Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Rodzice sześciolatków piszą do prezydenta

Redakcja portalu, 13 Luty 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rodzice sześciolatków piszą do prezydenta

"Jako obywatele wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia demokratycznego wpływu na rząd i parlament. Do Sejmu przynieśliśmy obywatelski projekt ustawy oraz wniosek o referendum. Podpisało je w sumie blisko 1,4 miliona obywateli, ale Sejm zlekceważył nasze postulaty. Rząd, sejm, politycy, odrzucili nasz głos, głos rodziców, obywateli RP, którym konstytucja daje prawo do decydowania o edukacji swoich dzieci" - napisali w liście otwartym do prezydenta Bronisława Komorowskiego, rodzice skupieni wokół akcji "Ratuj Maluchy". Pełna treść listu datowanego na 11.02.2014 r., poniżej. 

 

List otwarty rodziców sześciolatków do prezydenta RP

 


Szanowny Panie Prezydencie, 


Zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w bardzo trudnej sytuacji.

Jako rodzice dzieci sześcioletnich czujemy się lekceważeni przez najwyższych urzędników państwowych. Źle przygotowana administracyjnie, finansowo i merytorycznie reforma obniżenia wieku szkolnego jest wdrażana bez elementarnego planu, przy braku poszanowania dzieci i ich rodziców, z pogardą dla procedur demokratycznych. Rodzice, którzy chcą zdecydować o edukacji swojego sześcioletniego dziecka są w Polsce ubezwłasnowolnieni. Tymczasem coraz więcej jest dzieci, które płacą za udział w tym edukacyjnym eksperymencie obniżeniem poczucia własnej wartości, utratą poczucia bezpieczeństwa a nawet nerwicami. 

Już od sześciu lat wskazujemy, że potencjał sześciolatków, które są bardzo inteligentne i twórcze, jest marnowany. Program nauczania dla klas pierwszych, który stanowi skumulowanie wymagań dawnej zerówki i pierwszej klasy, jest dla młodszych dzieci za trudny. Spontaniczna radość ze zdobywania wiedzy jest gaszona: sześciolatki są sadzane na wiele godzin w ławkach, a po powrocie do domów muszą godzinami nadganiać materiał, aby nie odstawać od o rok starszych dzieci. Problemy nasilają się w kolejnych latach, gdyż program następnych klas również nie odpowiada etapowi rozwojowemu uczniów o rok młodszych.

Od sześciu lat alarmujemy również, że ani kadra nauczycielska, ani szkoły w naszym kraju nie zostały przygotowane na przyjęcie rocznika młodszych dzieci. W wielu placówkach brakuje cywilizacyjnego minimum, jakim jest świetlica w godnych warunkach, bezpieczny transport, ciepłe posiłki, szatnia. Mimo to rząd nie podjął poważniejszej refleksji ani próby zmiany tego stanu rzeczy. Politycy, jak to mają w zwyczaju, upolitycznili problem i deprecjonowali nie tylko doniesienia rodziców, ale również wyniki badań Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała brak przygotowania szkół na przyjęcie młodszych dzieci. 

Jako obywatele wykorzystaliśmy wszystkie narzędzia demokratycznego wpływu na rząd i parlament. Do Sejmu przynieśliśmy obywatelski projekt ustawy oraz wniosek o referendum. Podpisało je w sumie blisko 1,4 miliona obywateli, ale Sejm zlekceważył nasze postulaty. Rząd, sejm, politycy, odrzucili nasz głos, głos rodziców, obywateli RP, którym konstytucja daje prawo do decydowania o edukacji swoich dzieci. 

Kumulacja problemu ma nastąpić już wkrótce, we wrześniu tego roku. Dotychczas decyzję w sprawie posłania sześciolatka do szkoły mogli podjąć rodzice. Teraz zostaną tego prawa pozbawieni. W szkole ma się spotkać sztucznie spiętrzony rocznik: dzieci urodzone w roku 2007 oraz dzieci urodzone między 1 stycznia a 30 czerwca 2008 roku. W sumie ponad pół miliona uczniów. Rząd wykazał się daleko posuniętą niefrasobliwością wyznaczając początek kumulacji uczniów w 1. klasach na moment, gdy naukę rozpoczynają roczniki najliczniejsze od 15 lat. Nasze dzieci będą miały nie tylko utrudniony start szkolny, ale też większą konkurencję w czasie egzaminów i na rynku pracy.

Podział rocznika na dwie połowy stanowi złamanie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Dzieci urodzone w pierwszej połowie rocznika 2008 mają być dyskryminowane w dostępie do edukacji przedszkolnej na wysokim poziomie, oraz pozbawione roku nauki. Skrajnie różna będzie sytuacja dziecka urodzonego 30 czerwca i 1 lipca, choć w obliczu szeregu innych przepisów, dzieci te będą traktowane jako rówieśnicy.

Nam, rodzicom odmówiono prawa do decydowania o tym, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Obowiązek szkolny egzekwowany jest przez państwo wobec małego obywatela niczym przymus służby wojskowej. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne zostały poddane naciskom ze strony władz samorządowych i opinie o braku gotowości nie są wydawane nawet dzieciom, które mają bardzo poważne problemy zdrowotne albo urodziły się jako wcześniaki. Wbrew obietnicy pani minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, którą usłyszeliśmy w obecności pana premiera Donalda Tuska, na spotkaniu w kancelarii premiera 27 grudnia ubiegłego roku, w wielu szkołach nie są honorowane opinie z poradni niepublicznych. Wszystko to sprawia, że nasze dzieci nie mogą wziąć udział w rekrutacjach do grupy przedszkolnej na kolejny rok. Rząd mimo obietnic zwleka z uregulowaniem sytuacji, tymczasem w niektórych gminach rekrutacje w przedszkolach wkrótce się zakończą lub już się skończyły. 

Czujemy się ubezwłasnowolnieni w kwestii decydowania o losie naszych dzieci. Odbieramy to jako najbardziej dotkliwe upokorzenie jakie mogło nas spotkać ze strony naszego państwa. Rząd zapomniał najwyraźniej, że najważniejszym składnikiem dobrej polityki prorodzinnej jest szacunek dla dzieci i rodziców. Wiemy, że los polskich rodzin nie jest Panu Prezydentowi obojętny. Konieczna jest jak najpilniejsza zmiana prawa w zakresie obowiązku szkolnego sześciolatków z rocznika 2008. Liczymy na Prezydencką inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, na rzecz poprawy sytuacji naszych dzieci i na rzecz uszanowania naszych konstytucyjnych, rodzicielskich praw. Panie Prezydencie, Pańska pomoc jest naszą ostatnią nadzieją na uszanowanie demokratycznego porządku rzeczy.



z poważaniem

 

źródło: http://ratujmaluchy.pl/

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej