Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Prezydent podpisał nowelizację uso dotyczącą asystentów

Redakcja portalu, 14 Maj 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Prezydent podpisał nowelizację uso dotyczącą asystentów

W dn. 12 maja 2014 r. Prezydent Bronisław Komorowski złożył podpis pod nowelizacją ustawy o systemie oświaty sankcjonującą możliwość zatrudniania w szkołach podstawowych asystenta nauczyciela prowadzącego zajęcia w klasach I-III oraz asystenta wychowawcy świetlicy, a także regulującą na poziomie ustawowym zasady funkcjonowania świetlicy w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz zmiany dotyczące odroczenia obowiązku szkolnego dzieci 6-letnich. O nie podpisywanie aktu - naruszającego ich zdaniem zasadę równości wobec prawa - apelowali do prezydenta członkowie prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Celem przedmiotowej ustawy jest wzmocnienie standardu opieki nad uczniami oraz opiekuńczej funkcji szkoły poprzez zapewnienie możliwości zatrudnienia w szkole podstawowej osoby wspierającej nauczycieli prowadzących zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze lub prowadzących opiekę świetlicową, a także uregulowanie na poziomie ustawowym zasad funkcjonowania świetlicy w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz szkołach prowadzących kształcenie specjalne.

W związku z powyższym ustawa wprowadza możliwość zatrudnienia, jako asystenta nauczyciela lub osoby niebędącej nauczycielem, która została zatrudniona za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, osoby posiadającej wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne. Osoby te będą mogły być zatrudniane na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a ich wynagrodzenie nie może być wyższe niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego.

Podniesieniu standardu opieki nad uczniami mają także służyć przepisy dotyczące funkcjonowania świetlicy szkolnej. Szczegółowe regulacje dotyczące obowiązku zapewnienia zajęć świetlicowych przez szkoły obecnie znajdują się w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.). Przepisy te zostały przeniesione do ustawy. 

Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie odroczenia obowiązku szkolnego. Przewiduje, że odroczenie spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko będzie się odbywało na wniosek rodziców. Taki wniosek rodzice będą mogli składać w trakcie całego roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego. Do tego wniosku należy dołączyć opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez dziecko w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno–pedagogiczną, założoną zgodnie z określonymi przepisami oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje wymagane dla pracowników publicznych poradni psychologiczno–pedagogicznych.

Proponowanym w nowelizacji zmianom od początku sprzeciwia się oświatowa "Solidarność". Związkowcy za szczególnie szkodliwą, uważają regulację dopuszczającą zatrudnianie asystenta nauczyciela na podstawie Kodeksu pracy. Ich zdaniem legitymujący się kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej, a zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy asystent, stanie się pracownikiem o gorszym statusie zawodowym. Stąd też - jak się okazało - nieskuteczna interwencja SKOiW u prezydenta.


źródło: prezydent.pl | www.solidarnosc.org.pl/oswiata/

 

Skojarzone pliki:
List Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" do Prezydenta RP [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej