Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Prawica Rzeczypospolitej kontra MEN w sprawie edukacji seksualnej

Redakcja portalu, 01 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Prawica Rzeczypospolitej kontra MEN w sprawie edukacji seksualnej

31 maja 2013 r. – uprzedzając niejako zapowiadany przez Prawicę Rzeczypospolitej na wigilię Dnia Dziecka ogólnopolski protest przeciw wychowaniu seksualnemu w przedszkolach – MEN na swojej stronie internetowej, opublikowało informację w sprawie treści nauczanych w szkołach dotyczących seksualności człowieka. Spóźniona reakcja resortu na organizujący się wokół inicjatywy PR ruch społeczny nie mogła jednak powstrzymać przeciwników – jak sami ją określili – „brutalnej ingerencji w psychikę dzieci”, którzy pod hasłem „Ręce precz od naszych dzieci!” (więcej o akcji) pikietowali przed gmachem MEN oraz przed kuratoriami oświaty w całej Polsce.

Zaniepokojeni przebiegiem, zorganizowanej w dniu 22 kwietnia 2013 r. przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce oraz Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce, konferencji eksperckiej nt. Rekomendacji WHO ws. standardów edukacji seksualnej w Europie i udziałem w niej przedstawicieli MEN, demonstranci, postanowili wyrazić swój sprzeciw m.in. wobec:
 

  • poddawaniu edukacji seksualnej czterolatków,
  • uczeniu dzieci w wieku między 9 a 12 rokiem życia skutecznego stosowania środków antykoncepcyjnych w przyszłości,
  • wymaganiu od tychże brania odpowiedzialności za bezpieczne i przyjemne doświadczenia seksualne,
  • wyrabianiu u 12-15-latków nawyków samodzielnego zaopatrywania się w antykoncepcję,
  • wpajaniu dzieciom powyżej 15 roku życia krytycznego podejścia do norm kulturowych/religijnych w odniesieniu do ciąży, rodzicielstwa itp.


Poniżej, w całości, przytaczamy stanowiska zwaśnionych stron - przywołaną we wstępie informację MEN oraz oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej - „Nie pozwolimy deprawować naszych dzieci!”.

 

***

 

Informacja MEN w sprawie treści nauczanych w szkołach dotyczących seksualności człowieka [z dnia 31.05.2013 r.]

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie jest autorem i nie brało udziału w opracowaniu rekomendacji WHO dotyczących standardów edukacji seksualnej. Światowa Organizacja Zdrowia jest niezależną organizacją międzynarodową. MEN nie brało udziału w tworzeniu tego raportu.

Przedstawiciele resortu edukacji wzięli natomiast udział w konferencji eksperckiej nt. Standardy edukacji seksualnej w Europie. Rekomendacje WHO, zorganizowanej przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce oraz Biuro Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce w dniu 22 kwietnia 2013 r. Podczas spotkania  pracownicy MEN informowali uczestników konferencji o obowiązujących w polskim systemie oświaty rozwiązaniach w zakresie edukacji seksualnej, podkreślając, że zapewniają one uczniom możliwość udziału w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie, które obejmują edukację seksualną, ale także przewidują znaczącą rolę rodziców w tej edukacji, poprzez obowiązek przedstawienia rodzicom pełnej informacji o celach i treściach realizowanego programu nauczania, podręcznikach szkolnych oraz środkach dydaktycznych, jak również poprzez możliwość zgłoszenia dyrektorowi szkoły rezygnacji z udziału w zajęciach.

Należy podkreślić, że opracowane przez WHO Standardy edukacji seksualnej w Europie nie mogą stanowić i - jak wyraźnie wskazano na str. 7 tego dokumentu - nie stanowią wytycznych do wprowadzenia opisanego modelu edukacji seksualnej. Poszczególne kraje mają bowiem własne wytyczne i regulacje w tym zakresie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje wprowadzenia edukacji seksualnej dla najmłodszych uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. MEN nie przewiduje również zmian w zakresie treści nauczania i organizacji zajęć wychowanie do życia w rodzinie. Polscy uczniowie mają możliwość uczestniczenia w tych zajęciach począwszy od klasy V szkoły podstawowej, czyli w wieku 11 lat.

Cele, zakres treści nauczania, sposób nauczania zajęć wychowanie do życia w rodzinie określają przepisy Ministra Edukacji Narodowej. Natomiast szczegółowe treści zajęć są efektem porozumienia między nauczycielem prowadzącym zajęcia a rodzicami. Nauczyciel wraz z wychowawcą klasy ma obowiązek zorganizować spotkanie informacyjne z rodzicami uczniów niepełnoletnich oraz z uczniami pełnoletnimi, podczas którego przedstawia program nauczania, podręcznik szkolny oraz inne stosowane środki dydaktyczne. Warto podkreślić, że uczestnictwo w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie zależy od indywidualnych decyzji. Rodzice lub pełnoletni uczeń, mają prawo do rezygnacji z udziału w tych zajęciach poprzez złożenie pisemnego wniosku dyrektorowi szkoły.

 

***

 

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej - Nie pozwolimy deprawować naszych dzieci! [z dnia 31.05.2013 r.]

Jutro Dzień Dziecka. Już za parę godzin obejrzymy festiwal obłudy. Władze – z premierem na czele – będą prześcigać się w wylewnych serdecznościach wobec dzieci i ich rodziców. Będę to robić ludzie, którzy rujnują wysiłek wychowawczy polskich rodzin i edukację polskich dzieci. Będą to robić członkowie rządu, który oficjalnie współpracuje z organizacjami homoseksualnymi, który poleca nauczycielom podręczniki przygotowane przez te organizacje.

Bez żadnego poczucia odpowiedzialności społecznej, bez świadomości że wychowanie należy do najważniejszych składników dobra wspólnego – rząd ten przyjmuje ideologiczne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), by od wieku przedszkolnego rozbudzać w dzieciach zainteresowania seksualne, tak by w dwunastym roku życia, a więc jeszcze w szkole podstawowej, były gotowe do podjęcia życia seksualnego.

Tej władzy możemy więc powiedzieć tylko jedno:
Ręce precz od naszych dzieci! Nie sprzedawajcie naszych dzieci dla swoich karier!



(-) Marek Jurek 
Prezes Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Krzysztof Kawęcki
Wiceprezes ZG Prawicy Rzeczypospolitej

 


źródła: men.gov.plprawicarzeczypospolitej.org
opracowanie: /RZ/

 

Skojarzone pliki:
Standardy edukacji seksualnej w Europie. Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej