Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Pracownia przyrodnicza dla szkoły i naukowy plac zabaw dla gminy - PGNiG zaprasza do wspólnej walki o czyste powietrze

Redakcja portalu, 08 Grudzień 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Pracownia przyrodnicza dla szkoły i naukowy plac zabaw dla gminy - PGNiG zaprasza do wspólnej walki o czyste powietrze

Tylko do końca tego roku szkoły i gminy mogą zgłaszać się do udziału w ogólnopolskiej kampanii „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” organizowanej przez Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza. W ramach projektu, najlepsze szkoły otrzymają warte 30 000 zł wyposażenie pracowni przyrodniczych, a gminy naukowe stacje zabaw. Wystarczy zaangażowanie mieszkańców oraz zgłaszanie szkół i gmin do programu.


O tym, że mamy dzisiaj duży problem z jakością powietrza w Polsce wiedzą już chyba wszyscy. Pytanie, czy zastanawialiśmy się nad tym, co sami możemy zrobić, żeby nie oddychać „śmieciami”? Najwyższy czas, by zacząć edukować o zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież w Polsce. To oni za jakiś czas będą mieli realny wpływ na to, czym oddychamy – mówi Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i popularyzator nauki, ambasador programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”.
 

Radosław Brzozka

Radosław Brzózka - ambasador programu / fot. materiały prasowe


Jak się zgłaszać do programu? Wystarczy wejść na stronę internetową www.powietrzebezsmieci.pl/szkoły i wypełnić formularz rejestracyjny. Pierwsze 1 000 szkół, które zgłoszą się do programu otrzymają AntySmogBox, czyli pudełko z wydrukowanymi materiałami edukacyjnymi potrzebnymi do przeprowadzenia lekcji w szkołach. Pozostałe szkoły będą mogły pobrać materiały ze strony internetowej programu. Zadaniem uczestników programu jest przeprowadzenie 5 zajęć w oparciu o materiały oraz sporządzenie raportu dokumentującego zrealizowane zajęcia. Autorzy trzech najciekawszych lekcji otrzymają wyposażenie sali przyrodniczej o wartości 30000 zł każda. 

Niedawno przeprowadziliśmy ogólnopolskie badanie, które miało nam pokazać co tak naprawdę o jakości powietrza myślą i wiedzą Polacy. Jedno z pytań dotyczyło sposobów na ochronę mieszkańców miast i wsi przed zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość – aż 77 procent respondentów, stwierdziło, że: należy karać wysokimi mandatami za palenie śmieci w piecach domowych. Natomiast nasza odpowiedź na dziś, to przede wszystkim edukować! Celem naszego programu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci” jest uświadomienie Polakom przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska niskiej emisji, czyli najczęstszej przyczyny smogu. Chcemy uczyć dzieci jak chronić się przed zanieczyszczeniami i jak je ograniczać w codziennym życiu. Liczymy na to, że szkoły licznie przyłączą się do naszej akcji – mówi Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG.

Szkoły zainteresowane udziałem w programie powinny wypełnić formularz zgłoszeniowy do 31 grudnia br. Raport dokumentujący lekcje należy przesłać do 27 kwietnia 2018 roku. Trzy szkoły, które wygrają nowe pracownie poznamy jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

Poza szkołami do kampanii mogą się włączyć również gminy. Do wygrania jest pięć naukowych stacji zabaw. Gminy zainteresowane udziałem w projekcie muszą do końca 2017 r. wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.powietrzebezsmieci.pl/gminy. W kolejnym etapie po weryfikacji zgłoszeń, między 8 stycznia a 28 lutego 2018 roku odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy będą mogli oddać swój głos na wybraną gminę. Wszyscy głosujący będą musieli zapoznać się wcześniej z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zanieczyszczeń powietrza, a następnie, jeszcze przed głosowaniem, odpowiedzieć na proste pytanie, związane ze smogiem.  Naukowe stacje zabaw PGNiG wygra 5 gmin z największą liczbą głosów w stosunku do liczby mieszkańców.

Więcej informacji o kampanii PGNiG można znaleźć na www.powietrzebezsmieci.pl lub na facebook.com/PowietrzeBezSmieci/


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej