Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


PASE: nauczyciele chcą uczyć mówienia w językach obcych!

Redakcja portalu, 26 Wrzesień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

PASE: nauczyciele chcą uczyć mówienia w językach obcych!

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych (PASE) – w przededniu Europejskiego Dnia Języków Obcych przypadającego 26 września – opublikowało wyniki badania opinii pół tysiąca nauczycieli języków obcych, z których wynika, że polska szkoła nieefektywnie uczy MÓWIENIA w językach obcych!

Badania pokazały, że nauczyciele chcieliby uczyć mówienia w szkołach publicznych, ale program nauczania przywiązuje największą wagę do uczenia gramatyki, co ma pozwalać na rozwiązywanie testów. Wszystkim powinno zależeć na tym, aby dzieci uczyły się komunikowania w obcych językach, a nie rozwiązywania testów. Nie możemy dopuścić do tego, aby dzieci miały kompleksy w tym zakresie, wynikające z błędnego systemu nauczania, bo w przyszłości nikt nie będzie ich pytał o ocenę na teście, ale będzie przeprowadzał rozmowę kwalifikacyjną np. po angielsku – podkreśla Prezes PASE, Jacek Członkowski.

Nauczyciele przyznali w badaniu, że obecnie program nauczania kładzie największy nacisk na naukę gramatyki i słownictwa (opinia 80% badanych), co nie wystarcza do nauki efektywnego komunikowania się. Ponadto, nauczyciele są przekonani, że egzamin ustny z języka obcego powinien być integralną częścią egzaminów na każdym etapie nauczania (na egzaminie szóstoklasisty wg 51% badanych, na egzaminie gimnazjalnym wg 77% badanych, a na maturze wg 98% nauczycieli). Obecnie egzamin ustny jest tylko na maturze, ale nawet na tym etapie edukacji nie jest integralną częścią egzaminu, gdyż ocena z mówienia nie liczy się w punktacji na studia. PASE jest przekonane, że dobrym motywatorem do nauki mówienia będzie uwzględnienie matury ustnej w rekrutacji na wyższe uczelnie. Nauczyciele przyznali bowiem w ankiecie, że egzamin ustny z języka obcego powinien być brany pod uwagę w rekrutacji na studia (opinia 85% badanych). Badanie przeprowadzono w dn. 15-22 września 2015 roku wśród ponad 500 nauczycieli języków obcych, uczących we wszystkich rodzajach szkół publicznych: podstawowych, gimnazjach, średnich i wyższych, z których większość posiada wyższy niż 10-letni staż pracy.

Opinie nauczycieli pokazują cele, do jakich powinniśmy dążyć. Dlatego sporządziliśmy list do Minister Edukacji Narodowej, w którym apelujemy o pilną debatę nad zmianami w nauczaniu języków obcych tak, aby w obliczu wymagań rynkowych i otwartych granic w polskich szkołach położyć szczególny nacisk na naukę mówienia. Jestem przekonany, że taki cel przyświeca wszystkim, którym leży na sercu dążenie do jak najwyższego poziomu nauczania naszych dzieci i ofiarowania im takich szans na wszystkich rynkach pracy na świecie, jakie mają dzieci z krajów o najlepszych wynikach w tym zakresie – dodaje Jacek Członkowski.   

W liście do Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej znalazł się apel o szeroką debatę w sprawie pilnych prac nad zmianami założeń programowych i położenie nacisku na naukę mówienia, a także prac nad zmianami systemu egzaminowania, tj. wprowadzenie egzaminu ustnego z języka obcego przynajmniej w gimnazjum, a nie dopiero na maturze oraz uwzględnianie matury ustnej z języka obcego w rekrutacji na wyższe uczelnie. Według PASE niezwykle ważna będzie też dyskusja nad zapewnieniem uczniom efektywnego kontaktu z językiem obcym od I klasy szkoły podstawowej (co najmniej 4 godziny tygodniowo) oraz wyposażeniem szkół w nowoczesne pomoce naukowe – książki obcojęzyczne, zasoby elektroniczne, multimedia.


/informacja prasowa/ 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej