Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


PASE apeluje do MEN o utworzenie Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych

Redakcja portalu, 14 Maj 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

PASE apeluje do MEN o utworzenie Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych

Apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej o utworzenie Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych PASE rozpoczął się II Europejski Kongres Języków Obcych. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych (PASE), organizator Kongresu, uznało za konieczne skoordynowanie wszystkich działań w zakresie nauczania języków obcych w Polsce w jednym programie w celu likwidacji różnic w edukacji językowej dzieci na wsiach i w miastach oraz podwyższenia poziomu nauczania języków obcych w szkołach publicznych. Według PASE, Ministerstwo Edukacji Narodowej powinno w ramach Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych uznać języki obce za przedmioty priorytetowe i zapewnić równy dostęp do ich nauki w całym kraju.


Różnice są nadal zatrważające. Dzieci na wsiach mają dużo mniejszy dostęp do nauki języków obcych, a przez to osiągają dużo gorsze efekty na egzaminach. To w efekcie powoduje, że później starają się o gorszą i gorzej płatną pracę. W ubiegłym roku wyniki egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego dzieci na wsiach i w małych miasteczkach były aż o jedną trzecią słabsze niż dzieci w dużych miastach. Nikt nam nie wmówi, że mieszkają tam mniej zdolne dzieci. To skutki systemowe, które wynikają ze złej organizacji nauki języków. Narodowy Program Nauczania Języków Obcych nadałby nauce języków obcych odpowiednią rangę i pomógł młodym ludziom w lepszym starcie na rynku pracy – podkreśla Prezes PASE, Jacek Członkowski.

PASE za głosy poparcia dla utworzenia Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych uznaje wyniki najnowszego badania opinii aż ponad 7 tysięcy rodziców i nauczycieli, którzy oczekują zmian w edukacji językowej.  

Proponujemy MEN utworzenie Narodowego Programu Nauczania Języków Obcych i jednocześnie deklarujemy wszelką pomoc w opracowaniu strategii, wdrożeń i realizacji Programu. Konieczność stworzenia takiego Programu potwierdzają oczekiwania rodziców i nauczycieli języków obcych, wyrażone w naszym najnowszym badaniu. I rodzicie, i nauczyciele oczekują zmian, które pomogą lepiej kształcić dzieci, zwłaszcza na wsiach, by te nie czuły się gorsze tylko dlatego, że nie mają takiego dostępu do nauki jak dzieci w dużych miastach – dodaje Jacek Członkowski.

Badanie opinii ponad 4 tysięcy rodziców oraz ponad 3 tysięcy nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego potwierdziło oczekiwania dotyczące dobrej zmiany w nauczaniu języków, m.in.: zwiększenie liczby godzin kontaktu z językiem obcym tygodniowo, dobór grup ze względu na stopień zaawansowania, podział klas na mniejsze grupy, zwiększenie środków publicznych na materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli, przesunięcie nacisku z egzaminowania na naukę umiejętności mówienia. 

W programie II Europejskiego Kongresu Języków Obcych zaplanowano także debatę pt.: „Rozwiązania dla oświaty publicznej w nauczaniu języków obcych”, która odbędzie się w sobotę, 14 maja 2016 roku.


O tegorocznym Kongresie: II Europejski Kongres Języków Obcych PASE jest największym spotkaniem specjalistów z zakresu edukacji językowej w Polsce i jednym z dwóch największych w Europie. Kongres zgromadzi w tym roku ponad 1000 nauczycieli języków obcych, metodyków, lektorów, wykładowców, trenerów oraz właścicieli i dyrektorów szkół językowych. W gronie tegorocznych prelegentów znajdą się światowej sławy specjaliści, m.in.: Raymond Murphy, Jeremy Harmer, Carol Read, George Pickering, Hugh Dellar, Tonya Trappe, Russell Stannard oraz wiele innych autorytetów z dziedziny zarządzania edukacją i autorów znanych publikacji o metodyce nauczania języków obcych. 


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej