Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Oświatowa "Solidarność" żąda objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych

Redakcja portalu, 29 Wrzesień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Oświatowa "Solidarność" żąda objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych

Obradująca w dniu wczorajszym Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wystosowała apel do rządu i parlamentu RP, w którym domaga się zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy, a także objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych. W razie niepowodzenia rozmów z rządem, Rada nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej. Poniżej pełna treść sprawozdania z nadzwyczajnego posiedzenia Rady KSOiW.


Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z nadzwyczajnych obrad Rady KSOiW w Warszawie 28 września 2016 r.

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na nadzwyczajnym posiedzeniu przyjęła plan działań niezbędnych do zagwarantowania interesów pracowniczych w związku z proponowaną reformą oświaty. W przyjętym apelu Rada żąda od rządu i parlamentu RP zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy i objęcia pakietem osłonowym pracowników szkół i placówek oświatowych.

Rada KSOiW upoważniła Prezydium KSOiW do rozpoczęcia negocjacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej, rządem RP, Radą Dialogu Społecznego i Komisją Krajową NSZZ „Solidarność” w sprawie pakietu osłonowego dla nauczycieli i innych pracowników szkół oraz zagwarantowania środków finansowych niezbędnych do wdrożenia reformy, tak by nie odbyła się ona kosztem pracowników oświaty i uczniów. W przypadku niepowodzenia rozmów z rządem Rada nie wyklucza podjęcia akcji protestacyjnej.

W związku z niżem demograficznym i planowaną reformą ustroju szkolnego Rada KSOiW uznała za konieczne wprowadzenie pakietu osłonowego dla nauczycieli i innych pracowników oświaty, gwarantującego m.in.:
 

  • przywrócenie zapisu art. 88 Karty Nauczyciela uprawniającego nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek,
  • wprowadzenie dodatkowego programu rekompensat finansowych dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi dobrowolnie odchodzących z zawodu lub na emeryturę,
  • przedłużenie okresu stanu nieczynnego nauczycieli do 12 miesięcy,
  • wprowadzenie tzw. standardów zatrudnieniowych – maksymalnej liczby uczniów w klasach,
  • utworzenie banku danych bezrobotnych nauczycieli przy kuratoriach oświaty i wprowadzeniu mechanizmu kontroli zatrudnienia.


Rada dyskutowała o zapisach projektów dwóch ustaw zmieniających ustrój szkolny w Polsce. Prezydium KSOiW przygotuje szczegółową opinię do tych projektów.

Członkowie Rady dyskutowali także o działaniach KSOiW w sprawie niewłaściwego stosowania art. 42 Karty Nauczyciela w szkołach. Według nowych zapisów tego artykułu nie ma prawnej możliwości zatrudniania nauczycieli w świetlicach szkolnych na zasadzie nieodpłatnych zajęć. W związku z nowelizacją art. 42 KN brak jest obecnie podstawy prawnej do zobowiązywania nauczyciela do prowadzenia zajęć w godzinach dodatkowych, tak jak odbywało się to na gruncie przepisów dotychczasowych. Zgodnie z nowymi przepisami podejmowanie się przez nauczyciela prowadzenia stałych zajęć, po analizie potrzeb uczniów, jest całkowicie dobrowolne.

Działania dyrektorów szkół polegające na narzucaniu nauczycielom obowiązku prowadzenia zajęć w stałych godzinach pracy, poza wymiarem pensum określonego w umowie o pracę, powinny być zgłaszane organizacjom związkowym NSZZ „Solidarność”, ale także Państwowej Inspekcji Pracy i kuratorom oświaty.

Dobrym przykładem reakcji na niewłaściwe stosowanie art. 42 KN jest komunikat Małopolskiego Kuratora Oświaty (dostępny na stronie tego kuratorium i na stronie KSOiW).

W podobnym tonie winno wypowiedzieć się także MEN.Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski

 

źródło: KSOiW NSZZ "Solidarność"


 

Skojarzone pliki:
Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z nadzwyczajnych obrad Rady KSOiW w Warszawie 28 września 2016 r. [pdf]
Apel Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w związku z planowaną reformą systemu oświaty [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej