Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Oświatowa "Solidarność" upomina się o podwyżki dla nauczycieli

Redakcja portalu, 22 Sierpień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Oświatowa "Solidarność" upomina się o podwyżki dla nauczycieli

Podczas dzisiejszego spotkania z Prezydium Rady KSOiW NSZZ "Solidarność", minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła kierunki zmian w ramach reformy ustroju szkolnego, która ma rozpocząć się 1 września 2017 r. Związkowcy wskazali na potrzebę uzgodnienia pakietów osłonowych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych tracących pracę. Prezydium wyraziło także zaniepokojenie brakiem propozycji znaczących podwyżek w oświacie. Pełna treść komunikatu poniżej.


Komunikat Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ze spotkania Prezydium Rady KSOiW z Anną Zalewską – Ministrem Edukacji Narodowej 22 sierpnia 2016 r.

Strony ustaliły formułę cyklicznych, dwustronnych spotkań, które będą odbywały się raz w miesiącu. Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła kierunki zmian w ramach reformy ustroju szkolnego, która ma rozpocząć się 1 września 2017 r. Prezydium KSOiW podkreśliło potrzebę uzgodnienia pakietów osłonowych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych tracących pracę. Prezydium wyraziło także zaniepokojenie brakiem propozycji znaczących podwyżek w oświacie.

Przewodniczący KSOiW Ryszard Proksa zwrócił uwagę na potrzebę częstszych roboczych spotkań dwustronnych. Ustalono, że spotkania będą odbywały się przynajmniej jeden raz na miesiąc.

Minister Anna Zalewska przedstawiła zarys reformy ustroju szkolnego:
 

  • wygaszane gimnazja mają być przekształcane w okresie pięciu lat albo w ośmioletnie szkoły podstawowe albo w czteroletnie licea,
  • zmniejszeniu ulegną obwody szkolne i liczebność uczniów w oddziałach klasowych,
  • sieć szkół ma być uzgadniana z kuratorami oświaty.


Członkowie Prezydium wyrazili obawę o zabezpieczenie miejsc pracy nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz przedstawili kilka propozycji elementów osłonowych, m.in. przywrócenie prawa do przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę i wydłużenie stanu nieczynnego. Minister Zalewska podkreślała, że w wyniku reformy ustroju szkolnego nie powinno dochodzić do utraty miejsc pracy przez nauczycieli a zmniejszenie zatrudnienia w ciągu ostatnich 7 lat o ok. 45 tys. było spowodowane niżem demograficznym. Jednym z elementów zabezpieczających przed utratą pracy ma być ograniczenie godzin ponadwymiarowych (wygospodarowane w ten sposób etaty będą przydzielane nauczycielom gimnazjów). Zostanie stworzona przez kuratoria oświaty baza danych nauczycieli, m.in. gimnazjów. Dyrektorzy szkół podstawowych i liceów przed zatrudnieniem nauczyciela będą mieli obowiązek wystąpienia do Kuratora Oświaty z zapytaniem o sprawdzenie czy na liście Kuratora nie znajdują się nauczyciele zagrożeni utratą pracy. W pierwszej kolejności będą zatrudniani nauczyciele znajdujący się w bazie kuratoryjnej.

Prezydium KSOiW chce podjąć rozmowy z Rządem RP na temat pakietu osłonowego dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych zagrożonych utratą pracy. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania domaga się także przywrócenia zapisu o obligatoryjnym opiniowaniu arkuszy organizacyjnych szkół przez związki zawodowe oraz wzmocnienia roli kuratora oświaty w zatwierdzaniu tych arkuszy.

Prezydium KSOiW upomniało się o podwyżki w oświacie. Minister Anna Zalewska stwierdziła, że rozmowy na ten temat odbędą się na forum Rady Dialogu Społecznego, w zespole branżowym ds. oświaty.

Członkowie Prezydium wyrazili niezadowolenie ze zmienionych zapisów odnośnie konkursów na dyrektorów szkół, które ograniczają rolę związków zawodowych i nie realizują wcześniej proponowanego wzmocnienia nadzoru pedagogicznego. Prezydium zaproponowało zmiany tych zapisów.

W celu poprawy sytuacji w szkołach przyszpitalnych członkowie Prezydium złożyli wniosek aby zorganizować spotkanie NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami ministerstwa edukacji narodowej i ministerstwa zdrowia.

Następne spotkanie minister Zalewskiej z Prezydium KSOiW odbędzie się 5 września br.

Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Ryszard Proksa, Henryk Ślusarski, Jolanta Kornel, Danuta Utrata, Ewa Roszyk, Lesław Ordon, Jerzy Ewertowski, Roman Laskowski, Zbigniew Świerczek, Andrzej Piegutkowski i Wojciech Jaranowski.



Rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S”
Wojciech Jaranowski


źródło:
Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność"


 


Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej