Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Ogólnopolskie seminarium "Wielokulturowość w oświacie" - ostatnia szansa na rejestrację!

Redakcja portalu, 05 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ogólnopolskie seminarium "Wielokulturowość w oświacie" - ostatnia szansa na rejestrację!

Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) zaprasza do udziału w ogólnopolskim seminarium „Wielokulturowość w oświacie. Działania i rozwiązania w instytucjach oświatowych w Polsce na rzecz integracji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracyjnym”, które odbędzie się w 12 czerwca (środa) w Warszawie. Termin zgłoszeń upływa 9 czerwca.

Seminarium skierowane jest przede wszystkim do kadr pedagogicznych, przedstawicieli i przedstawicielek instytucji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji i/lub osób z doświadczeniem migracyjnym. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną konkretne działania i rozwiązania, które stanowić mogą inspirację w prowadzeniu szkół i klas wielokulturowych (m.in. funkcja pomocy nauczyciela, metoda fotoewaluacji w wielokulturowej przestrzeni szkolnej). Seminarium objęte jest patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji i „Głosu Nauczycielskiego”.

Seminarium odbędzie się w godzinach 12.00-16.30 w "Warsztacie" (Pl. Konstytucji 4, Warszawa). Zachęcamy do zapoznania się z programem seminarium:
 

11.30-12.00 Rejestracja, kawa
12.00-12.30

Rozpoczęcie seminarium. Pokaz filmu Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) pt. „Fatima”  

Film zrealizowany w ramach Serii filmowej FRS „Narracje Migrantów” przedstawia opowieść Fatimy - czeczeńskiej 16-latki, uczącej się w jednym z warszawskich gimnazjów. Bohaterka opowiada o tym, jak postrzega siebie w środowisku szkolnym w Polsce. 

12.30-14:00

Instytucjonalne rozwiązania w szkołach służące integracji dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym

Panel ma na celu przedstawienie konkretnych działao i rozwiązao w szkołach w Polsce, które przyjmują dzieci i młodzież z doświadczeniem migracyjnym.

  1. Urszula Jurczykowska - Szkoła Podstawowa nr 47 im. J. K. Branickiego w Białymstoku, „Oddział zerowy dla dzieci czeczeoskich jako instytucjonalne rozwiązanie szkolne?”  
  2. Urszula Jędrzejczyk - Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie, „Działania skierowane do polskich rodziców i opiekunów – razem na rzecz wielokulturowej społeczności szkolnej”
  3. Aslan Dekaev - asystent międzykulturowy, „Doświadczenia i refleksje asystenta międzykulturowego”
14:00-14:30 Przerwa na poczęstunek
14:30-16:00

Organizacja przestrzeni szkolnej w szkołach przyjmujących dzieci i młodzież o różnym pochodzeniu kulturowym, nieznających języka polskiego i/lub o innym wyznaniu niż katolickie

Panel ma na celu zaprezentowanie rozwiązao dla organizacji przestrzeni w szkołach, które promują wielokulturowość oraz odpowiadają na konkretne potrzeby wynikające z pochodzenia kulturowego, stopnia znajomości języka polskiego i/lub wyznania.

  1. Justyna Nowotniak - Instytut Pedagogiki Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, „Fotoewaluacja kulturowego wymiaru przestrzeni szkolnej”
  2. Agata Kołodziejczyk - Szkoła Podstawowa nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, „Amaro Strychos - Świetlica integracyjna dla dzieci romskich”
  3. Ewa Zając - Szkoła Podstawowa nr 15 im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, „Dzieci wyznania prawosławnego w naszej szkole”  
16:00-16:30 Podsumowanie i zamknięcie seminarium


Aby zgłosić swój udział w seminarium, należy wypełnienić formularz rejestracyjny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w zgłoszeniu zostanie potwierdzony drogą mailową.

W razie trudności z rejestracją oraz w przypadku jakichkolwiek pytań związanych z seminarium prosimy o kontakt: biuro@ffrs.org.pl lub 791 921 091.

Uczestnicy i uczestniczki seminarium otrzymają publikację: N. Klorek, K. Kubin, Innowacyjne rozwiązania w pracy z dziećmi cudzoziemskimi w systemie edukacji. Przykłady praktyczne, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Warszawa: 2012. 

Seminarium współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie narzędzi pomocnych dla pracowników administracji publicznej pracujących z uchodźcami i rodzinami uchodźczymi w systemie edukacji w Polsce” (nr: 6/8/EFU/2012 (II)).

Organizator nie zwraca kosztów dojazdu ani ewentualnego noclegu uczestnikom seminarium. W przypadku dużej ilości zgłoszeń organizator udział proponowany będzie jednej osobie z każdej instytucji/organizacji.
 

 



Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej