Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Odpowiedzialne kupowanie - e-learning dla nauczycieli

Redakcja portalu, 06 Wrzesień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Odpowiedzialne kupowanie - e-learning dla nauczycieli

Nastolatki to znacząca grupa konsumentów, zwłaszcza odzieży i elektroniki. Warto by i oni swoje zakupowe decyzje podejmowali świadomie i odpowiedzialnie. Wiedzę na ten temat mogą zdobywać w szkole od przygotowanych nauczycieli. Dlatego Polska Zielona Sieć organizuje internetowe szkolenie dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt. "Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!”Rekrutacja właśnie dobiega końca.

 

zmieniaj nawyki
 
 

Zapraszenie dla nauczycieli

Szkolenie odbywa się w ramach projektu Zmieniaj nawyki na lepsze, aktywizującego polskich nauczycieli do podejmowania działań na rzecz krajów globalnego Południa i skierowane jest do wszystkich zainteresowanych włączeniem zagadnień globalizacji i odpowiedzialnej konsumpcji do prowadzonych przez siebie zajęć. Szkolenie posiada Honorowy Patronat Ośrodka Rozwoju Edukacji.
 
Celem szkolenia jest ukształtowanie w nauczycielach i uczniach poczucia globalnej odpowiedzialności za codzienne wybory konsumenckie przez ukazanie zależności pomiędzy krajami globalnej Północy i Południa. Organizatorzy szczególną uwagę zwracają na relacje między postawą jednostki i jej wyborami w życiu codziennym, a jakością życia społeczeństw innych regionów świata. 
 
W szkoleniu mogą uczestniczyć nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. W procesie rekrutacji wybra 80 osób. Każda z osób, które ukończą kurs, otrzyma certyfikat.
 

Temat: odpowiedzialne kupowanie

Szkolenie skupi się na tematyce związanej z odpowiedzialnym kupowaniem, przedstawionej na przykładzie 2 grup produktów znajdujących się w obrębie zainteresowań konsumpcyjnych nastolatków: ubrań i sprzętu elektronicznego. Dlaczego? Według badań  CBOS (Młodzież 2010) 72% nastolatków posiada własny sprzęt audio, zaś 66% posiada własne odtwarzacze mp3. Natomiast według publikacji UOKiK: Kupuj z głową. Poradnik dla gimnazjalistów, nastolatki wydają pieniądze przede wszystkim na słodycze i czasopisma, dżinsy - 39,2% badanych, gry komputerowe - 37,6%, a także części i akcesoria do komputera - 22,4% badanych. Przygotowane przez Polska Zielona Sieć szkolenie w trzech modułach poruszy szereg problemów związanych z odpowiedzialną produkcją i konsumpcją:


Moduł 1 -
Kupuj odpowiedzialnie
 
Codziennie kupujemy jedzenie, ubrania, kosmetyki, środki czystości, sprzęt elektroniczny, książki, gazety, zabawki i wiele innych produktów. Każdy z nas jest więc konsumentem. Proces produkcji i konsumpcji składa się z wielu etapów: wydobycie surowców oraz wytworzenie produktów, ich dystrybucja, użytkowanie i utylizacja. Warto świadomie podejmować decyzje konsumenckie z uwzględnieniem konsekwencji społecznych i środowiskowych, jakie niosą za sobą wszystkie te etapy. Moduł 1 opisuje problemy związane z procesem powstawania różnych rodzajów produktów oraz wyjaśnia pojęcie odpowiedzialnego konsumenta.
 
 
Jak i gdzie powstają nasze ubrania? Kto je szyje? Kto na tym zarabia, a kto traci? Jak to możliwe, że przy produkcji ubrań w Azji tysiące ludzi pracuje w warunkach, na które nikt w Europie by się nie zgodził? Jakie niebezpieczeństwa środowiskowe i zdrowotne wiążą się z materiałami używanymi do szycia? Dlaczego niektóre ubrania są tak tanie? Na te pytania i wiele innych odpowiada pierwsza część modułu 2.W drugiej wyjaśniono czym jest odpowiedzialna moda i jak być odpowiedzialnym konsumentem. Uczestnik dowie się, które materiały są najbardziej ekologiczne, które ubrania wybierać, żeby nie konsumować więcej niż trzeba i jakie certyfikaty standardów środowiskowych i społecznych funkcjonują w przemyśle modowym. Na koniec wskazano możliwości angażowania się konsumentów na rzecz poprawy polityki środowiskowej oraz standardów pracy w produkcji odzieży. 
 
 
Produkcja sprzętów elektronicznych na całym świecie wiąże się ze szkodami dla środowiska i problemami społecznymi. Kupienie sprzętu przy produkcji którego nie łamano praw człowieka jest niemal niemożliwe. Moduł 4 omawia potencjalne zagrożenia na wszystkich etapach produkcji urządzeń elektronicznych. Poruszamy tu także kwestie planowanego postarzania produktów oraz związku produkcji sprzętów z konfliktami zbrojnymi i łamaniem praw człowieka w krajach globalnego Południa. W drugiej części przedstawiono cykl życia sprzętów elektronicznych i zastanawiamy się co dzieje się ze starymi urządzeniami, czyli elektrośmieciami. Odpowiadamy na pytania: Co może zrobić odpowiedzialny konsument? Jak wywierać wpływ na producentów? Czy istnieje jakaś alternatywa w postaci etycznej elektroniki?


Start jeszcze we wrześniu!

Całość szkolenia odbędzie się przez Internet i rozpocznie się we wrześniu 2013. Na kurs składa się 5 multimedialnych lekcji teoretycznych oraz 1 zadania praktyczne (przeprowadzenie lekcji w oparciu o scenariusz wybrany z zaproponowanych przez organizatora). W trakcie 5 tygodni odbędą się również 3 sprawdziany wiedzy.
 
Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesyłać go na adres: milena@globalnepoludnie.pl do 8 września 2013 r. Przed wysłaniem należy zmienić nazwę pliku na własne imię i nazwisko. Aby wziąć udział w rekrutacji trzeba koniecznie wypełnić wszystkie pola w formularzu. Wyniki rekrutacji znane będą 13 września 2013 r.


źródło: www.ekonsument.pl


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej