Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Nowe władze Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK

Redakcja portalu, 23 Czerwiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Nowe władze Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK

21 czerwca w siedzibie Polskiej Izby Książki, odbyło się walne zgromadzenie Sekcji Wydawców Edukacyjnych. Podczas spotkania wybrano przewodniczącego sekcji, którym ponownie został Jarosław Matuszewski. Natomiast w skład prezydium weszli: Joanna Cieplucha – Oxford University Press, Jacek Popko – Pearson, Jarosław Rybus – Grupa MAC SA, Agnieszka Schwartz-Vincent – Macmillan, Dorota Twarowska – Wydawnictwo Szkolne PWN, Marcin Wojtyński – Nowa Era oraz Jarosław Matuszewski – Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Kadencja prezydium oraz przewodniczącego sekcji trwa cztery lata.

Sekcja Wydawców Edukacyjnych PIK, działa od 23 lat. W tym czasie przewinęło się przez jej szeregi niemal 100 wydawnictw. Jak mówi przewodniczący sekcji Jarosław Matuszewski – „Zadaniem Sekcji Wydawców Edukacyjnych jest reprezentowanie interesów wydawców edukacyjnych wobec władz państwowych, a w szczególności wobec administracji oświatowej. Zwłaszcza teraz, kiedy pojawiła się realna szansa naprawienia tego, co zniszczyła reforma podręcznikowa z 2014 roku. Nie negując filarów reformy, czyli bezpłatnych podręczników, zabiegamy o powrót do normalności w polskiej szkole. O rezygnację z pełnego wad rządowego elementarza, o urealnienie dotacji na ćwiczenia, wydzielenie dotacji na nauczanie języków obcych we wszystkich klasach, a także umożliwienie rodzicom kupowania dodatkowych pomocy szkolnych, czy zniesienie wieloletnich podręczników w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Problemów jest oczywiście znacznie więcej. Jednak te powodują najwięcej zniszczeń w systemie edukacji, a ich rozwiązanie nie wymaga podejmowania radykalnych działań.”

„Polskie podręczniki od lat stawiane były jako przykład w całej Europie. Można nawet powiedzieć, że stworzyliśmy kulturę podręcznikową na wysokim poziomie, odbieraliśmy międzynarodowe nagrody. Niestety zmiany jakie zaszły w 2014 roku w wielu przypadkach odebrały uczniom i nauczycielom prawo korzystania z najlepszych pozycji dydaktycznych. Mamy nadzieję, że w programie zmian Ministerstwa Edukacji Narodowej jest także eliminacja błędów sprzed dwóch lat. Wykorzystując sprzyjający klimat, współpracujemy z Ministerstwem Edukacji Narodowej służąc radą i doświadczeniem naszych członków. Mamy nadzieję, widząc zrozumienie ze strony ministerstwa, że wspólnie uda się wypracować taki model szkolnej kultury podręcznikowej, który znów przywróci uczniom radość nauki a nauczycielom realne prawo wyboru, co pomoże rozwijać ich pasje” – dodaje Jarosław Matuszewski.

Wśród głównych zadań SWE PIK w nadchodzącym roku znajduje się współpraca z MEN w celu niwelacji negatywnych skutków reformy 2014 r. oraz przywrócenie zdrowych zasad na rynku podręczników szkolnych. Wydawcy edukacyjni postulują powrót do sytuacji, w której nauczyciel mógł wybierać podręczniki, spośród książek dopuszczonych do użytku szkolnego na podstawie czytelnych kryteriów jakościowych. Inne cele SWE w tym czasie to pomoc w działaniach MEN na rzecz wzmacniania pozycji społecznej nauczyciela oraz organizowanie i wspieranie wszelkich akcji służących zwiększeniu czytelnictwa w szkole i u dzieci.

Wydawnictwa edukacyjne zrzeszone w Sekcji Wydawnictw Edukacyjnych Polskiej Izby Książki zostały w czerwcu tego roku wyróżnione przez „Gazetę Finansową” za udział w akcji „Tornister pełen uśmiechów” organizowanej przez Caritas. Wyróżnienie wręczono przedstawicielowi SWE podczas gali rozdania statuetek „Przedsiębiorca Roku 2015”. Wydawcy edukacyjni zrzeszeni w SWE PIK wspierają akcję „Tornister pełen uśmiechów” od czterech lat, w sumie przekazali ponad 50 000 podręczników. W tym roku również wyrazili gotowość do wsparcia potrzebujących uczniów.

Wydawnictwa edukacyjne aktywnie angażują się w liczne projekty społeczne jako odpowiedzialny pracodawca, członek społeczności oraz partner edukacyjny. Wsparły m.in. rządową inicjatywę Karty Dużych Rodzin. Działania prospołeczne wydawnictw były wielokrotnie doceniane i nagradzane – m.in. w konkursie Dobroczyńca Roku. 

Caritas Polska oraz wydawcy edukacyjni zostali także wyróżnieni w 2013 r. za akcję „Tornister Pełen Uśmiechów” w „Raporcie Społeczna Odpowiedzialność Biznesu” Gazety Finansowej i Super Biznesu, dodatku ekonomicznego do Super Expressu.


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej