Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Nie będzie matury z religii? MEN mówi "Nie" Episkopatowi.

Karolina Krzysik, 07 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Nie będzie matury z religii? MEN mówi "Nie" Episkopatowi.

W dniu 23 maja 2013 roku w Poranku Radia TOK FM gościem Janiny Paradowskiej była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Rozmowa dotyczyła kwestii wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. 


Czy Episkopat naciska na MEN w sprawie wprowadzenia matury z religii?

W styczniu 2013 roku na komisji wspólnej rządu i episkopatu rozmawiano na ten temat. Podczas spotkania minister wyjaśniła, jak wygląda sytuacja prawna w tej kwestii: religia jest przedmiotem nauczanym zgodnie z programami układanymi przez kościoły i związki wyznaniowe. Przedmiot ten znajduje się poza podstawą programową, przyjmowaną przez ministra edukacji narodowej.

Jeszcze za czasów poprzedniego ministra edukacji narodowej, Episkopat przygotował taki program nauczania, który miał mieścić się w podstawie programowej, ale MEN mimo tego nie podniósł kwestii wprowadzenia egzaminu maturalnego z religii. W opinii MEN program przygotowany przez Kościół nie mieści się bowiem w dalszym ciągu w ramach narzuconych przez podstawę programową.

Minister Szumilas niedawno podpisała rozporządzenie dotyczące matury w 2015 roku i tam wyraźnie zostało określone, że poziom podstawowy matur nie ulegnie zmianom (będzie to matura z języka polskiego, matematyki i języka obcego), natomiast w części dodatkowej, rozszerzonej uczniowie mogą wybrać przedmiot znajdujący się w podstawie programowej MEN, a religia się tam nie znajduje. Nie ma wobec tego prawnej możliwości, aby uczniowie mogli zdawać egzamin maturalny z religii.


MEN trwa przy swoim zdaniu.

W dniu 6 czerwca 2013 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej podtrzymało to stanowisko, wydając oficjalne oświadczenie w sprawie wprowadzenia egzaminu z religii na maturze. MEN na swojej stronie internetowej zamieściło komunikat, w którym stwierdza, iż religia nie może być przedmiotem maturalnym, a uzasadnia to tym, iż „[...] zarówno z Konstytucji RP (art. 25 ust. 2), jak i z Konkordatu (art. 12 ust. 2 i 4) wynika zasada niezależności państwa i Kościoła Katolickiego, która w zakresie nauczania religii znajduje wyraz w wyłączeniu kompetencji państwa, w odniesieniu do programu nauczania religii i podręczników oraz treści nauczania i wychowania religijnego. Programy nauczania i podręczniki są opracowywane wyłącznie przez władzę kościelną, a ponadto nauczyciele religii w sprawach treści nauczania i wychowania religijnego podlegają tylko przepisom i zarządzeniom kościelnym.” 

Przedstawiciele MEN w komunikacie odnieśli się również do argumentu, którym Episkopat często posługiwał się podczas rozmów na temat religii na maturze, zgodnie z którym wynik egzaminu maturalnego z religii pozwoliłby na posłużenie się nim podczas rekrutacji na niektóre kierunki studiów. W opinii MEN, w uzasadnionych przypadkach, „uczelnia może przeprowadzić dodatkowy egzamin wstępny, jeżeli wynika to m.in. z potrzeby sprawdzania szczególnych predyspozycji do podejmowania studiów na danym kierunku”.


Rozczarowanie Episkopatu.

Spotkanie z przedstawicielami MEN przyniosło rozczarowanie przewodniczącemu Komisji Episkopatu ds. Wychowania Katolickiego biskupowi Markowi Mendykowi (poniżej zapis briefingu z udziałem hierarchy), który miał nadzieję, że ministerstwo przychyli się do wniosku o wprowadzenie możliwości wyboru religii jako przedmiotu maturalnego. Biskup podkreślił przy tym, że na wprowadzeniu matury z religii zależy nie tylko Episkopatowi, ale także samym maturzystom, którzy chcą mieć możliwość wybrania religii jako jednego z przedmiotów maturalnych.
 
 


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej