Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Nagroda im. Sendlerowej dla wychowujących w duchu tolerancji

Redakcja portalu, 25 Październik 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Nagroda im. Sendlerowej dla wychowujących w duchu tolerancji

Trwa Rok Ireny Sendlerowej – w całej Polsce odbywają się okolicznościowe imprezy i powstają ulice jej imienia. W szkołach uczniowie tworzą gazetki szkolne, z których spogląda na nas ciepła, miła staruszka, „pani Irena”. Ale czy naprawdę zrozumieliśmy trudną i niewygodną lekcję Sendlerowej? Czym zajmowałaby się dzisiaj, we współczesnej Polsce – Irena z krwi i kości, a nie z brązu i cytatów?


W piątek, 26 października Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz dwunasty przyzna jednemu nauczycielowi lub nauczycielce z całej Polski Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. W gronie 11 nominowanych są pedagodzy, którzy angażują młodzież w różnorodne działania w duchu przesłania Sendlerowej – z akceptacją dla inności, tolerancją, pomocą i odpowiedzialnością, zaangażowaniem tu i teraz, wbrew trudnościom. To właśnie tacy nauczyciele i nauczycielki pokazują, czym jest współczesne dziedzictwo Sprawiedliwych – tych, którzy w czasie II wojny światowej pomagali Żydom.

Ja i osoby takie, jak ja, uratowane przez Irenę Sendlerową oraz innych Sprawiedliwych, jesteśmy żywym dowodem na istnienie dobra – mówi Elżbieta Ficowska, inicjatorka Nagrody, która dzięki Irenie Sendlerowej została przewieziona na aryjską stronę getta jako niemowlę. – To dobro szerzą dalej laureaci nagrody: nauczyciele i nauczycielki uczący szacunku dla innych, pomimo i wbrew narastającym nastrojom ksenofobicznym.

Co robią nominowani nauczyciele i nauczycielki? Joanna Roszak z Poznania prowadzi autorskie działania edukacyjne na rzecz pokoju i wraz ze swoją klasą pisze listy do rodzin syryjskich w obozie dla uchodźców. Paweł Domzalski z Bolesławca, w ramach Tygodnia Książek Zakazanych, prowadzi warsztaty o prawach człowieka, wolności słowa w Polsce i na świecie. Mirosław Skrzypczyk angażuje mieszkańców Szczekocin i Lelowa w przywracanie pamięci o przedwojennej społeczności żydowskiej. Natalia Zarańska z Lęborka zbudowała od podstaw młodzieżowy teatr i razem z uczniami i uczennicami wystawia sztuki o dyskryminacji, wykluczeniu, otwartości przy współpracy ze scenami dramatycznymi na Pomorzu. Anna Rajewska z Warszawy wspiera młodzież szkolną w prowadzeniu warsztatów rówieśniczych o homofobii. Małgorzata Siewkowska pracuje w poznańskiej szkole przyszpitalnej dla dzieci chorych na raka, w której – poprzez autorskie działania – wspiera rodziców i uczniów w chorobie – i w odchodzeniu.

Nagroda, w wysokości 15 tys. złotych, przyznawana jest od 2006 roku. Pierwszych laureatów wybrała osobiście Irena Sendlerowa. Nazwisko tegorocznego laureata lub laureatki poznamy podczas piątkowej ceremonii.

Choć uwarunkowania, w których działała Irena Sendlerowa, były inne niż współczesne, to dzisiejsi nauczyciele także posiadają podobne cnoty, jak ona: odwagę połączoną ze zdolnościami organizacyjnymi; empatię i samokrytycyzm, idące w parze z wytrwałością w działaniu – podkreśla Krzysztof Czyżewski, przewodniczący Kapituły i prezes Fundacji Pogranicze w Sejnach. – Ci właśnie nauczyciele nie zawsze i nie przez wszystkich doceniani są za swoją pracę. Zdarza się, że spotykają ich trudności i szykany. I dlatego to właśnie dla nich jest ta jedyna w swoim rodzaju Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

W skład kapituły wyłaniającej laureatów wchodzą także m.in. Alicja Pacewicz – współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej, Krystyna Starczewska – twórczyni Zespołu Szkół Społecznych „Bednarska”, Anna Chipczyńska – wiceprzewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Robert Szuchta – pierwszy laureat Nagrody, Paula Sawicka – członkini rady programowej Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita". Organizatorem nagrody od 12 lat jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość, podczas której wręczona zostanie tegoroczna Nagrodę im. Sendlerowej. Ceremonia odbędzie się w piątek, 26 października, o godz. 11.30, w Muzeum POLIN, przy ul. Anielewicza 6 (w audytorium Muzeum). 

Więcej o konkursie można znaleźć na stronie www.sendler.ceo.org.pl. Zapraszamy także do obejrzenia filmu o jednej z laureatek (z 2012 roku): 

 

 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu. Fundatorami nagrody głównej są Edukacyjna Fundacja im. prof. R. Czerneckiego, Fundacja Signum. Program wspierają finansowo Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, program Szkoła Ucząca Się i darczyńcy indywidualni.


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej