Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


"Mówimy po francusku" - portal do nauki języka dla dzieci

Redakcja portalu, 16 Marzec 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"Mówimy po francusku" - portal do nauki języka dla dzieci

"Mówimy po francusku" - to nazwa programu i platformy internetowej dla dzieci w wieku 10-12 lat, które dzięki niemu mogą poznać ten język. Strona jest tak przygotowana, że z jej pomocą zajęcia mogą prowadzić dorośli, którzy sami nie znają francuskiego.

"Chcemy zachęcić dzieci ze szkół podstawowych do nauki języka francuskiego i poznawania kultury francuskiej. Chcemy pokazać im, jak ważna jest nauka języka obcego" - podkreśla Marta Górecka, kierująca projektem "Mówimy po francusku".

Projekt przygotowany został z myślą głównie o dzieciach z małych miast i wsi, które w inny sposób nie mają możliwości zetknięcia się z językiem francuskim. Dzięki niemu poznać go będą mogły np. w świetlicach, bibliotekach, których nie stać na zatrudnienie profesjonalnego lektora lub nie mają takiej możliwości, gdyż nie ma takiej osoby w okolicy.

"Portal www.mowimypofrancusku.pl jest tak przygotowany, że zajęcia będą mogły prowadzić osoby dorosłe, które same nie znają języka francuskiego i będą uczyć się go razem z dziećmi" - zaznacza Górecka. Zadaniem dorosłych będzie zdyscyplinowanie grupy i doprowadzenie do interakcji miedzy dziećmi; mają się one uczyć poprzez zabawę - np. gry i wzajemną wymianę słów i zdań.

Placówki, które weszły lub wejdą do projektu oprócz narzędzia do nauki - portalu, na którym co tydzień umieszczane będą kolejne lekcje (m.in. filmy, dialogi, wyjaśnienia zagadnień gramatycznych, ćwiczenia, słownik obrazkowo-dźwiękowy, informacje na temat kultury i komiks), otrzymują też wsparcie ze strony profesjonalistów w nauce języka. Odwiedzają oni placówki i prowadzą tam lekcje pokazowe i zajęcia instruktarzowe. Kontynuacją tych wizyt będzie dalsza współpraca lektorów z animatorami poprzez internet.

Partnerami dzieci biorących udział w projekcie będą uczniowie warszawskiego zespołu szkół im. Narcyzy Żmichowskiej, w skład którego wchodzą XV Liceum Ogólnokształcące i gimnazjum dwujęzyczne. "Nasi uczniowie, jako bardziej zaawansowani językowo, a przede wszystkim od dawna zafascynowani językiem i kulturą będą inspirować i motywować młodsze koleżanki i kolegów, będą też im służyć pomocą za pośrednictwem internetu" - zapewniła dyrektor "Żmichowskiej" Joanna Chrapkowska.

Projekt "Mówimy po francusku" opracowało Stowarzyszenie Francja-Polska, skupiające absolwentów studiów i programów francuskojęzycznych w Polsce, w ramach programu edukacyjnego Fundacji Orange.

"Jest wiele powodów by zachęcać do nauki języka francuskiego. Na stronie www.mowimypofrancusku.pl wymieniamy 10 z nich. Wśród nich jest to, że po francusku mówi 200 milionów osób na pięciu kontynentach, francuski jest językiem oficjalnym w 32 krajach i językiem mówionym w kilkunastu innych. Po francusku można również mówić w Polsce - najwięksi inwestorzy w naszym kraju to firmy francuskie. Francuski jest też drugim najczęściej używanym językiem w internecie" - podkreśla Adam Sankowski ze Stowarzyszenia Francja-Polska.

Z ostatniego raportu Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli dotyczącego nauki języków obcych wynika, że w roku szkolnym 2007/2008 najpopularniejszym językiem obcym w szkołach (brano pod uwagę język nauczany zarówno jako obowiązkowy, jak i jako dodatkowy) był angielski - uczyło się go 90 proc. uczniów, na drugim miejscu znalazł się niemiecki (42,5 proc.), na trzecim rosyjski (4,3 proc.). Francuski zajął czwartą pozycję z wynikiem 3,5 proc. uczniów.

 

 

Źródło: Nauka w Polsce

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej