Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Miażdżący raport o doradztwie zawodowym w szkołach

Redakcja portalu, 19 Wrzesień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Miażdżący raport o doradztwie zawodowym w szkołach

Założone w 2007 roku przez prof. Leszka Balcerowicza Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało niedawno analizę autorstwa swojej ekspertki Anny Patrycji Czepiel pt. „Dlaczego należy zwiększyć efektywność doradztwa zawodowego w polskich szkołach?”. Autorka poza przybliżeniem aktualnego stanu doradztwa zawodowego w szkołach w Polsce i w krajach w tej dziedzinie przodujących, udziela w niej także odpowiedzi na pytania dlaczego i w jaki sposób można ten bardzo nieefektywny w naszym kraju system pomocy młodzieży zmienić.

W polskim systemie edukacji uczeń po gimnazjum wybiera albo liceum ogólnokształcące, albo technikum lub szkołę zawodową, dodatkowo natomiast od 2013 r. uczniowie pierwszych klas liceów będą wybierać swoje wyspecjalizowane ścieżki edukacji. Wynika stąd, że w Polsce uczeń kończący gimnazjum powinien w ogólnym stopniu umieć określić swoje preferencje dotyczące przyszłości zawodowej. W liceach zaś doradztwo powinno mieć ogólny i intensywniejszy charakter przed wyborem specjalizacji, a po jej wyborze dotyczyć głównie zawodów związanych z obszarem wybranym przez ucznia. Badania wykazały, że szkolne doradztwo zawodowe jest efektywniejsze, jeżeli zostaje wprowadzone we wcześniejszym wieku oraz charakteryzuje się systematycznym programem.

Natomiast w polskim szkolnictwie, inaczej niż w wielu innych krajach, np. Finlandii, Szwecji, Islandii, Wielkiej Brytanii, na żadnym etapie edukacji nie kładzie się nacisku na zainteresowanie uczniów kwestią ich przyszłości zawodowej. W konsekwencji w przeprowadzonym w 2012 r. badaniu 52 proc. polskich uczniów nie potrafiło określić swoich planów związanych z przyszłością zawodową. Doradztwo zawodowe istnieje już w polskim systemie edukacji, jednak jego efektywność jest bardzo niska. Dlatego należy je odpowiednio zmienić dostosować do nowych warunków. 

Chodzi o to, żeby sposób nauczania – w którym dużą rolę powinno odgrywać doradztwo zawodowe – umożliwiał uczniom podjęcie rozważnych decyzji, umożliwiając m.in. sprecyzowanie konkretnych zawodów w danej dziedzinie wiedzy (co ma znaczenie nawet, gdy uczeń jest pewny swego ukierunkowania ścisłego czy humanistycznego) i wcześniejsze zapoznanie się ze specyfiką zawodu. Doradca powinien w swojej pracy skupić się na analizie predyspozycji i zainteresowań ucznia. Powinien on pomóc uczniom o sprecyzowanych zainteresowaniach humanistycznych lub ścisłych w wyborze konkretnych profesji, jakie chcieliby wykonywać czy kierunków, jakie chcieliby studiować. Po drugie, ma pomóc niezdecydowanym uczniom w wyborze takiego wykształcenia i zawodu, jaki ich interesuje, pasuje do ich predyspozycji i który będzie konkurencyjny na rynku pracy.


Komentarz Anny Czepiel do analizy:
 

 

/bozal/

 

Skojarzone pliki:
Dlaczego należy zwiększyć efektywność doradztwa zawodowego w polskich szkołach? [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej