Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


MEN zaadoptowało "Nasz Elementarz"

Redakcja portalu, 04 Sierpień 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

MEN zaadoptowało "Nasz Elementarz"

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło cztery wersje adaptacji pierwszej części "Naszego Elementarza" do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Gotowe adaptacje przeznaczone są dla uczniów: niewidomych w systemie Braille’a, słabowidzących w druku powiększonym, mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją oraz mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się niesłyszących i słabosłyszących. Przygotowana została także wersja dla nauczyciela adaptacji dla uczniów niepełnosprawnych mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją, a do końca roku powstać ma także książka pomocnicza wprowadzająca podstawowe elementy wiedzy o języku polskim, która będzie wspomagać nabywanie przez tychże uczniów wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

  1. Adaptacja dla uczniów niewidomych w systemie Braille’a
    Adaptacja została wykonana zgodnie z ujednoliconymi zasadami adaptacji rekomendowanymi przez Ministra Edukacji Narodowej do stosowania podczas przygotowania podręczników i materiałów pomocniczych brajlowskich dla uczniów niewidomych.
     
  2. Adaptacja dla uczniów słabowidzących w druku powiększonym
    Adaptacja została wykonana zgodnie z ujednoliconymi zasadami adaptacji rekomendowanymi przez Ministra Edukacji Narodowej do stosowania podczas przygotowania podręczników i materiałów pomocniczych w druku powiększonym dla uczniów słabowidzących.
     
  3. Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją.
    Wersja zaadaptowana to podręcznik oryginalny, w którym dokonano niezbędnych modyfikacji tekstów i ilustracji z uwzględnieniem potrzeb komunikacyjnych i edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych. Treści podręcznika w książce zostały wzbogacone o piktogramy systemu PCS (Picture Communication Symbols). Ponadto dodane zostały karty komunikacyjne oraz słowniczek wszystkich wykorzystanych symboli. Na potrzeby docelowej grupy uczniów zmieniono treść poleceń oraz wygląd niektórych ilustracji. Nie ingerowano w zawartość merytoryczną, modyfikacje mają jedynie pomóc uczniom w odbiorze przedstawionych treści.
     
  4. Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się niesłyszących i słabosłyszących składa się z:
     
    • adaptacji, o której mowa w pkt 3 oraz
    • multimedialnej wersji zawierającej nagrania w polskim języku migowym (PJM) – wykonanej w postaci plików video zapisanych na płycie DVD, jak również udostępnionych do pobrania ze strony internetowej w formatach video odtwarzanych na komputerach, tabletach i smartfonach.

    Wersja ta będzie zawiera wszystkie teksty z "Naszego elementarza" nagrane w polskim języku migowym, jak również dodatkowe informacje dotyczące sytuacji głuchego ucznia oraz społeczności głuchych. Pliki video docelowo będzie można odtworzyć w systemach operacyjnych Windows, Android, IOS i Linux.

    Uwaga: udostępniona wersja ma charakter roboczy i umożliwia Państwu zapoznanie się z jej zasobami. Ostateczna wersja będzie udostępniona w najbliższym czasie. 
 
Zaadaptowane podręczniki zostaną wydrukowane i przekazane do szkół zgodnie z zapotrzebowaniem złożonym przez szkoły. 
 

Wersja dla nauczyciela
 
Zawiera wskazówki metodyczne dotyczące wykorzystania adaptacji w dostosowywaniu procesu kształcenia do indywidualnych potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Każdy temat został opatrzony wstępem z listą dodatkowych ćwiczeń oraz komentarzami dotyczącymi pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami komunikacyjnymi. Wersja dla nauczyciela jest dostępna w formie elektronicznej do nieodpłatnego pobrania.
 

Książka pomocnicza
 
Książka będzie ułatwiała uczniowi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi przyswojenie podstaw systemu językowego polszczyzny. W atrakcyjny i przystępny sposób przedstawione zostaną kluczowe zagadnienia dotyczące polskiej gramatyki i leksyki. Wykorzystana zostanie metodologia glottodydaktyczna, stosowana m. in. w nauczaniu języka polskiego jako języka obcego. Książka pomocnicza będzie wykonana w formie elektronicznej i udostępniona do nieodpłatnego pobrania.


źródło: men.gov.pl 



 
Skojarzone pliki:
Adaptacja dla uczniów niewidomych w systemie Braille’a [pdf]
Adaptacja dla uczniów słabowidzących w druku powiększonym [pdf]
Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją [pdf]
Adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się niesłyszących i słabosłyszących [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej