Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Matura i co dalej?

Redakcja portalu, 26 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Matura i co dalej?

Jaki kierunek wybrać, by mieć jak największe szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości – przed tym dylematem stoi właśnie wielu maturzystów. Które kierunki staną się hitami tegorocznej rekrutacji?

Do egzaminu dojrzałości przystąpiło w tym roku ponad 365 tys. uczniów. Wielu z nich planuje dalszą edukację na wyższych uczelniach. Wybór studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, dlatego trzeba ją dobrze przemyśleć. Zamiast kierować się modą lepiej przyjrzeć się trendom na rynku pracy. 


Technicy na start

Dużym zainteresowaniem maturzystów nadal cieszą się kierunki humanistyczne, między innymi prawo, pedagogika i filologie. Jednak trwająca na całym świecie technologiczna rewolucja sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na absolwentów z wykształceniem technicznym i matematyczno-przyrodniczym. Młodzi ludzie coraz częściej reagują na te sygnały, o czym świadczy wzrost zainteresowania kierunkami ścisłymi. Co ciekawe przestają one być też traktowane jako typowo „męskie” – zgodnie z danymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dziewczęta stanowią już 35 proc. wszystkich studentów politechnik. 

Jednym z najbardziej obleganych kierunków ścisłych jest informatyka. Wzrasta też popularność robotyki i automatyki, budownictwa czy biotechnologii. Nauki ścisłe kuszą, bo dają możliwość zdobywania nie tylko wiedzy, ale też kładą duży nacisk na praktyczną stronę kształcenia. Młodych ludzi do podejmowania studiów na politechnikach przekonują także perspektywy zawodowe – informacje z rynku pracy potwierdzają, że po ich ukończeniu (a często nawet jeszcze w trakcie nauki) można otrzymać ciekawe oferty pracy.


Zdrowie na topie

Ze względu na to, że coraz więcej osób przywiązuje dziś też wagę do zdrowego stylu życia, popularność zdobywają kierunki takie jak dietetyka. Mamy większą świadomość na temat tego, jaki wpływ na nasze zdrowie ma sposób odżywiania się. Dlatego już nie tylko osoby zmagające się z nadwagą czy chorobami dietozależnymi, ale także ci z nas, którzy chcą po prostu poprawić jakość swojego codziennego jadłospisu korzystają z porad specjalistów. 

Absolwent dietetyki posiada szeroką wiedzę na temat zasad prawidłowego żywienia, a dzięki obowiązkowym praktykom już podczas studiów uczy się, jak ją wykorzystywać w pracy zawodowej – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Zdobycie dyplomu z tej dziedziny daje szerokie perspektywy. – Można znaleźć zatrudnienie w poradniach dietetycznych, instytucjach służby zdrowia czy zakładach żywienia, ale też na przykład klubach fitness czy ośrodkach SPA, które coraz częściej zatrudniają tych specjalistów, by zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę – dodaje. Starzejące się społeczeństwo sprawia, że możemy spodziewać się także wzrostu zapotrzebowania na specjalistów z zakresu odnowy biologicznej, fizjoterapii czy opieki nad osobami starszymi. 


Stosunkowo nowy trend to pojawiające się w ofercie szkół wyższych kierunki nietypowe, jak zielarstwo i terapie roślinne, studia miejskie, a nawet zarządzanie parafią. Choć te kierunki mogą wydawać się wyjątkowo oryginalne, to i tak daleko nam do pomysłowości uczelni w USA, gdzie można zdobywać wyższe wykształcenie na przykład z zakresu zarządzania kręgielnią lub polem golfowym czy duszpasterstwa sportowego. 
 

/informacja prasowa/ 
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej