Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów

Redakcja portalu, 01 Wrzesień 19 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów

– Pamiętajcie - szkoła to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim Wasze prawo, Wasz ważny interes, żeby z tej szkoły wynieść jak najwięcej. Żeby zdobyć jak największą wiedzę. Żeby zabrać w dorosłe życie jak największy skarb. – tymi słowy do uczniów, w związku z inauguracją roku szkolnego 2019/2020, zwrócił się w liście Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak zaapelował także do nauczycieli, aby mimo napotykanych w pracy problemów i przeszkód, zawsze stali po stronie swoich uczniów. Rzecznik złożył ponadto obydwu grupom życzenia dobrego nowego roku szkolnego 2019/2020. Pełna treść listu poniżej.


List Rzecznika Praw Dziecka do uczniów

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!

W życiu często tak jest, że to, co dobre, szybko się kończy. Jednak z drugiej strony, gdyby wakacje trwały za długo, nasze życie stałoby się nudne, a świat może przestałby się rozwijać. Wiem, że podczas wakacji zdarzają się wspaniałe pomysły, ale ich realizacja wymaga wiedzy i umiejętności, które nabywa się w czasie nauki.

Dlatego w tym specjalnym dniu – Waszego powrotu w szkolne mury - jako Wasz rzecznik, Rzecznik Praw Dziecka, z całego serca Was proszę: od jutra zacznijcie patrzeć w smartfony na albumy z fotkami z obozów i kolonii nie tylko jako na miłe wspomnienia, ale pomyślcie, czy i w jaki sposób można je wykorzystać do nauki nowych rzeczy i umiejętności. 

Bo prawdziwym skarbem, który odnaleźć może każdy z Was, jest wiedza. Bez tego skarbu nawet Wasze smartfony staną się bezużyteczne. Przecież bez znajomości języka obcego trudno jest znaleźć coś szybko w internecie. Zwłaszcza gdy szukacie nowej wersji gry albo najnowszych informacji o swoim muzycznym idolu, prawda?

Pamiętajcie, szkoła jest właśnie po to - by pomóc Wam odnaleźć ten skarb. Byście mogli zdobyć wiedzę. Czasami może się Wam wydawać, że to tylko przykry obowiązek, niepotrzebna strata czasu. Nawet forma kary czy ucisku – te zadania domowe, klasówki, wypracowania... „Muszę zrezygnować ze spotkania ze znajomymi, nie zobaczę kolejnego odcinka ulubionego serialu, nie posłucham najnowszego hitu, bo muszę się pouczyć. Jutro pani będzie pytać…”. Ale pomyślcie wtedy trochę szerzej. Nie tylko o dzisiejszym trudnym wieczorze nad książką. Pomyślcie, co Wam ten wieczór da. Czego się nauczycie, jaką wiedzę zdobędziecie.

Pamiętajcie – szkoła to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim Wasze prawo, Wasz ważny interes, żeby z tej szkoły wynieść jak najwięcej. Żeby zdobyć jak największą wiedzę. Żeby zabrać w dorosłe życie jak największy skarb.

Uwierzcie mi, sam jestem już dorosły i wiem, co mówię. Nie będziecie żałować tych wieczorów nad książką lub ćwiczeniami. Żadnego z tych dni poświęconych na naukę. Bo ten skarb, ta wiedza wyniesiona ze szkoły będzie Wam pomagać każdego dnia w dorosłym życiu. Tylko dzięki niej dacie sobie radę, spełnicie swoje marzenia, stworzycie lepszy świat. Dla siebie i dla nas wszystkich.

Tego Wam życzę i proszę, byście szanowali Waszych nauczycieli, którzy starają się przekazać Wam jak najwięcej tej wiedzy. Pamiętajcie o tym. To są Wasi przyjaciele.

Mam też wielką prośbę w imieniu wszystkich uczniów do Państwa, drodzy Nauczyciele. Wiem, że w swojej pracy napotykacie na mnóstwo problemów i przeszkód. Proszę Was jednak o to, byście zawsze byli po stronie swoich uczniów – bo jesteście dla nich bardzo ważni. Pokazujecie drogi, z których jedną potem wybiorą. Jak daleko zajdą, w dużej mierze zależy też od tego, czy będą się w naukę pod Waszym przewodnictwem angażować.

Jest taki słynny cytat, który dobrze wyrazi to, co chcę Państwu przekazać. Autorem tych słów jest Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. „Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę…”.

Życzę wszystkim dobrego nowego roku szkolnego 2019/2020 i tego, żeby plony wiedzy rozsiewanej od jutra były duże i radosne w czerwcu 2020, przed kolejnymi wakacjami.Rzecznik Praw Dziecka
Mikołaj Pawlakźródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
Aktualnie brak powiązanych artykułów.

REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej