Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Licealiści z "Marcinka" uczą się prawa

Redakcja portalu, 19 Listopad 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Licealiści z "Marcinka" uczą się prawa

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, którzy marzą o karierze prawniczej mają teraz szansę na poznanie tego zawodu od podszewki. Specjalnie dla nich aplikanci Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu prowadzą lekcje podstaw prawa. 

Prawnik, lekarz lub architekt – to często wymieniane przez licealistów wymarzone zawody. Jednak wielu młodych ludzi nie ma szansy przekonać się, na czym w praktyce polega praca tych fachowców. Zmienić to postanowili aplikanci OIRP w Poznaniu, którzy uczniów klasy LEX z I LO, podczas specjalnie dla nich przygotowanych lekcji, zaznajamiają z podstawami prawa oraz zawodami prawniczymi. Patronat nad projektem objęła Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu. To nie pierwsze działanie edukacyjne Izby. Obecnie realizowany projekt jest uzupełnieniem programu „PrawoTeczka” – cyklu bezpłatnych, profesjonalnie przygotowanych lekcji poświęconych podstawowym zagadnieniom prawnym, skierowanym do dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. 

Do tej pory odbyło się już kilka lekcji o różnorodnej tematyce. Na przykład pierwsze zajęcia dotyczyły mitów prawniczych – mów Marcin Barański, aplikant radcowski, jeden z prowadzących lekcje dla licealistów. – Podczas niej przedstawiliśmy pokutujące w społeczeństwie przekonania na temat prawa. Następnie wyjaśnialiśmy, czy są one uzasadnione, czy nie. Ważne jest to, że do rozwiązania dochodziliśmy razem z uczniami, prowokując dyskusję, by dowiedzieć się, jakie ich zdaniem rozwiązanie byłoby w danej sytuacji sprawiedliwe – dodaje. Założeniem prowadzących jest, by wszystkie zagadnienia przedstawiać w przystępnej formie i zachęcać uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz oswoić ich z przepisami prawnymi. W tym celu wykorzystują multimedia, a przekazywane treści uzupełniają odgrywanymi scenkami. – Na przykład tłumacząc uczniom problem niedozwolonych klauzul umownych odegraliśmy scenę zawierania umowy z dostawcą internetu z wykorzystaniem specjalnie w tym celu przygotowanej fikcyjnej umowy. Następnie wskazaliśmy, jak niekorzystne postanowienia zawiera ten dokument i wyjaśniliśmy, jak prawo chroni w takiej sytuacji konsumenta – mówi Marcin Barański. 

W przyszłości planowane są między innymi zajęcia dotyczące prawa konstytucyjnego, karnego, cywilnego, a także blok poświęcony zawodom prawniczym. – Dzięki lekcjom prawa nasi uczniowie mogą dowiedzieć się, na czym polega praca sędziego, prokuratora, radcy prawnego i adwokata spotykając się z przedstawicielami tych zawodów. Mieli także szansę wybrać się do sali sądowej Okręgowej Izby Radców Prawnych i wziąć udział w symulacji rozprawy. Część osób, które uczestniczą w tych zajęciach, już teraz planuje studia prawnicze, więc mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy im wybór konkretnej ścieżki zawodowej. Cieszymy się też, że zajęcia prowadzą absolwenci naszego liceum – mówi Alina Chojnacka, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Edukacja prawna młodzieży będzie też tematem Drugiego Kongresu Prawników Wielkopolskich, który odbędzie się 19 listopada 2012 r. w Poznaniu pod hasłem „Jak podnieść świadomość prawną młodych Polaków”./informacja prasowa/

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej