Aktualności
Kariera zawodowa nauczycieli w Europie - raport EURYDICE
Nauczyciele odgrywają kluczową rolę w systemach edukacji. Raport Eurydice pt. Kariera zawodowa nauczycieli w Europie: początki pracy zawodowej, awans i system wsparcia nawiązuje do wzrastającego w ostatnim czasie zainteresowania ich sytuacją zawodową – informuje jakie kwalifikacje są wymagane do pracy w zawodzie, jakiego wsparcia mogą oczekiwać nauczyciele podczas wykonywania swoich obowiązków, a także jakie mają perspektywy awansu i doskonalenia zawodowego. Opracowanie przedstawia również najważniejsze wyzwania dla systemów edukacji związane z niedoborem lub nadmierną podażą kandydatów do zawodu.
Nauka nie poszła w las. NIK o systemie awansowania nauczycieli
Obowiązujący w latach 2015 - 2017 system awansu zawodowego korzystnie wpływał na proces nauczania i rozwój zawodowy nauczycieli, co w konsekwencji przekładało się na jakość ich pracy. NIK pozytywnie oceniła ich zaangażowanie w trakcie stażu poprzedzającego awans na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Jednocześnie należy zauważyć, że po takim awansie część aktywności zawodowej nauczycieli spada. Kontrola NIK wykazała też, że niektóre postępowania egzaminacyjne i kwalifikacyjne na stopień nauczyciela mianowanego i dyplomowanego nie były w pełni rzetelne.
Honorowi Profesorowie Oświaty A.D. 2017
W 2017 roku do grona Profesorów Oświaty dołączyło kolejnych dwadzieścia osób. Tytuł ten przyznawany jest nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty.
ZNP: Awans zawodowy a ocena moralności
Związek domaga się wycofania projektu nowelizacji Karty nauczyciela procedowanego razem z nową ustawą o finansowaniu zadań oświatowych. Nauczyciele nie chcą „prezentu” w postaci powiązania ich awansu zawodowego z oceną moralności. Ocena moralności w miejscu pracy może prowadzić do nadużyć, a nawet do dyskryminacji ze względu na poglądy czy przekonania religijne - czytamy w liście prezesa ZNP do minister edukacji z 16 października 2017 r.
Sejmowe komisje przeciwne zmianom w Karcie Nauczyciela
W dn. 10 lipca 2014 r. podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadzone zostały pierwsze czytania dwóch poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druki nr 1500 i 1500-A oraz 1501). Pierwszy z nich (druki nr 1500 i 1500-A) przewidywał ustawowe określenie wymiaru czasu pracy pedagogów i psychologów szkolnych, a w autopoprawce także logopedów; drugi (druk 1501) wyłączenie obowiązku ponownego odbycia stażu wymaganego przy awansie zawodowym na nauczyciela mianowanego i dyplomowanego w przypadku nieobecności w pracy trwającej dłużej niż rok, jeśli nieobecność byłaby spowodowana macierzyństwem lub opieką nad dzieckiem.
Akcja protestacyjna ZNP "Dość tego"
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz ogłosił decyzję Prezydium ZG ZNP ws. przeprowadzenia Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”.
Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw przyjęte przez Radę Ministrów
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów rząd zaakceptował założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra edukacji narodowej. Najważniejsze cele nowelizacji KN to: wzmocnienie motywacyjnego charakteru wynagrodzeń nauczycieli, zwiększenie roli doskonalenia umiejętności zawodowych nauczycieli zgodnie z potrzebami uczniów, poprawa organizacji pracy szkoły oraz włączenie rodziców w sprawy istotne dla szkoły w szerszym niż dotychczas zakresie.
Zmiana warty w Kapitule do Spraw Profesorów Oświaty
18 czerwca br. Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas wręczyła nominacje ośmiu nowym członkom Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty. Na czteroletnią kadencję, szesnastoosobowego w sumie organu, powołani zostali: Eugeniusz Buda, prof. Janusz Gęsicki, Marzena Kędra, prof. dr hab. Robert Kwaśnica, Zygmunt Puchalski, Danuta Stępień, prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek, Grażyna Złocka-Korzeniewska. Zarówno dotychczasowi członkowie Kapituły, jak i nowo mianowani są uznanymi autorytetami, wieloletnimi pracownikami oświaty i szkolnictwa wyższego, cenionymi za dogłębną znajomość problematyki oświatowej.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14