Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jak wybrać kurs językowy? - 7 rad ekspertów Cambridge English

Redakcja portalu, 04 Wrzesień 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Jak wybrać kurs językowy? - 7 rad ekspertów Cambridge English

Wiele osób właśnie teraz szuka wymarzonego kursu językowego. Jak go znaleźć, czym się kierować?  Warto określić swój cel, następnie sprawdzić certyfikację wybranej instytucji, a także jej metodykę i kadrę – radzi Arkadiusz Jaworski z Cambridge English Language Assessment – wydziału Uniwersytetu Cambridge, odpowiedzialnego za certyfikację. Poniżej wskazówki eksperta. 

 1. Określ cel

  W procesie nauki bardzo ważny jest jasno określony cel, do którego systematycznie będziemy zmierzać. To np. uzyskanie ciekawszej pracy, czytanie książek i oglądanie filmów w oryginale, płynne porozumiewanie się z zagranicznymi znajomymi. Świetną motywacją jest dążenie do uzyskania certyfikatu językowego, który obiektywnie wykaże nasz poziom i biegłość we wszystkich obszarach sprawności językowych: mówieniu, rozumieniu ze słuchu, czytaniu, pisaniu. Certyfikaty językowe dostępne są na wielu poziomach zaawansowania, a do najpopularniejszych na świecie należą certyfikaty Cambridge English. Pozyskiwanie kolejnych będzie doskonałą zachętą do dalszych postępów, co może pomóc np. w karierze. Dla rodziców to obiektywna wskazówka nt. poziomu językowego ich pociech. 

   
 2. Sprawdź znaki jakości

  Jeśli decydujemy się na kurs w szkole językowej, warto sprawdzić ich referencje. Cenionym znakiem jakości są certyfikaty Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE - posiada je 30 szkół językowych w Polsce - oraz  europejskiego stowarzyszenia EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services). W obu przypadkach słuchacz ma pewność, że standardy, jakość nauczania i nadzór metodyczny zostały zweryfikowane przez niezależnych ekspertów. Ważną miarą efektywności szkoły językowej jest też odsetek zdanych certyfikatów językowych.

   
 3. Pytaj o kursy do certyfikatów

  Silnie zmotywowana grupa uczestników, aktywne i regularne uczestnictwo w zajęciach – to często podkreślane korzyści z wyboru kursów przygotowujących do certyfikatu językowego. Ważne, by organizator kursu na bieżąco monitorował postępy uczniów (np. w formie testów sprawdzających). Dobrze, gdy szkoła językowa zapewnia egzaminy próbne. Ich wyniki pozwalają ocenić przygotowanie kursantów, wskazując im ewentualne obszary koniecznej poprawy przed przystąpieniem do egzaminu zewnętrznego.

   
 4. Zwróć uwagę na metody 

  Metody nauczania i materiały dydaktyczne powinny być dostosowane do wieku kursanta i celu, który chce osiągnąć. Do wyboru są różnorodne pomoce: od podręczników, poprzez rozwiązania multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne, po gry dla dzieci. Niezależnie od metod, najważniejszy jest kontakt z żywym językiem. Warto więc wykorzystywać wszelkie sytuacje do praktykowania zdobytych umiejętności. 

   
 5. Zapytaj o lektora 

  Dobry nauczyciel ma kierunkowe wykształcenie wyższe (dyplom anglistyki, lingwistyki lub nauczycielskiego kolegium języków obcych) oraz przygotowanie metodyczne. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę na kwalifikacje metodyczne poświadczone certyfikatami Cambridge English. CELTA to standard w nauczaniu osób dorosłych, CELTYL uprawnia do uczenia dzieci, Delta potwierdza bardzo zaawansowane kwalifikacje dydaktyczne. Oprócz dyplomów ważny jest staż pracy, osobowość oraz kreatywność nauczyciela. Warto zapoznać się z sylwetkami lektorów na stronie www, a najlepszą rekomendacją są osiągnięcia ich uczniów.

   
 6. Skorzystaj z lekcji próbnej

  Jeśli szkoła oferuje taką możliwość, warto skorzystać z lekcji próbnej, podczas której można porównać poziom językowy uczestników i upewnić się, że proponowana grupa nam odpowiada. Najlepsze efekty uzyskuje się w jednorodnych grupach. Udział w lekcji próbnej pozwoli również ocenić, czy odpowiada nam sposób prowadzenia zajęć przez lektora.

   
 7. Wybierz blisko

  Warto wybrać szkołę językową w pobliżu miejsca zamieszkania, uczelni czy pracy. Oznacza to krótsze dojazdy – a więc wyższą motywację do uczęszczania na zajęcia. Jeśli jednak musimy spędzić trochę czasu w drodze na kurs, najlepiej przeznaczyć go na powtórkę słówek lub lekturę książki w języku obcym.
 


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej