Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jak to działa?

Maciej Maciołek, 15 Lipiec 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Jak to działa?

To bardzo częste pytanie zadawane już od dzieciństwa. Z czasem szkoła wybiła niektórym zadawanie pytań z głowy. Bardziej dociekliwym zostaje to czasem na całe życie . Dla tych, którzy przetrwali i nadal zarzucają pytaniami swoich nauczycieli w gimnazjum, powstała Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to projekt edukacyjny skierowany do publicznych i niepublicznych gimnazjów w Warszawie. Celem projektu jest wsparcie edukacji technicznej, popularyzacja wśród młodzieży gimnazjalnej przedmiotów ścisłych, zainteresowanie ich uczelniami technicznymi, jako możliwą ścieżką edukacyjną oraz promocja uzdolnionych technicznie młodych osób.
 

 

Pod patronatem innowacyjności

Organizatorem Akademii Wynalazców jest firma Bosch, znana z innowacyjności i rozwoju nowoczesnych technologii, która w 2011 roku obchodziła jubileusz 125-lecia istnienia. Projekt jest prowadzony pod patronatem m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Patentowego RP, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. inż. Włodzimierza Kurnika, Jego Magnificencji Rektora Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusza Więckowskiego, Studenckich Kół Naukowych i mediów. 

W ramach projektu odbywają się wykłady oraz warsztaty kreatywne, których celem jest pokazanie młodzieży jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w tworzeniu funkcjonalnych wynalazków, przyjaznych dla środowiska. Warsztaty kreatywne organizowane są we współpracy z kołami naukowymi działającymi przy Politechnice Warszawskiej: Studenckim Kołem Aerodynamiki Pojazdów SKAP, Kołem Robotyki Bionik, Studenckim Kołem Naukowym Energetyki Niekonwencjonalnej, Studenckim Kołem Naukowym SAE, Kołem Naukowym Mechaników Pojazdów SIMR oraz Studenckim Kołem Naukowym Konstruktor.


Tego nie było na lekcjach

Zaangażowane w projekt koła naukowe przygotowały bogatą ofertę warsztatów. Podczas warsztatów uczniowie gimnazjów dowiadują się się jak powstają wynalazki, biorą udział w pokazach robotów, pojazdu „Kropelka”, zajęciach praktycznych z projektowania i budowy elementów samochodu i samolotu oraz ładowarki telefonicznej zasilanej energią słoneczną. Dowiedzą się także jak projektować samochody i samoloty, jak to jest być robotem, jak działa winda, co to jest maszyna Rude Goldberga, jak zaprojektować inteligentny budynek i czy można dogonić światło.
 
Nauka kontra nuda

„Nauka nie musi być nudna” to hasło przewodnie drugiej edycji projektu edukacyjnego skierowanego do publicznych i niepublicznych gimnazjów w tym roku szkolnym. II edycja swoim zasięgiem objęła Warszawę, Wrocław i okolice. Po nasyceniu się doświadczeniem na warsztatach zespoły szkolne mierzą się z własnymi pomysłami. W drugim etapie uczniowie w 5-osobowych zespołach będą mieli za zadanie przedstawić pomysł na wynalazek praktycznego urządzenia z wybranych dziedzin takich jak: technika motoryzacyjna, technika w domu, technika w ogrodzie. 

Jury wybierze dziesięć najlepszych projektów do dalszej realizacji przez zespoły. Laureaci konkursu – autorzy trzech najlepszych prac, otrzymają nagrody rzeczowe. W konkursie przewidziane są także nagrody dla pracowni technicznych trzech najlepszych szkół. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas Gali Finałowej na Politechnice Warszawskiej. Jeśli zmagania w takich projektach  pobudzą do samodzielności  i rozwiną zainteresowanie naukami ścisłymi w gimnazjach można się spodziewać więcej takich projektów bo szkoła musi  zmierzać ku innowacyjności. 
 

źródło: Politechnika Warszawska
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej