Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jak reagować na hejt w sieci? "Przytul hejtera"! - nowa kampania FDN

Redakcja portalu, 17 Kwiecień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Jak reagować na hejt w sieci? "Przytul hejtera"! - nowa kampania FDN

16 kwietnia w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana kampania społeczna przeciwko przemocy werbalnej w internecie "Przytul hejtera". Jej celem jest uświadomienie młodzieży szkodliwości internetowego hejtu i mowy nienawiści, a także zaprezentowanie metod reagowania na te zjawiska. Organizatorem akcji jest Fundacja Dzieci Niczyje, a partnerem firma Facebook. Honorowy patronat nad kampanią objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

– Jesteśmy zgodni co do oceny, że hejt to jednoznacznie negatywne zjawisko. Naszym zadaniem jest pomóc tym, którzy doświadczają różnych form nienawiści. Musi rosnąć grono osób, których sprzeciw jest głośniejszy, niż nienawiść. Kampania "Przytul hejtera" to trafny pomysł. Jednoczmy się wokół tej idei! – mówiła podczas inauguracji w Pałacu Prezydenckim Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.

Według badań z mową nienawiści w internecie styka się 4 na 10 młodych ludzi (14-17 lat), a zjawiska zmasowanych ataków w sieci, tzw. cyberprzemocy, których elementem jest również przemoc werbalna, doświadczył już co piąty nastolatek w Polsce (21,5%).

– Przemoc werbalna w sieci jest na tyle powszechnym zjawiskiem, że wielu internautów oswoiło się z tego typu wpisami i bagatelizuje tego typu sytuacje. Jednak dla wielu ofiar hejtu, wulgarna, negatywna ocena wyglądu, poglądów, czy umiejętności powoduje poważne, negatywne emocje, z którymi trudno im sobie poradzić – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.

Kampania "Przytul hejtera" kompleksowo podejmuje temat hejtowania. Adresowana jest zarówno do ofiar takich zdarzeń, jak i ich świadków oraz sprawców.

– Kampania z jednej strony zniechęca do agresji w sieci, prezentując hejterów w humorystyczny sposób - jako osoby nie mające do zaproponowania światu nic, poza bezproduktywnym obrażaniem ludzi. Z drugiej strony, apelujemy do ofiar hejtu, by nie brały do siebie nienawistnych ocen i komentarzy w sieci. Hasło "przytul hejtera" zachęca internautów do reagowania na hejt bez agresji i eskalacji przemocy, do próby nawiązania z hejterami dialogu, uświadomienia im szkodliwości takich zachowań i zainspirowania ich do pozytywnego korzystania z sieci – kontynuuje Wojtasik.

Jednym z elementów kampanii jest piosenka "Przytul hejtera" wraz z teledyskiem. Celem klipu jest przedstawienie fenomenu hejtu w sposób dowcipny i z przymrużeniem oka. W jej nagraniu wzięli udział m.in. Włodek "Paprodziad" Dembowski z zespołu Łąki Łan, Anna Karwan oraz raper Proceente. W ramach kampanii przygotowano również spot telewizyjny, spot radiowy, reklamę prasową oraz serię materiałów graficznych (m.in. gify), które można wykorzystywać jako odpowiedź na hejt.

Dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowano scenariusz zajęć, który może być wykorzystywany przez nauczycieli do prowadzenia lekcji na temat przeciwdziałania hejtowi i mowie nienawiści.

Partnerem kampanii jest Facebook. Swoją misję portal realizuje również na polu zaangażowania w lokalne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w sieci, realizowane w internecie i poza nim.

– Dla Facebooka, działania na rzecz bezpiecznego internetu i bezpiecznego poruszania się na naszej platformie są fundamentalne. Nieustannie pracujemy i inwestujemy, aby nasze polityki i rozwiązania techniczne były coraz to bardziej czytelne, skuteczne i lepiej dostosowane do dynamicznie ewoluujących realiów internetowych, w tym, między innymi, w obszarze walki z cyberprzemocą i tak zwanym hejterstwem – mówi Jakub Turowski, odpowiedzialny za politykę publiczną Facebooka w Polsce.

– Kluczową rolę w tworzeniu bezpiecznego Internetu, w tym bezpiecznego Facebooka, stanowią działania edukacyjne. Nasze partnerstwo w kampanii FDN "Przytul Hejtera" jest przykładem lokalnego zaangażowania. Opierając się na wiedzy tak doświadczonej organizacji, mamy nadzieję na dotarcie z programem edukacyjnym (humorystycznym teledyskiem oraz scenariuszem zajęć) do użytkowników internetu w Polsce, w szczególności do młodzieży i  nauczycieli – dodaje Turowski.
 

Przytul hejtera


Na potrzeby akcji uruchomiono stronę www.przytulhejtera.pl.


Kampania jest częścią projektu "Internet bez nienawiści" realizowanego w ramach programu "Obywatele dla Demokracji" finansowanego z Funduszy EOG.


Teledysk kampanii "Przytul hejtera"


Spot kampanii "Przytul hejtera"

 


źródło:
 http://fdn.pl/


 

Skojarzone pliki:
Scenariusz lekcji kampanii "Przytul hejtera" [pdf]
Prezentacja do zajęć "Przytul hejtera" [pptx]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej