Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Innowacje a edukacja, czyli jak może wyglądać przyszłość nauczania? [relacja]

Redakcja portalu, 11 Czerwiec 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Innowacje a edukacja, czyli jak może wyglądać przyszłość nauczania? [relacja]

Podczas organizowanej przez MIT Technology Review konferencji EmTech Digital (1-2 czerwca 2015, San Francisco), mogliśmy posłuchać wystąpień wielu ekspertów mówiących o tym, jak technologie wpływają na nasze życie. Jednym z ciekawszych wystąpień było to dotyczące edukacji.

Prelegentką była Cyndi Chan z Massachusetts Institute of Technology Sloan School of Management, jednostki MIT odpowiedzialnej za tworzenie narzędzi oraz realizowanie wizji związanych z rozwiązaniami dla biznesu. Z czasem cele się zmieniły, więc odbiorcami działań są już nie tylko przedstawiciele biznesu, ale także sektor edukacji.
 

Cyndi Chan


To właśnie eksperci z MIT Sloan Executive Education zajmują się tworzeniem futurystycznych wizji "sal lekcyjnych przyszłości", bazując nie tylko na technologiach, ale również sposobach nauczania z wykorzystaniem dostępnych narzędzi - robotów, interaktywności, zaangażowania, etc.

- Badania wskazują, że uczący się najbardziej preferują połączenie trzech elementów: oglądania, tworzenia i dyskusji - zaczęła swoje wystąpienie Chan. - A my, bazując na własnych badaniach, wiemy, że immersywne sposoby edukacji zmieniają zachowania - dodała po chwili.

Czym jest owo "immersywne nauczanie"? Cóż, immersja to proces pochłaniania lub zanurzania osoby w rzeczywistości elektronicznej. W praktyce oznacza to przeniknięcie do świata wykreowanego wirtualnie. Bardzo często mówi się o immersji w kontekście gier wideo - że pozwalają graczom na bardzo silne wczucie się w klimat gry, przeniknięcie do świata przedstawionego, nawiązanie z nim emocjonalnej więzi. Ale nie tylko to. Immersja to również sposób, w jaki korzystamy chociażby ze smartfonów. Na ile dane środowisko, aplikacja czy inne działania z wykorzystaniem elektronicznych gadżetów są w stanie nas wciągnąć.

Mówiąc jeszcze prościej, immersją można by nazwać proces odbioru świata cyfrowego przez użytkowników. Cyndia Chan pojawiła się na scenie w towarzystwie dziwnego urządzenia - jeżdżącego na dwóch kołach słupka z umieszczonym nań iPadem. Okazuje się, że to najnowszy projekt MIT SEE, czyli ludzkie roboty pozwalające na branie udziału w konferencji tak, jakbyśmy tam byli. Siedząc w fotelu przy kominku, możemy podróżować po centrum konferencyjnym na drugim końcu świata, a co więcej, aktywnie brać udział w dyskusjach z innymi.

Chan wspomniała również o projekcie wirtualnych wykładów, w których udział biorą awatary uczestników, a ci ostatni odbierają wszystko w sposób doskonale imitujący ich potencjalną obecność na danym wykładzie. Kolejnym etapem takiego udziału w zajęciach ma być właśnie kooperacja na linii człowiek-maszyna, a więc wspomniane wcześniej roboty z ekranami.

Na powszechne wcielenie tej idei w życie przyjdzie nam jeszcze długo poczekać, ale zwrócenie uwagi na to, że immersja jest niezbędnym elementem skutecznego wykorzystania technologii to kluczowe przesłanie tego krótkiego wystąpienia. Żeby móc w pełni wykorzystać dobrodziejstwa współczesnych rozwiązań technologicznych, musimy odbierać je w sposób pozwalający na zanurzenie się w nich.

Profesor MIT Thomas W. Malone powiedział, że dzisiejsza sytuacja technologiczna nie jest już układem "człowiek vs. maszyna", ale "człowiek i maszyna". Tego powinniśmy się trzymać, by budować coraz lepsze rozwiązania wykorzystujące technologie zarówno do wielkich, jak i przyziemnych celów.


autor: Michał Jadczak
źródło:
Technologie.ngo.pl
licencja: Creative Commons – Użycie Niekomercyjne – Na tych samych warunkach 3.0.


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej