Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Godzina Kodowania dla każdego

Redakcja portalu, 03 Grudzień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, jest uznawana za największą inicjatywę edukacyjną w historii, której celem jest rozwój umiejętności związanych z technologiami informacyjnymi. W dniach 5-11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji. Microsoft po raz kolejny jest partnerem wydarzenia, wspierając tę inicjatywę na całym świecie, w tym w Polsce. Celem Godziny Kodowania jest to by każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia czy umiejętności mógł spróbować swoich sił w programowaniu.


Tydzień Edukacji Informatycznej oraz Godzina Kodowania cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Polsce. Według danych zebranych przez organizatora, Code.org, już prawie 300 tysięcy Polaków wzięło udział w akcji, wypełniając ponad pół miliona zadań programistycznych. W tym roku organizatorzy akcji przygotowali szeroki wybór samouczków dostępnych przez Internet w formie atrakcyjnych gier, dzięki którym w prosty sposób można włączyć się w inicjatywę i postawić pierwsze kroki w programowaniu. Pasjonaci gier mogą wziąć na przykład udział w tworzeniu własnej wersji gry „Minecraft”. Lokalne „godziny kodowania” będą odbywały się również w ramach działań projektu „Link do przyszłości”.

Wybór projektów i programów związanych z kodowaniem jest naprawdę duży. Doskonałym przykładem jest Godzina Kodowania Minecraft – cykl szkoleń internetowych dostępnych za darmo na stronie http://code.org/minecraft pozwalający początkującym programistom stworzyć i dzielić się swoją uproszczoną wersją gry „Minecraft”. Zajęcia są przeznaczone dla każdego, kto chce rozwinąć zdolność krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów, które są kluczowe w dzisiejszym świecie nowych technologii. Pierwsza edycja szkolenia „Minecraft” cieszyła się ogromnym powodzeniem: w zeszłorocznych warsztatach kodowania opartych na grze „Minecraft” wzięło udział ponad 30 milionów uczniów z całego świata.

Cieszymy się, że inicjatywy takie jak Godzina Kodowania przyciągają tysiące młodych ludzi. Uczniowie poznają nie tylko tajniki kodowania, ale rozwijają inne kluczowe umiejętności, jak zdolność analitycznego myślenia, szybkiego rozwiązywania problemów, czy pracy w zespole. Obecnie wiedza związana z technologiami informacyjnymi jest powszechnie wymagana, jak znajomość języków obcych czy wręcz umiejętność pisania i czytania. Jak wynika z badań, kompetencje cyfrowe będą w roku 2025 potrzebne w około 90% zawodów – mówi Barbara Dyluś z polskiego oddziału Microsoft.

W tegorocznej edycji Godziny Kodowania w Polsce swoją przygodę z programowaniem można rozpocząć m.in. w Lokalnych Klubach Kodowania, działających w ramach projektu „Link do Przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Są to miejsca, w których zainteresowane osoby mogą rozwijać swoje umiejętności programistyczne pod okiem lokalnych trenerów.

Znajomość języka technologii, obok znajomości języka ojczystego i języka obcego, staje się jedną z kluczowych kompetencji w XXI wieku. Uczestnicy warsztatów „Linku do przyszłości” zdobywają cenne umiejętności związane z technologiami informatycznymi oraz praktyczną wiedzę o tym, jak te umiejętności wykorzystać na rynku pracy. Dzięki udanej, wieloletniej już współpracy z firmą Microsoft, możemy skutecznie docierać do coraz większej liczby młodych ludzi w małych miejscowościach w całej Polsce, realnie zwiększając ich szanse na sukces w przyszłości – Mariusz Boguszewski, koordynator projektu „Link do przyszłości”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pomysłów na dołączenie do Godziny Kodowania przygotowanych przez zespół projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, zapraszamy na stronę: http://frsi.org.pl/godzina-kodowania-wlacz-sie-w-akcje/.


/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej