Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Fundacji "Rodzice szkole" list do samorządów terytorialnych

Redakcja portalu, 21 Sierpień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Fundacji "Rodzice szkole" list do samorządów terytorialnych

Uwzględniając istotną rolę, jaką w polskiej oświacie odgrywają samorządy terytorialne Zarząd Fundacji "Rodzice Szkole" zwrócił się do prezydentów i burmistrzów miast, starostów powiatów i wójtów gmin z prośbą o pomoc w utworzeniu, w każdej szkole - zgodnie, art. 53 ust 2 ustawy o systemie oświaty - rady rodziców. Datowany na 21 sierpnia br. list, stanowi zbiór porad dla dyrektorów szkół, dotyczących problematyki organizowania tegoż organu szkoły. Pełna treść listu poniżej.

List Zarządu Fundacji "Rodzice Szkole" do samorządów terytorialnych 

Warszawa 2015-08-21

 


Prezydenci i Burmistrzowie Miast, 
Starostowie Powiatów
Wójtowie Gmin

 

Szanowni Państwo,

wrzesień jest miesiącem, w którym we wszystkich szkołach publicznych prowadzonych przez samorządy terytorialne odbywają się wybory rad rodziców. Mimo, że ustawa o systemie oświaty reguluje tryb powstawania tego ważnego organu szkoły, część rad rodziców jest tworzona z wyraźnym jej naruszeniem. Powstaje więc pytanie: Jak wybrać radę rodziców w zgodzie z prawem? Jak stworzyć sytuację, w której jej działalność będzie stałą lekcją demokracji dla wszystkich uczestników życia szkolnego?

Ważną rolę w tym procesie odgrywają dyrektorzy szkół - od nich w znacznej mierze zależy na ile szkoły stają się miejscem współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów.

Uwzględniając powyższe Fundacja "Rodzice Szkole" zwraca się z prośbą o pomoc w utworzeniu - w każdej prowadzonej przez Państwa szkole - rady rodziców zgodnie, art. 53 ust 2 ustawy o systemie oświaty, i przekazanie dyrektorom szkół kilku porad dotyczących powyższej problematyki.

 

Jak organizować radę rodziców?- kilka porad dla dyrektora szkoły

  1. prosimy starannie przeanalizować art. 53 i 54 ustawy o systemie oświaty, w których zapisano tryb tworzenia rady rodziców oraz jej prawa i obowiązki,

  2. prosimy informację o powyższych rozwiązaniach przekazać na posiedzeniu rady pedagogicznej wszystkim nauczycielom szkoły, ze szczególnym zwróceniem na nie uwagi wychowawcom, którzy mogą i powinni być pomocni rodzicom swojej klasy w wyborze tzw. trójki klasowej i jej przedstawiciela do rady rodziców. Warto przygotować krótką instrukcję w formie pisemnej oraz zalecić wychowawcom aby na moment zgłaszania kandydatów i wyborów pozostawili rodziców samych, umożliwiając im, zgodnie z demokratycznymi zasadami, swobodę wyboru.

  3. prosimy, w porozumieniu z ustępującym przewodniczącym rady rodziców, pomóc wybranym przedstawicielom do rady rodziców w zorganizowaniu i odbyciu pierwszego zebrania (z powodu wymienionego w pkt. 2 dyrektor nie powinien uczestniczyć w części poświęconej konstytuowaniu się rady rodziców),

  4. prosimy zapoznać się z uchwalonym przez radę rodziców Regulaminem. W wypadku stwierdzenia w nim niezgodności z ustawą o systemie oświaty lub Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół, należy wskazać błędy radzie rodziców z prośbą o dokonanie niezbędnych poprawek.

  5. prosimy umożliwić radzie rodziców korzystanie z ogólnoszkolnej tablicy ogłoszeń, strony internetowej i innych form informacji skierowanych do społeczności szkolnej, nie ingerując w żadnym stopniu w treści przez nią zamieszczane,

  6. prosimy rozważyć zapraszanie przedstawicieli rady rodziców na posiedzenia rady pedagogicznej (oczywiście, jedynie na tę jej część, która nie dotyczy spraw osobistych uczniów i pracowników szkoły objętych tajemnicą zawodową) oraz zasugerować radzie rodziców wolę uczestnictwa w jej posiedzeniach (z zastrzeżeniem podobnym jak przy uczestnictwie przedstawicieli rady rodziców w posiedzeniu rady pedagogicznej),

  7. prosimy na wszystkie oficjalne wystąpienia rady rodziców odpowiadać w formie pisemnej, zachowując terminy procedur administracyjnych i domagać się podobnego trybu działania ze strony rady rodziców.


Mamy nadzieję, że przedstawione propozycje ułatwią budowanie partnerskich, relacji, pomiędzy wszystkimi organami szkoły ze szczególnym uwzględnieniem współpracy dyrektorów z radami rodziców.

Z wyrazami szacunku
Zarząd Fundacji "Rodzice Szkole"

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej