Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka: Wyrównać szanse edukacyjne dzieci

Redakcja portalu, 04 Październik 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka: Wyrównać szanse edukacyjne dzieci

– Skala nierówności w edukacji jest zbyt duża, szczególnie dotykając dzieci ubogich, należących do mniejszości etnicznych i z niepełnosprawnościami – uważają członkowie Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC). Stanowisko ekspertów 41 instytucji z 34 krajów, na ręce Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło przekazał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.


Problem nierówności w edukacji był przedmiotem analizy i debaty podczas tegorocznego zjazdu Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) w Wilnie (20-21 września). Rzecznicy Praw Dziecka z Europy, mając na względzie konieczność pełnej realizacji praw dziecka, podjęli uchwałę w sprawie „Równych szans w edukacji dla wszystkich dzieci”.

Dokument wskazuje priorytetowe zadania instytucji państwowych w obszarze edukacji. Należą do nich m.in.: zapewnienie i utrzymanie odpowiedniego poziomu wydatków przeznaczonych na edukację, zagwarantowanie wszystkim dzieciom, niezależnie od ich pochodzenia społecznego, etnicznego i kulturowego, płci lub narodowości, takiej samej jakości edukacji, zwiększenie możliwości dostępu do wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem (ang. Early Childhood Education and Care - ECEC) dla dzieci w najtrudniejszej sytuacji, zwiększanie możliwości kształcenia po zakończeniu realizacji obowiązku szkolnego czy zapewnienie dostępu do wysokiej jakości edukacji włączającej lub specjalnej.

– Pomimo wielopłaszczyznowych działań podejmowanych przez instytucje europejskie i państwa członkowskie UE, nadal skala zjawiska nierówności w edukacji jest zbyt duża. Nierówności w zakresie szans edukacyjnych występują głównie wśród dzieci z biednych środowisk, dzieci należących do mniejszości etnicznych, czy dzieci z niepełnosprawnościami – uważają Rzecznicy zrzeszeni w ENOC.

W ich opinii zjawisko to znacząco rzutuje na realizację praw dziecka określonych w Konwencji o prawach dziecka oraz powoduje niezgodne z prawem nierówne traktowanie najmłodszych, godząc tym samym w konstytucyjne wartości państwa.

Przekazując stanowisko Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło o analizę dokumentu i wskazanie, jakie rząd podejmuje działania w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych wśród polskich dzieci.

Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka (European Network of Ombudspersons for Children, ENOC) została założona na spotkaniu w Trondheim w Norwegii w 1997 roku. Zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne, czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach europejskich. W skład sieci wchodzi obecnie 41 instytucji z 34 państw. Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w kraju, którego przedstawiciel obejmuje przewodnictwo w organizacji. Polska jest członkiem ENOC od 2001 roku, zaś polski Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak był przewodniczącym tej organizacji w latach 2011-2012.


źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka


 

Skojarzone pliki:
Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło [pdf]
[EN] Stanowisko ENOC [pdf]
 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej