Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Europejski Dzień Języków: różnorodność jest w naszym DNA

Redakcja portalu, 26 Wrzesień 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Europejski Dzień Języków: różnorodność jest w naszym DNA
Cocktail bar o tematyce europejskiej w Budapeszcie, wielojęzyczne koncerty w Zagrzebiu i Wilnie, sesja "speak-datingu" w Pradze, wystawa objazdowa w Paryżu przedstawiająca tłumaczenia "Odysei" Homera i minikursy językowe w bibliotekach w Berlinie: to tylko niektóre imprezy planowane na dziś i przyszły tydzień w ramach corocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków i różnorodności językowej. 

Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w państwach członkowskich organizują lub wspierają wiele innych imprez, w tym rozdanie nagród "LinguaFest" w Bukareszcie, sesję opowieści szekspirowskich dla dzieci w Madrycie, poszukiwanie skarbów związane z językami w Londynie i festiwal Drongo w Amsterdamie. Historyczny plac Paizza Ognissanti we Florencji będzie miejscem zgromadzeń na wolnym powietrzu mających na celu promowanie finansowanych przez UE inicjatyw wspierających naukę języków obcych, takich jak Erasmus+.
 
Także we Florencji, w Palazzo Vecchio, odbędzie się ważna konferencja organizowana przez włoską prezydencję UE i Accademia della Crusca zatytułowaną "Dlaczego języki mają znaczenie: europejska i krajowa perspektywa w zakresie wielojęzyczności". Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, i Stefania Giannini, włoska minister edukacji, znajdą się wśród uczestników wydarzenia, w trakcie którego eksperci będą dyskutować nad sposobami podniesienia jakości i skuteczności nauczania języków oraz propagowania nauki języków w ramach szerszych strategii nabywania umiejętności.
 
Wielojęzyczność i różnorodność językowa są głęboko zakorzenione w DNA Unii Europejskiej. Nasze języki są nierozerwalnie związane z naszym dziedzictwem kulturowym i naszą tożsamością. Europejski Dzień Języków to okazja dla ogółu społeczeństwa, aby odkryć, że języki to dobra zabawa i że nigdy nie jest za późno na naukę. Wielojęzyczność może dać możliwości zatrudnienia i być początkiem nowej przygody. Erasmus +, nowy unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, da czterem milionom osób możliwość studiowania, szkolenia się, nauczania lub wolontariatu za granicą – a lepsze umiejętności językowe są wielką korzyścią", powiedziała komisarz Vassiliou.

Thorbjørn Jagland, sekretarz generalny Rady Europy, która wspólnie z Komisją organizuje Europejski Dzień Języków, dodał: – W dniu 26 września obchodzimy dzień różnorodności językowej Europy. Pozwolę sobie przywołać słowa Antoina de Saint-Exupery – że słowa są często źródłem nieporozumień. Język może ranić, może być użyty w celu dyskryminowania i poniżania. Wspólnie możemy postarać się o to, aby nie był źródłem nieporozumień, ale stał się kluczem do międzykulturowego dialogu i wzajemnego poszanowania. W tym celu musimy rozbić utarte schematy i otworzyć się na różnorodność."

Do imprez z okazji Europejskiego Dnia Języków należą również seminaria zawodowe dla nauczycieli i tłumaczy w różnych miastach, w tym w Atenach, Berlinie, Bratysławie, Kopenhadze, Dublinie, Gdańsku, Helsinkach, Lizbonie, Nikozji, Rydze, Sztokholmie, Tallinnie i Wiedniu.

Informacje na temat wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w Warszawie można znaleźć na stronie www.edj.waw.pl, w innych miastach – http://www.edj.waw.pl/inne-miasta.


Kontekst

Po raz pierwszy Europejski Dzień Języków zorganizowała w 2001 r. Rada Europy w ramach Europejskiego Roku Języków. Komisja Europejska i Europejskie Centrum Języków Nowożytnych Rady Europy biorą czynny udział w organizowaniu imprez związanych z językami w tym dniu i sąsiadujących dniach.
 
Celem Europejskiego Dnia Języków jest szerzenie wiedzy na temat języków używanych w Europie, wspieranie różnorodności kulturowej i językowej oraz zachęcanie do uczenia się języków przez całe życie. W Unii Europejskiej funkcjonują 24 języki urzędowe, około 60 języków regionalnych i języków mniejszości oraz ponad 175 języków, którymi posługują się migranci.
 
Co najmniej połowa ludności świata jest dwujęzyczna lub wielojęzyczna, tj. mówi co najmniej dwoma językami lub je rozumie. Komisja Europejska jest zaangażowana w opracowywanie strategii politycznych w dziedzinie kształcenia językowego w całej Europie w ramach celu, jakim jest poprawa umiejętności językowych w Europie, zwłaszcza poprzez nauczanie co najmniej dwóch języków obcych począwszy od bardzo wczesnego wieku.
 

Program Erasmus + będzie dysponował budżetem w wysokości prawie 15 mld euro, czyli wzrośnie on o 40 % w porównaniu z wcześniejszymi poziomami wydatków. Po raz pierwszy wsparcie językowe w przypadku mobilności zostanie udostępnione w internecie bezpłatnie wszystkim uczestnikom mobilności długoterminowej (co najmniej dwa miesiące za granicą). Wsparcie w internecie będzie obejmowało języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski i niderlandzki. Są to języki wykładowe lub języki pracy ponad 90% wszystkich studentów, stażystów, młodych wolontariuszy i innych, którzy studiują lub szkolą się za granicą. Uczestnicy zostaną poproszeni o ocenę swoich kompetencji językowych przed swoim pobytem za granicą i po nim. 


/informacja prasowa/

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej