Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


"Dodaj znajomego" - nie hejtuj! Ruszyła kampania edukacyjna przeciwko hejtowaniu w sieci

Redakcja portalu, 14 Styczeń 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"Dodaj znajomego" - nie hejtuj! Ruszyła kampania edukacyjna przeciwko hejtowaniu w sieci

Disney Channel i Disney XD wraz z Fundacją Dzieci Niczyje rozpoczęły dziś, ogólnopolską kampanię "Dodaj znajomego". Ma ona uświadomić dzieciom i młodzieży negatywne skutki hejtowania i zachęcić do przeciwstawienia się niewłaściwym zachowaniom w sieci.

Kampania jest odpowiedzią na hejtowanie jako poważny, a stale bagatelizowany problem dotykający młodych ludzi w Internecie. Jej przekaz adresowany jest zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterów – tłumaczy cel kampanii "Dodaj znajomego" Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje. – Kampania z jednej strony powinna uświadomić młodym ludziom konieczność osobistego przeciwstawiania się hejtowaniu, a z drugiej - pomóc rodzicom, nauczycielom, czy starszemu rodzeństwu wspierać dzieci skrzywdzone tą formą przemocy w sieci – uzupełnia Wojtasik. 
 

Zamiast hejtować


Motywem przewodnim kampanii "Dodaj znajomego" będzie spot telewizyjny emitowany od 14 stycznia 2015 roku na kanałach Disney Channel oraz Disney XD, w wybranych stacjach ogólnoinformacyjnych, w internecie oraz w sieciach kin Helios, Cinema City i Multikino. Jego scenariusz został oparty na historii dwójki młodych ludzi, którzy biorą udział w castingu do filmu. Stając naprzeciwko siebie, nie mają świadomości, że dialog zadany do odegrania przed komisją będzie oparty o ich wcześniejszą internetową dyskusję, w której pojawił się hejt.

Emisji spotu towarzyszyć będzie strona http://addfriend.disney.pl/, na której zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli znajdą informacje o kampanii, problemie hejtowania w internecie oraz o sposobach radzenia sobie z nim. Pod numerem 116 111 dyżurować będą eksperci Fundacji, którzy na co dzień pomagają młodym osobom, które doświadczają m.in. przemocy w sieci.

Elementem kampanii są także zajęcia w szkołach, podczas których dzieci, nauczą się lepszego traktowania innych użytkowników internetu. Całej akcji towarzyszyć będą trzy konkursy. Pierwszy z nich, organizowany na stronie kampanii "Dodaj znajomego" http://addfriend.disney.pl/, będzie zachęcać młodych ludzi do napisania słów piosenki, promującej większą życzliwość wobec znajomych i nieznajomych w sieci. Zwycięski utwór zostanie profesjonalnie wykonany przez jedną z polskich gwiazd. Dwa kolejne konkursy pojawią się na popularnej wśród dzieci platformie sieciaki.pl.

W jednym z nich, zadaniem dla dzieci będzie przygotowanie plakatu propagującego hasło kampanii "Dodaj znajomego", drugi z kolei będzie zachęcał do dzielenia się własnymi sposobami na łagodzenie internetowych dyskusji, w których pojawia się zagrożenie hejtem.

Hejt, jako jeden z przejawów cyberprzemocy, dotyka coraz większą liczbę młodych internautów. Pozorna anonimowość w sieci sprawia, że obrażanie kogoś za jej pośrednictwem przychodzi łatwiej niż w innych sytuacjach. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje – w ramach projektu EU NET ADB[1] aż 4 na 10 (40%) młodych ludzi w wieku 14-17 lat spotkało się w Internecie z przejawami mowy nienawiści. Ofiarą różnych form cyberprzemocy, w tym hejtu, padł już co piąty polski nastolatek (21,5%).

Termin "hejt internetowy/hejtowanie" stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego. Hejtowanie jest przejawem agresji bez ściśle określonego powodu. Zdaniem ekspertów hejtowanie nie jest zjawiskiem, którego źródła należy szukać w naturze Internetu. Młodzi ludzie uczą się komunikować off-line, głównie w domu.

Użytkownicy Internetu nie pozostają bezbronni wobec agresywnych, wulgarnych czy obraźliwych treści również poza czasem prowadzenia kampanii "Dodaj znajomego". Większość portali daje możliwość zgłaszania nadużyć bezpośrednio w sekcji komentowania lub za pomocą poczty elektronicznej do administratorów serwisów. Poziom rozmów internetowych zależy od wszystkich ich uczestników, również od reakcji postronnych obserwatorów. W niektórych przypadkach hejterskie komentarze można zgłaszać na policję. Obraźliwe komentarze w Internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212 Kodeksu Karnego, znieważenia osoby – art. 216 Kodeksu Karnego. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257 Kodeksu Karnego. Niestety na razie niewiele osób z takich możliwości korzysta.


10 zasad przeciw hejtowi 

Disney Channel i Disney XD wraz z Fundacją Dzieci Niczyje w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dodaj znajomego” zachęcają do przeciwstawienia się niewłaściwym zachowaniom w sieci. Poniżej kilka porad ekspertów kampanii, które pomogą walczyć z hejtem w Internecie.
 

  1. Zastanów się zanim odpowiesz na hejterski komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili. 
  2. Jeżeli bardzo się złościsz, napisz odpowiedź, a potem weź głęboki oddech i skasuj ją.
  3. Nie odpowiadaj agresją na agresję. W ten sposób jedynie prowokujesz hejtera do dalszego obrażania. 
  4. Nie lajkuj, nie udostępniaj hejterskich komentarzy. W ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
  5. Jeżeli możesz kasuj nienawistne komentarze.
  6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
  7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki i nie obrażaj się na nią.
  8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj.
  9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejetrów.
  10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń na telefon zaufania: 116 111.

Aby dowiedzieć się więcej na temat kampanii "Dodaj znajomego" wejdź na: http://addfriend.disney.pl/


[1] FDN, EU NET ADB , 2013

 


/informacja prasowa/



 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej