Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Asystent wspomoże nauczyciela

Redakcja portalu, 23 Marzec 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Asystent wspomoże nauczyciela

W ekspresowym tempie dokonał Sejm nowelizacji ustawy o systemie oświaty sankcjonującej m.in. zatrudnianie w szkołach podstawowych asystentów nauczycieli. Projekt złożyła grupa posłów PO w dniu 28 stycznia, a już 21 marca został on przez izbę niższą naszego parlamentu przegłosowany. Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 230 posłów, 198 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono wszystkie poprawki do ustawy zgłoszone przez opozycję.

Najważniejszym zapisem wprowadzonym do uso jest ten umożliwiający zatrudnianie w szkołach podstawowych asystentów nauczycieli, wspierających belfrów prowadzących zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze lub świetlicowe. Asystenci będą musieli posiadać kwalifikacje pedagogiczne oraz odpowiednie wykształcenie, a od „zwykłych” nauczycieli różnić się będą w zasadzie jedynie tym, iż zamiast na podstawie Karty Nauczyciela zatrudniani będą na podstawie Kodeksu Pracy, albo nawet na tzw. „umowach śmieciowych”. Rozwiązanie to wzbudziło uzasadnione, jak się wydaje, obawy posłów opozycyjnych (z ich wątpliwościami zapoznać się można czytając Sprawozdanie Stenograficzne z 64. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej). Trudno oprzeć się bowiem takiej wizji przyszłości, w której samorządy będą ulegać pokusie zatrudniania „asystentów” do prowadzenia zajęć dydaktycznych, opiekuńczych, wychowawczych lub innych wynikających z zadań statutowych szkoły. Z jednej strony tacy pracownicy mogą być znacznie tańsi (płaca minimalna) i bardziej dyspozycyjni, z drugiej zaś – jak dowodziła poseł Marzena Wróbel – „krewni i znajomi królika” będą mogli być zatrudniani za płacę równą wynagrodzeniu nauczyciela mianowanego z pominięciem ścieżki awansu zawodowego...

Drugą zmianą w ustawie jest możliwość odroczenia nauki sześcioletniego dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej wyłącznie na podstawie woli rodziców. Opiekunowie, na podstawie opinii psychologa, będą mogli cofnąć dziecko do zerówki nawet po rozpoczęciu przez nie we wrześniu nauki w szkole. Datę graniczną stanowił będzie dzień 31 grudnia.

Ostatnia przyjęta zmiana to zapisy na temat zajęć świetlicowych w szkołach. Zgodnie z nimi szkoły będą musiały organizować taką opiekę, jeśli zażyczą sobie tego rodzice. W świetlicach pod opieką jednego nauczyciela nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów.

Teraz ustawa trafi do Senatu. Póki co, w związku z jej uchwaleniem przez Sejm, akcję protestacyjną już zapowiedziały obie, największe centrale związkowe skupiające pracowników oświaty - ZNP i „Solidarność”.


/bozal/

 

Skojarzone pliki:
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej