Imię i nazwisko:
Adres email:

Jak znaleźć dobrego korepetytora dla dziecka?

Redakcja portalu, 06 Luty 14

Korepetycje już dawno przestały być traktowane jedynie w kategoriach douczania dzieci, które nie radzą sobie w szkole. Dzisiaj panuje nawet swoista moda na zajęcia dodatkowe i doszkalające, które pomagają usystematyzować zdobytą wiedzę, uzupełniają szkolne wiadomości albo pomagają przygotować się do matury czy egzaminów wstępnych. Jak i gdzie znaleźć odpowiednią osobę? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby inwestycja w korepetycje była trafiona i przyniosła spodziewane efekty.


Zapytaj dziecko o zdanie

Chociaż to rodzice podejmują decyzję, a od osoby korepetytora zależy na ile jego działania przyniosą wymierne efekty, nie można zapominać w tym wszystkim o odczuciach dziecka. Nie zawsze młody człowiek musi podzielać nasz entuzjazm dla korepetytora, często dzieci do samego pomysłu dodatkowych lekcji podchodzą negatywnie. Nie należy jednak ignorować pewnych sygnałów. Jeśli syn lub córka wyraźnie dają nam znać, że nie lubią swojego pana lub pani od zajęć, a dzień w którym wypadają korepetycje staje się najgorszym w całym tygodniu, warto przyjrzeć się sprawie bliżej. Porozmawiaj spokojnie z dzieckiem, co i dlaczego mu się nie podoba, co chciałoby robić inaczej. W niektórych przypadkach koniecznie będzie zmiana osoby uczącej, ale czasem wystarczy tylko zwrócić uwagę na pewne aspekty, żeby współpraca potoczyła się lepiej.


Z sieci

Internet oferuje znaczną liczbę stron jak chociażby www.korepetycje24.com, które emitują dziesiątki tysięcy ogłoszeń osób oferujących udzielanie korepetycji. Ich zaletą jest duży wybór korepetytorów, przejrzysty podział na przedmioty, a także szczegółowe określenie cen za godzinę lekcji. Do wad należy brak pewności na kogo naprawdę trafimy. Najlepiej przedstawiający się nauczyciel, może okazać się w rzeczywistości mało skuteczny lub co gorsze nie do końca mający pojęcie o dziedzinie, której chce uczyć.


Z polecenia

Drugą najpopularniejszą metodą szukania korepetytora, jest korzystanie z usług osób wypróbowanych już przez znajomych. Koleżanka poleca Ci świetną dziewczynę, która dokonała cudów z jej oporną na matematykę córeczką? To na pewno doskonała rekomendacja, ale to co dobre dla spokojnego dziecka przyjaciółki, nie koniecznie musi sprawdzić się z Twoim nadmiernie żywiołowym nastolatkiem. Ponieważ najlepiej znasz swoje dziecko, uwzględnij jego indywidualne potrzeby i predyspozycje. Pamiętaj też, żeby nigdy nie robić nic na siłę, bo przymus to naprawdę kiepski pedagog.


A może inaczej?

Trzecia droga, to zaangażowanie nauczyciela ze szkoły Twojego dziecka. Takie rozwiązanie ma dużo zalet, ale uważaj. Z jednej strony nauczyciel dokładnie wie czego wymaga, ma też najlepsze pojęcie o brakach swojego ucznia. Z drugiej strony jednak może to prowadzić do utraty obiektywizmu i stosowania taryfy ulgowej. Możesz też spotkać się z zarzutami, że Twoje dziecko zdobywa lepsze oceny, nie dlatego, że faktycznie poszerzyło swoją wiedzę, ale ze względu na to, że płacisz nauczycielowi za korepetycje.


Ile to kosztuje?

W warunkach dużej konkurencji, a taka bez wątpienia panuje na rynku korepetycji, klienci mają większy wybór usług, a także znaczną rozpiętość cenową. Cena za godzinę korepetycji uzależniona jest od kilku czynników. W pierwszej kolejności wpływa na nią wiek i doświadczenie korepetytora. Studenci, którzy sami się jeszcze uczą, zazwyczaj mają niższe stawki niż nauczyciele z wieloletnim stażem. W większym mieście, gdzie zarobki są o kilka procent wyższe niż w małych miejscowościach, cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Kolejny element to miejsce przeprowadzania zajęć. Korepetycje w Twoim domu to zazwyczaj plus parę złotych za dojazd. Jeśli wybierzesz opcję u nauczyciela, pamiętaj, że dziecko musi do niego dotrzeć, a dodatkowo będziesz mieć mniejszą kontrolę nad przebiegiem lekcji. Istotny czynnik to także przedmiot nauki. Korepetycje z angielskiego znajdziemy już od 20 zł za godzinę, podobnie z przedmiotów humanistycznych. Z kolei matematyka nadal pozostaje jedną z najdroższych dziedzin. Generalnie ceny wahają się od 20 do nawet 100 zł za godzinę. Warto też zwrócić uwagę czy podana kwota dotyczy godziny zegarowej czy jedynie 45 minut.


Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bez względu na to w jaki sposób wybierzesz odpowiednią osobę, pomysł, aby zapewnić dziecku korepetycje, musi być dobrze przemyślany. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie czy na pewno są one niezbędne. Zawsze konieczna jest też rozmowa z korepetytorem, sprawdzenie jego podejścia i kompetencji oraz ustalenie jasno zakresu obowiązków. Do takiej rozmowy dobrze jest zaprosić również małego ucznia, dzięki temu od początku będzie znał zasady oraz poczuje, że jest to Wasza wspólna decyzja, a nie narzucony odgórnie obowiązek.

Dobrze też pamiętać, żeby już na samym początku określić cel jaki mają przynieść korepetycje. Dobre wyniki z egzaminów? Poprawa oceny na semestr i nadrobienie zaległości? A może poszerzenie zakresu wiedzy poza ten podstawowy, wymagany w szkole? Korepetycje to układ trzech osób – rodzica, nauczyciela i dziecka, który, jeśli ma dobrze działać musi trzymać się pewnych reguł. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, z pewnością będzie Wam dużo łatwiej osiągnąć sukces. 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kształcenie specjalne
Studia
Refleksyjnie
Edukacja społeczna
Kultura
Edukacja pozaszkolna
Wychowanie
Edukacja
Po szkole
Dla rodzica
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej