Imię i nazwisko:
Adres email:

Coraz wyższe zainteresowanie szkołami katolickimi w Polsce

Aleksandra Podsiadły, 26 Kwiecień 12


Lider nie do pokonania

Od lat można wyraźnie zaobserwować, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się Polskie szkoły katolickie. Wystarczy spojrzeć na statystyki; progi nie spadają poniżej 80% możliwych do uzyskania wyników z ocen i testów, a nie raz zdarza się, że poprzeczka jest zawyżana, ponieważ przyjmuje się uczniów od najwyższej uzyskanej średniej do limitu miejsc. Wielu uczniów z wysokimi wynikami jest odprawiana z kwitkiem – brak miejsc, średnia jednak za niska, za duża konkurencja. 

Na czym polega ten fenomen? Czyżby świeckie szkoły, nawet te prywatne, nie dorównywały poziomem katolickim? Wydawałoby się to dziwne w czasach, kiedy garść osób dopuszczonych do publicznego głosu szerzy poglądy anty-klerykalne i dąży do maksymalnej świeckości (wystarczy wspomnieć chociażby aferę związaną z krzyżami w klasach). Kiedy jednak przeanalizujemy sprawę racjonalnie i z dystansem, trudno nie zgodzić się z tym, że system nauczania oferowany przez katolickie placówki, w wielu punktach przewyższa ofertę publicznych szkół. 

 
 
Wychowanie to podstawa

Proces edukacji młodego pokolenia polega na równoległym rozwijaniu wszystkich sfer życia: intelekt, fizyczność oraz duchowość. Zdanie sobie sprawy z równorzędności tych trzech elementów to klucz do sukcesu; niestety ostatni element często jest zaniedbywany –  z braku wiedzy, jak szkolić oraz lekceważenia i traktowania go jako marginalniejszy, leżący w odpowiedzialności rodziców. 

Wartości chrześcijańskie są uniwersalne – na nich zbudowana jest cała moralność. Dydaktyka i umiejętny system wychowania oparty o jasno ustalony i egzektowany regulamin przynosi zbawienne efekty. A jeżeli uczeń sprawia problemy i stawia opór, może zmienić szkołę – nikt go na siłę trzymać nie będzie. 


Lepsza oferta 


Szkoły katolickie posiadają zazwyczaj lepszą ofertę zajęć, a to dzięki uczestnictwu i finansowemu wsparciu zakonów prowadzących placówki. Dodatkowe zajęcia nie są narzucane; są poddawane edycji i ułożeniu pod zainteresowania uczniów. Tutaj liczy się rozwój i dobro drugiego człowieka, nie zysk i rozgłos. W takich szkołach zatrudniani są także najlepsi pedagodzy. 


Magnetyczna siła przyciągania

W jaki sposób udaje się przyciągać najwybitniejszych uczniów? Ten system można porównać do perpetuum mobile – narzucony wysoki próg budzi zainteresowanie tylko u tych najlepszych, którzy później sami stanowią o wysokim poziomie. Nie jest także narzucana wiara – wartości chrześcijańskie są uniwersalne, a młody człowiek edukowany w oparciu o nie ma większą szansę na wytrzymały kręgosłup moralny, ogładę i rozwiniętą inteligencję. Rodzice posyłający dzieci do takich szkół czują się bezpieczniej, ponieważ chcą wychowywać je w takim duchu. 

Placówki katolickie mają jeszcze jeden plus – gimnazja i szkoły podstawowe są często bezpłatne. Dodatkowo rodzice obciążeni finansowo otrzymują ulgi, tak aby umożliwić szansę na rozwój również dzieciom z mniej zamożnych rodzin. 
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kształcenie specjalne
Studia
Refleksyjnie
Edukacja społeczna
Kultura
Edukacja pozaszkolna
Wychowanie
Edukacja
Po szkole
Dla rodzica
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej