Imię i nazwisko:
Adres email:

Zestresowany sześciolatek

Aleksandra Podsiadły, 22 Kwiecień 12

O radzeniu sobie z tą chorobą XXI wieku pisaliśmy więcej tutaj. Przyzwyczajeni jesteśmy do lekceważenia go, bo jakoś sobie z nim radzimy. Nie zdając sobie sprawy z tego, jakim zagrożeniem jest stres dla nas, nie potrafimy wyobrazić sobie problemu, jaki bezpośrednio dotyka dzieci. Zwłaszcza te małe, które już we wrześniu przekroczą po raz pierwszy w życiu próg szkoły. 


Sześciolatki do szkoły!
Stres towarzyszyć będzie nam zawsze – ale od nas zależy, czy nad nim zapanujemy, czy nie. Może być destruktywny, a może działać mobilizująco. Pierwsza klasa to pierwszy stres w życiu dziecka – wiele zależy od rodzica, który może je odpowiednio na to przygotować. 

Po pierwsze
– rodzina i bliscy. Odpowiedzialność za komfortowe samopoczucie malucha leży w ich gestii. To najbliższe otoczenie najintensywniej wpływa na ocenę sytuacji i przystosowuje dziecko do funkcjonowania w społeczeństwie. Świadomość akceptacji w domu stanowi trampolinę, od której sześciolatek może się odbić i jeszcze raz – odważniej – stawić czoła problemom. 

Po drugie
– samodzielność. Umiejętność samodzielnego wykonywania podstawowych czynności (a z czasem tych bardziej skomplikowanych) bardzo dodatnio działa na mniemanie o sobie samym. Potrafiąc sznurować buciki bez pomocy rodziców, pamiętając o umyciu zębów i przygotowaniu ubranka do szkoły, poczuje się pewniej, kiedy będzie musiało sprostać tym czynnościom w nowym, z początku trochę strasznym środowisku oraz pomoże się w nim zaadoptować. 

Po trzecie
– docenianie postępów. Pewne rzeczy wydają nam się oczywiste, ale dla dziecka są postępem i nowym osiągnięciem. Najwyższym priorytetem jest dostrzegać je i szczerze chwalić – dziecko momentalnie wyczuje, kiedy pochwały są automatyczne i nieszczere. Wdrażając w codzienność system nagradzania za postępy, pomożemy dziecku przystosować się do szkolnego trybu funkcjonowania, odrabiania lekcji i systematycznej nauki. 



Czego nie wolno robić rozmawiając z sześciolatkiem?


  • Ignorować jego zdania. Dziecko nie tylko ma prawo do wyrażania swojej opinii, ale także prawo do bycia wysłuchanym i zrozumianym. Nie chodzi o to, by przestawiać dotychczasowe życie rodzinne do góry nogami, ale wysłuchać swoją pociechę i wspólnie zastanowić się, czy może faktycznie przydałyby się zmiany. Jeżeli chce zmienić położenie biurka w pokoju, może faktycznie jest to dobrym pomysłem? 
  • Pod żadnym pozorem nie wolno straszyć dziecka szkołą. Kiedy zdenerwujesz się na nie i dasz ponieść emocjom grożąc szkołą (np. „jeśli dalej nie będziesz umiał sznurować butów, w szkole wszyscy będą się z ciebie śmiać!”), wywołasz w nim lęk, który wywoła lawinę kolejnych zmartwień i problemów. 
  • Nie porównuj go z innymi dziećmi („wszystkie dzieci będą potrafiły ładnie pisać, tylko ty jeden bazgrzesz jak kura pazurem!”). W ten sposób niszczysz jego samoocenę – a przecież Twoje zdanie jest dla niego najważniejsze.

 


Oczami sześciolatka

Na to, co dziecko o sobie myśli, składają się wszystkie dotychczasowe doświadczenia. Jeżeli uczymy je konstruktywnego postrzegania rzeczywistości i takie sygnały będą przez nie odbierane, sam będzie wdrażał do swojego postępowania taki system. Odpowiednie przygotowanie i wspólny trening sprawią, że pierwszy dzień w szkole będzie początkiem dobrej zabawy i przygody z nauką, a pozytywnymi skutkami wspólnej pracy będziecie się cieszyć przez bardzo długi czas. 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kształcenie specjalne
Studia
Refleksyjnie
Edukacja społeczna
Kultura
Edukacja pozaszkolna
Wychowanie
Edukacja
Po szkole
Dla rodzica
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej