Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


"Najpiękniejszy zawód świata", czyli co prezes ZNP sądzi o kluczowych kwestiach związanych z byciem nauczycielem w Polsce.

Karolina Krzysik, 25 Sierpień 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W audycji Polskiego Radia – „Sygnały dnia, 10 sierpnia 2012 roku gościł Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego”.  W rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim, prezes ZNP ujawnił swoje poglądy na najważniejsze tematy wiążące się z pracą nauczyciela w Polsce. Warto się z nimi zapoznać, bowiem stanową odzwierciedlenie stanowiska, jakie w tych sprawach zajmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.


Czy pieniądze motywują do bycia nauczycielem?

Według Sławomira Broniarza, płace, jakie otrzymują polscy nauczyciele, bez wątpienia nie są na tyle wysokie, by zachęcały ludzi do szukania pracy w sektorze edukacji. Prezes ZNP uważa, że pensje nauczycieli plasują się na samym dole w rankingach wynagrodzeń i jeżeli ktoś podejmuje decyzję o tym, by pracować jako nauczyciel, to raczej nie czyni tego ze względów finansowych.


Karta Nauczyciela – szkodliwy przywilej, czy niezbędna regulacja prawna?

Prezes ZNP polemizował również ze słynną wypowiedzią prof. Leszka Balcerowicza, który określił Kartę Nauczyciela jako szkodliwy przywilej, nie przynoszący niczego dobrego uczniom.  Zdaniem prezesa ZNP, podobne ustawodawstwo zawodowe obejmuje również inne grupy zawodowe, co oznacza, iż Karta Nauczyciela nie jest przykładem faworyzowania jednej grupy, a jej nieustanne modyfikacje dowodzą, iż nie stanowi nienaruszalnej gwarancji praw nauczycieli, gdyż jej zapisy ciągle są zmieniane.


Zmiany w urlopach i likwidacja dodatku wiejskiego - co ZNP sądzi o planowanych modyfikacjach w Karcie Nauczyciela?

Zdaniem przedstawiciela ZNP, te zmiany, które szykuje resort edukacji, czyli zmiany w urlopach i zniesienie dodatku wiejskiego, związkowcy uważają za marginalne w porównaniu z innymi kwestiami wartymi poruszenia. Sławomir Broniarz powołuje się na „Pakt dla edukacji” – dokument, opracowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, który - jego zdaniem – omawia sprawy kluczowe dla podniesienia jakości kształcenia w Polsce, czyli kształcenia nauczycieli, nabór/selekcję kandydatów do wykonywania  zawodu, kwestie nadzoru pedagogicznego, wynagradzania nauczycieli oraz  warunków pracy, jakie nauczyciel powinien posiadać. Zdaniem prezesa ZNP, na tym tle problem nadużywania przez nauczycieli urlopów na poratowanie zdrowia jest praktycznie nieistotny pod względem statystycznym. Według Sławomira Broniarza, główne zmiany w kwestii urlopów powinny dotyczyć sposobu przyznawania urlopu na poratowanie zdrowia.


Czy spadająca liczba uczniów oznacza, że powinno się zwalniać nauczycieli?

Sławomir Broniarz jest zdania, iż nie ma bezpośredniego związku między spadającą liczbą uczniów w poszczególnych klasach, a koniecznością zwalniania nauczycieli, toteż nie ma potrzeby redukcji zatrudnienia w szkołach. Co więcej, jego zdaniem malejąca liczba dzieci daje szanse na poprawę jakości nauczania, na przykład dzięki temu, że klasy będą mniej liczne. Według niego, ryzyko zatrudnienia w szkołach „niepotrzebnych” pedagogów jest minimalne, bowiem samorządy dokładnie monitorują kwestię zatrudniania nowych nauczycieli i z pewnością zareagują na konieczność poniesienia zbędnych wydatków.


Czy nauczyciele powinni pracować więcej?

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego sądzi, iż nie ma potrzeby zwiększenia godzin pracy nauczycieli. Uzasadnia to faktem, iż całkowita liczba godzin pracy nauczyciela, w którą należy włączyć wszystkie czynności pozalekcyjne, jest stanowczo większa niż podstawowe pensum, wynoszące od dziewiętnastu godzin pracy.  Te zaś czynności nie są ujęte w pensum, dlatego wielu osobom wydaje się, że nauczyciele za mało pracują. Sławomir Broniarz ujawnił też, iż Związek Nauczycielstwa Polskiego zlecił Instytutowi Badań Edukacyjnych przeprowadzenie badania dotyczącego określenia tego, ile pracują poszczególni nauczyciele i jak ten czas pracy wykorzystują. Zdaniem prezesa ZNP te badania pozwolą uczynić dyskusję o czasie pracy nauczycieli bardziej merytoryczną.

Z wywiadem udzielonym przez Sławomira Broniarza dla Polskiego Radia można zapoznać się na stronie internetowej
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej