Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Kiedyś trzeba stać się obywatelem

Redakcja portalu, 11 Lipiec 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Młodzież i filantropia. Promowanie postaw obywatelskich wśród licealistów  to projekt Fundacji dla Polski, który przygotowuje uczniów do świadomego i odpowiedzialnego życia. Wyposaża ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Projekt odpowiada na potrzeby współczesnego świata, w którym nie powinno zabraknąć ludzi gotowych do dzielenia się swoją wiedzą, czasem czy majątkiem. Projekt pilotażowy jest realizowany od października 2011r. w dwóch warszawskich szkołach średnich w partnerstwie z Institute for Philanthropy z Londynu i Towarzystwem Przyjaciół I SLO w Warszawie. 


naczynia
fot. xn--80aqafcrtq.cc 
 
 
Od projektu do praktyki

Uczniowie klas drugich uczestniczyli w cyklu zajęć, podczas których dowiedzieli się m.in.: co to jest filantropia, jak zidentyfikować i rozwiązywać lokalne problemy, jak rozpoznać efektywną organizację i zostać wolontariuszem. Uczestnicy projektu pracują teraz w lokalnych społecznościach – zespoły uczniów zbierają i analizują dane, które następnie wykorzystają do przygotowania prezentacji na temat wybranych lokalnych organizacji pozarządowych. 

- Mam nadzieję, że projekt Młodzież i filantropia pozwoli moim uczniom lepiej poznać zasady i trudności związane z działalnością społeczną w Warszawie. Dzięki zajęciom w ramach projektu uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie problemy społeczne występują w okolicy ich miejsca zamieszkania oraz szkoły. - mówi Monika Koblak, nauczycielka prowadząca projekt w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie. 

- Mam poczucie, że dzięki temu projektowi moi uczniowie i uczennice dowiedzieli się, co to jest filantropia oraz kto i w jaki sposób zajmuje się nią w Polsce i w Europie. Mogli też zobaczyć i zbadać, jak działa organizacja pozarządowa i po czym dobrą i skuteczną organizację poznać - mówi Anna Rejf, prowadząca wspólnie z Anną Blumsztajn projekt w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym w Warszawie.

- Ważnym elementem w projekcie Młodzież i filantropia jest to, że uczniowie prezentują organizacje działające w pobliżu szkoły - w naszym przypadku są to organizacje działające na Pradze-Północ w Warszawie. Dzięki temu młodzi ludzie mogą choć trochę wejść w społeczność lokalną i poznać jej problemy, a szkoła nie pozostaje wyizolowaną z lokalnego kontekstu wyspą. - dodaje Anna Rejf.


Czas na podsumowanie

Podczas Wielkich Finałów planowanych na czerwiec, młodzież przedstawi swoje prezentacje, a jury wybierze w drodze konkursu najlepszą pracę. Bohater zwycięskiej prezentacji – lokalna organizacja – otrzyma nagrodę finansową. Nauczyciele - opiekunowie zespołów uczniowskich również wiele zyskują. Uczestnicząc w warsztatach zwiększają swój potencjał i kompetencje. Angażują się też w wypracowanie modelu edukacyjnego z zakresu wychowania obywatelskiego dla szkół średnich. 

Udział w projekcie wzbogaca uczniów o umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości - uczniowie stają się bardziej samodzielni, uczą się pracy w zespole, dowiadują się jak przygotować skuteczną prezentację i jak występować publicznie.

Pilotaż projektu Młodzież i filantropia realizowany jest w dwóch warszawskich szkołach średnich.

Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana wśród idei stanowiących podstawę działań wychowawczych i programów nauczania, zakłada przygotowanie uczniów raczej do służby społecznej niż do bezwzględnej walki o osobisty sukces. 

Wielokulturowe Liceum Humanistyczne im. Jacka Kuronia od początku swego istnienia (2006r.) prowadzi akcje społeczne i pomocowe, a uczniowie często sami spontanicznie podejmują działania na rzecz innych ludzi lub organizacji. 


Żródło: www.fdp.org.pl                                                           

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej