Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jak doprowadzić umysł do orgazmu?

Aleksandra Podsiadły, 21 Sierpień 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Czy chciałbyś zafundować swojemu umysłowi chwilę odprężającej przyjemności bliską fizycznemu uniesieniu? Zastanawiasz się jak to możliwe? Wbrew pozorom to całkiem łatwe. I, także wbrew pozorom, nie posiada cienia erotyzmu. 

ASMR – enigmatycznie brzmiący skrót, który w naszym języku rozumiany jest jako „orgazm głowy”, „świerzbienie głowy” (w oryginale:  Autonomous Sensory Meridian Response). Na próżno szukać tego hasła na wikipedii czy dedykowanych stronach internetowych – ASMR jest zjawiskiem bardzo powszechnym, ale w Polsce jeszcze słabo rozpoznawalnym. Nie jest zdefiniowany przez psychologów, choć towarzyszące mu efekty i mechanizmy są wytłumaczalne i wytłumaczane. Odczucie ASMR jest wywołaniem dreszczy zaczynających się w tyle głowy, przebiegających przez kręgosłup, a kończących się w końcówkach stóp dzięki nagraniom o specjalnej tematyce, szetom i dźwiękom. Ma na celu zupełne odprężenie organizmu. 


Jak wywołać odczucie ASMR?

Doznać przyjemnego mrowienia można zewnętrznie bądź wewnętrznie. Zewnętrznie można doprowadzić do niego dzięki wymienionym wyżej pomocom. Na Youtubie znajduje się mnóstwo kilkunastominutowych nagrań przedstawiających szepczące usta, palce stukające w blat, szelest gniecionego papieru i wiele innych, pozornie nudnych i prozaicznych czynności. Dzięki drugiej metodzie można uzyskać efekt poprzez pozytywne afirmacje. Powodzenie doświadczenia jest silnie uzależnione od osobistych preferencji; to, co przyprawia jedną osobę o przyjemny dreszcz, u innej może wywołać diametralnie odmienne zjawisko. 

Tłumaczy się to skojarzeniami z okresu wczesnego dzieciństwa – szept mamy, zawsze uspokajający, działa kojąco na zmysły i samopoczucie, szelest papieru kojarzy się z rozpakowywaniem prezentów albo nowego zakupu, czymś ogólnie miłym i pożądanym. Na dzień dzisiejszy badania nad ASMR trwają, choć na efekty nie trzeba czekać: przyjemne odprężenie pomaga w walce z chorobą współczesności, czyli stresem, relaksuje, a stosowany doraźnie może działać jako środek antydepresyjny.


 

Na granicy erotyzmu?

Mogłoby się wydawać, że niektóre z filmów czy dźwięków posiadają mocny charakter podtekstowy. Co się okazuje, takie materiały są stadnie odrzucane i niewliczane w poczet pomocy ASMR. Granica jest bardzo cienka, ale niełatwo ją przekroczyć przy czujnym nadzorze setek osób. 

Warto zastanowić się, czy taki sposób relaksu faktycznie może wnieść coś pozytywnego do naszej rzeczywistości. Według niektórych ASMR uzależnia, inni uważają, że to nieszkodliwa, a rewelacyjna metoda na całkowite psychiczne odprężenie. Rok szkolny rozpocznie się już wkrótce, a wraz z nim wiele kłopotliwych i trudnych sytuacji. Czy ASMR okaże się panaceum na stres?
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej