Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Z tej rewolucji nic nie będzie…

Jarosław Bloch, 13 Grudzień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Pani premier zapowiedziała rewolucję w edukacji, czyli nie czytała moich rad zamieszczonych w poprzednim wpisie. A szkoda, bo chyba lepiej zapoznać się z opiniami ekspertów, aniżeli przyklaskiwać żądaniom ulicznych tłumów. Przecież jak świat światem wiadomo, że tłum zawsze chce krwi i ofiar, tłum nie myśli racjonalnie, szybko osądza i nie bierze za nic odpowiedzialności, tłum szuka prostych recept i rozwiązań. A tak to już jest, że proste recepty podczas rozwiązywania skomplikowanych problemów raczej nie zadziałają…
 

Pani premier posłuchała tłumu. Uległa populistycznym hasłom, wg których gimnazja spowodowały upadek naszej edukacji (także moralny). Niech jednak pani premier Szydło pamięta, że bierze wielką odpowiedzialność za życie wielu młodych ludzi, którzy nie dostaną już drugiej szansy. To kolejny eksperyment na żywej tkance. Politycy niczego się nie nauczyli… Smutne to ale prawdziwe.

Dobrze! Niech więc się stanie. Wróćmy do systemu 8+4. Tylko czy znikną wtedy dzisiejsze problemy? Nie znikną, gwarantuję. Bo ani pani premier, ani nowa minister, nie zauważyły, że zmieniły się czasy, że zaszły zmiany cywilizacyjne, które nieuchronnie musiały zajść, wystarczyło spojrzeć na zachód, kroczący przed nami o kilkadziesiąt lat. Politycy zwycięskiej partii nie zauważyli też, że przykłady z całego świata aż krzyczą, bo zatrzymywanie kijem zmian cywilizacyjnych jeszcze nikomu nie wyszło, nawet gdy intencje były dobre.

Nie zauważyli, że:
 

 1. Świat stał się globalną wioską, w której jak w systemie naczyń połączonych, zachodzi przepływ myśli prowadzący do powstania kultury globalnej, czy nam to się podoba czy nie. Dlatego kłopoty wychowawcze okresu gimnazjum, wybuchłyby też w dawnej, 8-klasowej podstawówce. To, że gdzieś występują w mniejszym natężeniu, nie jest spowodowane podziałem na etapy edukacyjne, a konsekwencją wprowadzania realnych do wprowadzenia rozwiązań.
   
 2. Cały świat doświadcza rozwoju technologicznego, który może spowodować umysłowe lenistwo i jak broń obosieczna może stać się zarówno przekleństwem jak i dobrodziejstwem. Czy system 8+4 to zmieni? Może raczej rodzice?
   
 3. Przechodzimy obecnie w Polsce kryzys rodziny, każdej, nawet tej katolickiej. I coraz więcej ludzi to dostrzega. Nie pomoże tu urzędniczy nakaz, lecz autorefleksja, której nam, rodzicom zbyt często brakuje. Brakuje autorefleksji nad tym, czy musimy tak gonić za dobrami materialnymi; czy możemy więcej czasu spędzać z dziećmi; czy rzeczy, które kupujemy, są więcej warte od czasu spędzanego z rodziną; czy dajemy dzieciom przykład jak należy żyć? Bo nic nie pomoże, jeśli ludzie nie zechcą się zmienić.
   
 4. Jesteśmy krajem na dorobku, w którym ludzie zachłysnęli się możliwością podniesienia sobie standardu życia po siermiężnych czasach PRL-u. Wychowanie i naukę dzieci scedowali na szkołę. To nie mogło się udać…
   
 5. Nauczyliśmy się w Polsce przymykać oczy na dziadostwo. Przymykają oczy rodzice, pedagodzy, księża, urzędnicy, politycy, a nawet prywatny biznes… dopasowali się do tego uczniowie… Czyja to wina, że matura jest na 30% i jeszcze naciąga się prace progowe, czyja to wina, że funkcjonują uczelnie i szkoły, gdzie daje się dyplom za płacenie czesnego (przecież nawet wielu polityków pokończyło takie szkoły…), czyja to wina, że uwierzyliśmy we frazesy, że każdy jest ukrytym geniuszem i trzeba go ciągnąć jak najwyżej? A czyja to wina, że w parlamencie zasiadają często ludzie niedokształceni i plotący wierutne bzdury? Przecież wszystko zależy od ludzi i likwidacja gimnazjów tego nie zmieni…


Może mógłbym wymienić jeszcze wiele argumentów na to, że proste, odgórne recepty nic nie zmienią. Ale po co… Politycy rzadko słuchają. Nie wiesz co zrobić – zrób cokolwiek… ta zasada obowiązuje w Polsce od lat. Nie będzie więc tak potrzebnego spokoju w oświacie…

Pociąg jedzie dalej, koła edukacji będą się kręcić niezależnie od „reform” polityków. Tylko tak się zastanawiam… czy jeszcze chcę w tym pociągu jechać?

 

 

* * *
 
 
 O autorze:
Wojciech Książek  

Jarosław Bloch
(ur. 1975 w Katowicach)

Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. "Co z tą edukacją?". 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "Co z tą edukacją?"

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Rafał(Gość) z: http://notariusz-jablonski.pl, 21 Grudzień 15 12:10

Najgorsza w tym wszystkim jest totalna niestabilność systemu, która dotyczy nie tylko systemu szkolnictwa. Ciągłe wracanie do punktu wyjścia powoduje stałe cofanie się. Jeden krok w przód, dwa w tył, a cierpią dzieci i ich rodzice, którzy nie mają pojęcia czego mogą się spodziewać w najbliższym czasie.

foto

klamerka(Gość) z: http://www.klamerka.pl/33-1-swiateczne.html, 13 Grudzień 15 21:35

Jak nie w tym pociągu, to w jakim?

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej