Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone - pomysł na lekcję z prawem autorskim

Aleksandra Podsiadły, 13 Sierpień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Postęp technologiczny ostatnich lat zaowocował znaczącymi przemianami w zakresie rozumienia prawa autorskiego, korzystania z dóbr intelektualnych oraz ich utrwalania, powielania i przekazywania. Temat jest szczególnie aktualny wśród dzieci i młodzieży – grupy, która najczęściej korzysta z internetowych zasobów nie będąc świadomą konsekwencji pobierania i publikowania części z nich. Nie masz pomysłu na przeprowadzenie zajęć z młodzieżą? To doskonała okazja, aby przeprowadzić zajęcia z prawa autorskiego.

paok
 
Kupując nową płytę CD, film czy książkę, na pewno zwróciłeś uwagę na formułkę o zastrzeżonym prawie autorskim. Jeszcze kilkanaście lat temu określenie problemu własności intelektualnej nie sprawiało kłopotów; książek się nie przepisywało, filmów nie nagrywało i nie sprzedawało dalej jako swoje, etc. Teraz, kiedy za sprawą internetu zmieniły się sposoby tworzenia dzieł, ich utrwalania i rozpowszechniania, sprawa nie jest już tak klarowna, a wraz z postępem i nowymi możliwościami przychodzi nam mierzyć się z kolejnymi problemami i kłopotami.

Bez względu na to, czy jesteś uczniem, czy nauczycielem, lekcja o prawie autorskim na pewno Ci się przyda. Przy okazji przekonasz się, że poznawanie prawa autorskiego nie musi być nudnym i żmudnym zajęciem. Z inicjatywą uświadomienia środowiskom szkolnym istoty sprawy wyszedł Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Na opracowanej przez nich stronie internetowej poświęconej prawu autorskiemu znajdziemy gotowy scenariusz zajęć.


Jak przeprowadzić lekcję z prawa autorskiego?

Dzięki materiałom zamieszczonym na stronie „Prawo autorskie? Ok!” nie potrzebujesz żadnych dodatkowych materiałów. Zacznij od dokładnego zapoznania się z artykułem poświęconym tematowi. Dowiesz się z niego czym jest fundamentalne pojęcie prawa autorskiego, kim jest autor – podmiot tego prawa, czym są autorskie prawa osobiste i majątkowe, czym jest ograniczanie monopolu twórców, dozwolony użytek osobisty, publiczny, prawo przedruku, cytatu oraz jak przystępnie wytłumaczyć to uczniom. Poznasz też uprawnienia i instytucje odpowiedzialne i pełniące funkcje informacyjne oraz zrozumiesz, jak wygląda rozpowszechnianie utworów na stronach www. 

Po gruntownym przygotowaniu i wyposażeniu się w niezbędne informacje, możesz zaplanować odpowiednio lekcję. Na stronie „Prawo autorskie? Ok!” znajduje się krótka animacja wprowadzająca w temat prawa autorskiego, która może być dobrym wstępem. Następnie sięgnij do Teczki z Materiałami – znajdziesz tam wszystkie niezbędne pomoce naukowe, dzięki którym poprowadzisz lekcję. Zamieszczone informacje zawierają odpowiedź na pytania, jakie są prawa autora dzieła jako twórcy, czym są prawa osobiste i majątkowe, co jest chronione prawem autorskim i od kiedy oraz jakie warunki muszą być spełnione, by można było o tym mówić.

Jako nauczyciel i wychowawca musisz zdawać sobie sprawę ze swojej roli; szkoła jest prawdopodobnie jedynym miejscem, skąd młody człowiek może czerpać rzetelne informacje na ważne tematy dotyczące rzeczywistości, w jakiej dorasta. Prawo to często zostaje naruszane nieświadomie, ale – jak mówi starożytna maksyma - nieznajomość prawa działa na niekorzyść obywatela. Dlatego zadaniem wychowawców jest uświadomienie młodemu pokoleniu szkodliwości płynących z nieprzestrzegania prawa autorskiego i przedstawienie wzorca prawidłowego postępowania. 
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej