Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Uczeń zdolny - kłopot czy szansa dla społeczeństwa?

Wojciech Starzyński, 17 Czerwiec 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Redakcja EiD zaproponowała mi pisanie cotygodniowych krótkich tekstów poruszających ważne dla edukacji narodowej tematy. Wyrażając zgodę zostaję więc w wieku 65 lat blogerem

- mając nadzieję, że wytrwam w tym postanowieniu i będę blogował trochę sensowniej niż niektórzy politycy (odgadnięcie o kim myślę pozostawiam czytelnikom

 

W Polsce od lat dyskutuje się o znaczeniu potencjału intelektualnego w rozwoju kraju i o potrzebie stworzenia rozwiązań systemowych umożliwiających uczniom wyjątkowo uzdolnionym kształcenie na miarę ich oczekiwań i możliwości. W roku 2007 został nawet przygotowany w MEN dokument „Wspieranie rozwoju uczniów wybitnie zdolnych jako zadanie władz publicznych”, ale niestety na powstaniu tego materiału działania władz oświatowych się skończyły.

 

Z wielką więc przyjemnością informuję, że w Małopolsce znaleźli się ludzie, którzy ten temat podjęli tworząc projekt DiAMEnT zapewniający systemowe rozwiązania służące wspieraniu uzdolnionych uczniów w zakresie kompetencji kluczowych w obszarach twórczego myślenia (klasy 1-3 szkoły podstawowej) oraz technologii informacyjno-komunikacyjnej, języka angielskiego, przedsiębiorczości i matematyki (klasy 4-6 szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna).

 

Twórcami projektu są: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, Wyższa Szkoła Biznesu -National-Louis University w Nowym Sączu (autor koncepcji) i National-Louis University w Chicago.

 

Podkreślam kluczową rolę, jaką przy tworzeniu i realizacji projektu odgrywa uczelnia niepubliczna zaprzeczając tym samym nagonce, jaka od czasu do czasu ma miejsce w mediach i Parlamencie w stosunku do tego sektora edukacji narodowej. Mam nadzieję, że podobne do Małopolski działania podejmą wkrótce inne regiony kraju, pokazując, że edukacja jest ich priorytetem w działaniach na najbliższe lata.

 

Więcej o projekcie można przeczytać na jego stronie. Zapraszam.

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Jacek Francikowski, 23 Czerwiec 09 10:34

Rzeczywiście z zagospodarowaniem talentów i energii uczniów zdolnych w szkole jest nienajlepiej. Ale może coś powili zacznie się dziać i wkrótce powstaną struktury by tymi ucznimi się zająć. I nie musi to byc instytucja prywatna, chciałbym w tym miejscu zwrócić uwage na projekt edukacyjny, który rozpoczął się w listopadzie 2008r w Pałacu Młodzieży w Katowicach - Akademia Młodych Biologów Lykeion. Jest on skierowany do mlodziezy licealnej, a prowadzony we współpracy z Wydz. Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Jednak rozwój takich projektów nie będzie możliwy bez odpowiedniego wsparcia ze strony Państwa. Rzeczywiście MEN stworzył dokument ?Wspieranie rozwoju uczniów wybitnie zdolnych jako zadanie władz publicznych?, jednak z nieznanych przyczyn nie poszły za tym żadne konkretne działania. A przecież ci uczniowie wbrew pewnym opiniom potrzebują równie dużo uwagi co uczniowie nie radzący sobie w szkole. Jednak są to dwa różne zagadnienia wymagajace innych rozwiazań.

foto

Jarosław Kordziński, 22 Czerwiec 09 09:50

Oświata potrzebuje przede wszystkim ludzi, którzy potrafią wykształcić w swoich absolwentach stuprocentowe przekonanie, że świat nie dzieli się na starszych ani młodszych, kobiety ani mężczyzn, białych czy kolorowych, a co za tym idzie pozwoli czytać wypowiedzi innych jako głos w dyskusji,a nie przedmiot zadziwienia, że - przepraszam za stereotyp- milicjant a myśli.

foto

piotr giżycko, 17 Czerwiec 09 16:31

gratuluję decyzji o rozpoczęciu działalności blogerskiej. Z przyjemnością będę czytał Pana wpisy. I właśnie takich ludzi potrzebuje nasza oświata, którzy nawet w wieku 65 lat nie boją się nowości, lecz podejmują wyzwania.

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej