Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkoła "inaczej"

Katarzyna Hall, 24 Październik 17 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Społecznicy, przedstawiciele sektora bankowego, reprezentanci mediów, przedsiębiorcy, urzędnicy - mówimy różnymi językami. Pomieszanie ludzi z tak różnych światów, aby skupili się na słuchaniu siebie nawzajem, próbowali siebie zrozumieć, wytłumaczyć, co dla nich ważne, jak mogą sobie nawzajem pomóc, w czym się uzupełnić, to bardzo ciekawe doświadczenie. Takie doświadczenie wykonała ostatnio w Warszawie Ashoka (przy współpracy Grupy TROP oraz SWPS) - organizacja skupiająca innowatorów społecznych, zajmująca się też łączeniem ludzi z różnych środowisk w celu promocji wartościowych rozwiązań i maksymalizowania ich efektów.
 

Ashoka

Magdalena Rubinowska zapowiada wystąpienia innowatorów społecznych - członków Ashoka  


Wyszłam ze spotkania ze skierowanym do siebie pytaniem, na ile umiemy opowiadać o naszej od paru lat tworzonej i rozwijanej wizji Dobrej Edukacji. Próby krótkiego jej przedstawienia ludziom z “innych światów”, zaowocowały hasłem: Szkoła “inaczej”. Realizowanie tej wizji jest trudnym, wymagającym sporego przygotowania, wyzwaniem dla profesjonalistów. Ucznia i nauczyciela najczęściej zapraszamy do pracy po kilku “dniach próbnych”, które dopiero pozwalają im zrozumieć istotę “inności” Akademii Dobrej Edukacji oraz ocenić, czy to szkoła dla nich. Dla rodzica rzadko kiedy jest to szkoła świadomego pierwszego wyboru, raczej trafia do Akademii, gdy “dojdzie do ściany” gdzie indziej, jeśli widzi, że jego dziecko potrzebuje warunków do rozwoju innych, niż te mu znane. Rodzic najczęściej nie jest profesjonalistą - to także przybysz z “innego świata”, właśnie przedsiębiorca, urzędnik, bankowiec, dziennikarz czy przedstawiciel jeszcze innego zawodu, znający szkołę jedynie z własnego dzieciństwa i przekonany, że ona właśnie taka musi być, jak ją pamięta. Szkoła “inna” raczej wzbudza jego obawy, przede wszystkim o to, czy zapewni jego dziecku to, co szkoła powinna, czy dziecko zostanie przygotowane do kontynuowania nauki, do pracy, do życia. 

Realizatorom wizji Dobrej Edukacji towarzyszy głębokie przekonanie, że - wraz ze zmieniającym się światem - szkoła musi się zmieniać, że uczniowie powinni podążać swoimi indywidualnymi drogami rozwoju, że edukacja ma być spersonalizowana, czyli uwzględniająca potrzeby konkretnego ucznia, dająca mu odpowiednie wsparcie, ucząca poszukiwania partnerów do współpracy i realizacji ciekawych pomysłów, tworząca jednocześnie warunki do odkrywania talentów i rozwijania pasji. 

Inne ramy organizacyjne, zastąpienie tradycyjnego oceniania sposobami pozytywnego motywowania, pomoc mentorska, włączanie uczniów o różnych specjalnych potrzebach, naturalne środowisko technologii, to cechy naszej Szkoły “inaczej”. 

Nasze marzenie to zbudowanie sieci inspiracji - sieci szkół kształcących “inaczej” (poczynając od wzmocnienia tych, które już mamy), będących miejscami, w których uczeń, rodzic i nauczyciel może zobaczyć, jak to działa, przekonać się do tej wizji edukacji i chcieć działać podobnie. 

Mamy wśród naszych współpracowników przedstawicieli świata nauki, pomagających nam prowadzić ewaluację naszych metod, znajdować coraz lepsze rozwiązania programowe, motywacyjne i organizacyjne. Aby doskonalić nasze metody pracy, współdziałamy również z szeregiem organizacji pozarządowych o celach zbliżonych częściowo do naszych. Umiemy sprawnie dostosowywać potrzebne szkołom dokumenty podstawowe do zmieniającego się stanu prawnego. Organizujemy obsługę księgową oraz pomoc przy rozliczeniach dotacji należnych szkołom z budżetu państwa. Pomagamy też w przygotowaniu niektórych działań komunikacyjnych i promocyjnych.
 

Ashoka

Aleksandra Gołdys przedstawia wyniki badań na temat barier rozwoju innowacji społecznych  


Potrzebujemy zbudowania profesjonalnie działającego Centrum usług wspólnych, wypracowującego programy, procedury, dokumenty, oferującego pomoc prawną, organizacyjną, szkoleniową i finansową dla istniejących Akademii Dobrej Edukacji oraz dla kolejnych grup, chcących zakładać nowe Akademie. Nasze Stowarzyszenie i nasz Instytut Dobrej Edukacji pełnią taką rolę, jednak jest to raczej sieć pomocy wzajemnej, oparta na społecznym zaangażowaniu inicjatorów i kadry kierowniczej poszczególnych Akademii, których działania finansowane są ze środków własnych.

Obecnie zachęcamy zainteresowanych naszymi metodami pracy do zapisania się na organizowane przez nas - wspólnie z PJATK - studia podyplomowe z edukacji spersonalizowanej. Poprzez swój przykład przekonujemy, że można zacząć od budżetu “zero” i rozwinąć Akademię. Wymaga to ponadstandardowego zaangażowania i pracy wolontarystycznej przynajmniej kilku osób przez sporo miesięcy. Każda nasza Akademia tak zaczynała... 

Zamiast oczekiwać od naszych lokalnych liderów heroizmu, wolelibyśmy oczekiwać profesjonalizmu, będąc jednocześnie w stanie zapewnić im naprawdę profesjonalne oraz stałe wsparcie. Dlatego potrzebni są nam partnerzy zainteresowani pomocą w rozwoju naszej wizji edukacji. Bardzo dziękuję Ashoka za inspirujące spotkanie, które skłoniło mnie do przemyślenia naszych celów i potrzeb jeszcze raz.

Więcej o naszym Programie Dobrej Edukacji można przeczytać w zakładkach na stronie: http://dobraedukacja.edu.pl/instytut/.

 


* * *


 
 O autorce:
Katarzyna Hall
fot. Studio Lipińska
 

Katarzyna Hall

Prezeska Stowarzyszenia "Dobra Edukacja", posłanka na Sejm RP VII kadencji, minister edukacji narodowej w pierwszym rządzie Donalda Tuska (2007-2011). 

Inicjatorka tworzenia autorskich rozwiązań w edukacji. Aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Od lat, na różnych szczeblach, zajmuje się zarządzaniem w edukacji.

Zanim trafiła do rządu i potem do parlamentu, pracowała w szkole podstawowej, średniej, na uniwersytecie, w organizacji pozarządowej i w samorządzie terytorialnym, jako zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska do spraw polityki społecznej, dyrektorka szkoły, nauczycielka matematyki. 

Prywatnie mama trzech dorosłych synów i babcia trzech wnuczek, żona Aleksandra Halla, mieszkanka Sopotu.


W internecie: www.hall.pl | Twitter | Facebook

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu autorki: http://katarzynahall.blogspot.com/

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej