Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Sprawdzian w prima aprilis? Uwaga: to nie żart!

Marcin Karpiński, 05 Listopad 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Dokładnie 1 kwietnia 2015 roku szóstoklasiści będą pisać swój ogólnopolski sprawdzian. Na sprawdzianie obowiązują wszystkie zagadnienia opisane w podstawie programowej. Czyli trzy miesiące przed końcem roku szkolnego uczniowie muszą opanować wszystkie umiejętności. Wyniki sprawdzianu zostaną ogłoszone dopiero w połowie czerwca. Dlaczego więc sprawdzian jest tak wcześnie?
 

Na ministerialnym portalu Scholaris znaleźć można przykładowe programy nauczania. Jeden z tych programów to pokłosie konkursu organizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji – instytucji podległej MEN. Rozumiem zatem, że jest to program aprobowany przez władze oświatowe. I w tym właśnie programie czytam, że w szóstej klasie na realizację podstawy programowej matematyki należy przeznaczyć 125 godzin lekcyjnych. W tygodniu są 4 lekcje matematyki, czyli potrzeba około 32 tygodni. Realizacja podstawy według tego programu zakończy się pod koniec maja (odliczam ferie i inne dni wolne od nauki). A przecież sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się 1 kwietnia i obejmie całą podstawę programową. Czy to nie dziwne? Żeby było jasne – nie mam zastrzeżeń do wspomnianego wyżej programu nauczania. Jego autorzy najprawdopodobniej rzetelnie ocenili, ile trzeba czasu na sensowne opanowanie wymaganych umiejętności. Mam za to wątpliwości, czy sprawdzian musi się odbywać aż tak wcześnie. Dla kogo ten termin jest korzystny? Przecież nie dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. W końcu im więcej czasu na naukę, tym więcej uczniowie będą umieli. Także dyrektorzy szkół i samorządy nie mają żadnego interesu w tym, by sprawdzian był trzy miesiące przed końcem roku.

Pozostaje system egzaminacyjny – to dla jego wygody podstawę programową trzeba zrealizować trzy miesiące przed końcem roku szkolnego. Na co Centralna Komisja Egzaminacyjna potrzebuje aż tyle czasu? Samo sprawdzanie prac trwa zaledwie kilka dni, skanowanie wyników także kilka dni. Wszystkie konieczne procedury zajmują razem nie więcej niż 20 dni. Sprawdzian zupełnie spokojnie mógłby być przeprowadzony pod koniec maja. Co stoi na przeszkodzie?
 

PETYCJA

Przeprowadzanie sprawdzianu na 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego uniemożliwia nauczycielom rzetelne przygotowanie uczniów do egzaminu. Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe wspólnie z nauczycielami pracującymi w szkołach podstawowych chce przekazać do MEN petycję z prośbą o pilne rozwiązanie problemu. Zachęcamy do podpisywania się pod petycją oraz do przekazywania jej innym nauczycielom.

Podpisz petycję
 
 
* * *
 
 
 O autorze:
Marcin Karpiński
fot. Jakub Swerpel
 

Marcin Karpiński

Jest współautorem podręczników do matematyki dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Jest redaktorem naczelnym czasopisma "Matematyka w Szkole". Uczestniczy w badaniach prowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych. Jest członkiem zespołów zajmujących się diagnozowaniem osiągnięć uczniów w międzynarodowych badaniach PISA oraz TIMSS. W wolnym czasie ... dopisze, gdy już będzie miał wolny czas.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: http://blog.gwo.pl/sprawdzian-w-prima-aprilis/

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej