Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Relacje

Jarosław Kordziński, 15 Luty 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Znajomi, którzy wiedzą, że główna część mojej pracy to szkolenia, często pytają jak sobie z tym daję radę. Przecież podczas zajęć pojawiają się niekiedy ludzie, którzy nie są zainteresowani treściami spotkania. Bywa, że trzeba to samo powtarzać wiele razy. Czasami trzeba robić coś, z czym człowiek nie do końca się utożsamia. To wszystko prawda. I pewnie każdy z tych czynników mógłby wpływać jakoś negatywnie na proces szkoleniowy, gdyby nie fakt, że za każdym razem na sali siedzą… ludzie.
 

Szkolenia, kursy, uczestnictwo we wspólnych projektach pozwalają budować relacje. Decyduje o tym możliwość funkcjonowania w swoistej zewnętrznej strukturze. Miejscu, które urządza dla nas ktoś inny. W którym spotykamy ludzi o podobnych poglądach. W którym dzielimy z innymi te same doświadczenia, tak ważne dla danej mikrospołeczności, a tak odległe i niezrozumiałe dla innych.

Wielu z nas uczestnicząc w trwających dłuższy czas szkolenia bardzo się zżywa ze swoją grupą. Do tego stopnia, że kiedy nadchodzi czas rozdania świadectw, zaświadczeń czy certyfikatów rozstajemy się z przekonaniem, że będziemy się ze sobą kontaktować do końca świata a nawet o jeden dzień dłużej. Z czasem to mija. Pojawia się następna grupa. Budzą się podobne odczucie. Jak to jest, że mimo poprzednich doświadczeń, po raz kolejny dajemy się poddać temu samemu?

Wspólne szkolenia, zwłaszcza te, które trwają kilka miesięcy, pozwalają budować szczególne relacje. Szybko przechodzimy na ty. Zaczynamy dzielić się wrażeniami oraz doświadczeniami, o których niekiedy w życiu nikomu byśmy nie opowiedzieli. Kontakty wydają się łatwiejsze. Osoby z naszej grupy są bardziej atrakcyjne od pozostałych. Mądrzejsze. A już na pewno reprezentują poglądy czy sposób myślenia odbierany przez nas na ogół jako bardziej wartościowy.

Na co dzień, zwłaszcza w miejscu pracy, bardziej starannie dobieramy sobie partnerów. Z niektórymi wiążemy się bardzo, niekiedy bardzo, bardzo blisko. Z innymi pozostajemy na stopie formalnej. Z jednymi budujemy rozmaite koalicje, inni pozostają wdzięcznym obiektem naszych utyskiwań, niekiedy drwin, czasami zazdrości. Są inni, choć są to jednak nasi „inni” więc jakby po części „my”. Grupa również buduje relacje. Rzadko jednak mamy okazję przedstawić w niej to, co jest dla nas najważniejsze. W zasadzie nigdy, nie mówimy tego, co uważamy za konieczne do ukrycia. Tymczasem na sali szkoleniowej?! Zdarza się nam mówić rzeczy o, których nie wiedzą nasi najbliżsi. Ba, o których sami o sobie nie wiemy!

Każde z nas potrzebuje drugiego człowieka.  Zwłaszcza takiego, który go wysłucha. Najlepiej kiedy przyzna rację. W jakiś sposób przytuli. Popatrzmy, jaką popularnością cieszy się Facebook. Większość z zamieszczanych w nim wpisów to pojedyncze zdania. Znaczna część to materiały skopiowane z zewnątrz, niekiedy pozbawione komentarza albo opisane pojedynczymi wyrazami. I ten nieoceniony „like”. Możliwość przesłania komunikatu bez konieczności tłumaczenia się, formułowania dodatkowego opisu. Proste. Wciągające. Budujące relacje- czy niekiedy pozory relacji?

Są takie szkolenia, które powinny łączyć. To na ogół szkolenia, kursy czy studia kompetencyjne. Takie, które nie tylko trenują konkretne umiejętności czy dostarczają określonej wiedzy, ale które przygotowują do pełnienia określonej wybranej roli. Propozycje rozwojowe, które najpierw dbają o zbudowanie grupy, zapewnienie bezpieczeństwa każdemu z jej uczestników, zainicjowanie, podtrzymanie, rozwój i utrwalenie relacji. Dla których ważne są nie tylko wiedza i umiejętności, ale również określone wartości. Które budują Nowego Człowieka dookoła przekonań istotnych dla danej roli. Pozwalających nie tylko robić coś tak jak należy, ale również być kimś. Tym kimś. Jednym z tych, którzy byli, uczestniczyli i stali się tacy jak ja. Dzięki którym jestem kimś, kto może liczyć na tych, z którymi stałem się, kim jestem.

Jest takie powiedzenie - Jeśli nie ty, to kto. Jeśli nie teraz to kiedy? Tak. Ja tu i teraz. Każdy może się stać sobą. To niezwykłe uczestniczyć w procesie narodzin drugiego człowieka.* * *
 
 
 O autorze:
Jarosław Kordziński  

Jarosław Kordziński

Centrum Komunikacji i Mediacji Akademia Dialogu
właściciel / szkoleniowiec / redaktor / autor / ekspert edukacyjny


Trener szkoleniowiec specjalizujący się w kształceniu kompetencji społecznych: komunikacji interpersonalnej, pracy w zespole, rozwijaniu umiejętności przywódczych, wywierania wpływu na innych, autoprezentacja itp.) Mediator sądowy. Autor i realizator szkoleń e-learningowych. Duże doświadczenie w pracy na rzecz rozwoju zawodowego nauczycieli wychowawców. Autor programów szkoleniowych z zakresu zarządzania szkołą, pracy zespołowej, kształcenia i wychowania a także rozwoju zawodowego nauczycieli. Trener w programie TERM-IAE. Superwizor w programach Sierra-PIE oraz TERM-Edukator. Autor licznych projektów oraz szkoleń z zakresu zarządzani placówkami oświatowymi (motywowanie, ocena pracowników, zarządzanie jakością w szkole), metod pracy wychowawczej, współpracy z rodzicami, planowania i realizacji własnego rozwoju. Realizator zajęć z zakresu psychoedukacji w projekcie English Teaching finansowanym ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Ciągła praca dla szkół i nauczycieli w zakresie miedzy innymi przeciwdziałania agresji, rozwiązywania sytuacji konfliktowych w szkole, profilaktyki uzależnień, komunikacji interpersonalnej, współpracy z rodzicami itd.

Tekst zamieszczony na blogu autora http://trenerzypower.pl/blog/

Trenerzy Power

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej