Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Przystanek Woodstock

Wojciech Wanat, 10 Lipiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Moje dziecko chce jechać na Przystanek Woodstock, co powinnam zrobić? - Bardzo często w połowie lipca słyszę takie pytania. Ciekawe, że często powtarza się właśnie Woodstock a inne duże albo i niewielkie festiwale muzyczne już nie. Czego boją się rodzice w momencie wyjazdu dziecka na taką imprezę? Taką, to znaczy dużą, otwartą, promującą wprost wolność.
 

 

Po pierwsze kontaktu z narkotykami a dalej jest seks, przemoc rówieśnicza. Po części to kwestia obrazu kreowanego przez nieprzyjazne Woodstockowi media, po części także brak wiary w to, że dziecko może być odpowiedzialne za swoje czyny, zachowania. Co warte zauważenia bardzo często powielane są dwa schematy myślenia: w przypadku małego dziecka boimy się raczej tego, że ktoś je może skrzywdzić, w przypadku nastoletniego, że może ono jakoś narozrabiać. Często okazuje się, że albo nie doceniamy młodszych, albo przeceniamy starszych.

Czy istnieją bezpieczne, wolne od narkotyków, seksu, przemocy miejsca? Przede wszystkim zacznijmy od pytania czy można uniknąć w życiu przebywania w miejscach, w których brane są narkotyki, zdarzają się zachowania przemocowe? Nie, choćby dlatego, że jedno i drugie zdarza się we wszystkich właściwie szkołach. A więc jeśli nie ma bezpiecznych miejsc może zwyczajnie trzeba przygotować młodego człowieka do trudnych sytuacji?

Czemu Woodstock nie jest taki zły? Przede wszystkim dlatego, że każdy jadący tam człowiek ma pełną świadomość – będą tam między innymi ludzie, na przykład, biorący narkotyki. I nie jest ani zaskoczony, ani bezradny w sytuacji, kiedy ktoś podejdzie do niego z fają i zapyta – Zajarasz?

Także rodzic ma świadomość, że warto chwilę czasu pogadać z dzieckiem na temat tego, co warto, czego nie warto i jak bronić swoich racji, kiedy rzeczywiście nie ma się ochoty na zapalenie, czy szybki seks.

A to, że nie ma bezpiecznych miejsc, potwierdza, ze pierwsze kontakty z alkoholem czy narkotykami zdarzają się także podczas obozów, na przykład sportowych.

I tu pojawia się pytanie, które warto zadać organizatorowi – jak zareagujecie Państwo w sytuacji, kiedy podczas wyjazdu okaże się, że ktoś wziął ze sobą marihuanę? To ważne pytanie, bo jeśli ktoś nie jest przygotowany na taką niespodziankę będzie wobec niej bezradny. Jest przecież jasne, że jeśli na obozie pojawi się alkohol czy narkotyki to za sprawą uczestników, a nie kadry a uczestnicy najczęściej w ten czy inny sposób kontestują obowiązujące zasady.

 


* * *
 

 

 O autorze:
Wojciech Wanat  

Wojciech Wanat

terapeuta uzależnień, z wykształcenia także chemik, autor i realizator programów profilaktycznych. W przeszłości zaangażowany konsument substancji psychoaktywnych, nauczyciel chemii w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii nr 1 SOS oraz LOS nr 17 w Warszawie. Autor wydanych nakładem wydawnictwa Iskry książek Odlot donikąd. Narkotyki narkomania i Rok w MONARze, współautor W pogoni w ucieczce. Aktualnie szczęśliwy człowiek, realizujący się jako ojciec Wisławy i Wita, pedagog ulicy i biegacz. Swoim życiem pokazuje, że ktoś, kto jest szczęśliwy nie potrzebuje używek.

 

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej