Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Projekty unijne a biurokratyczne obowiązki

Joanna Maciak, 30 Listopad 11 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Mogłoby się wydawać, że praca na stanowisku koordynatora projektów unijnych jest lekka, miła i przyjemna… Owszem jest przyjemnością, ale jak każdy zawód, zarządzanie projektem unijnym ma swoje plusy i minusy, przez które kierownik projektu musi przebrnąć nieugięcie.

Z jednej strony project managment jest zajęciem prestiżowym, to i też wymagającym. Kierownik projektu musi sprawnie poruszać się w zagadnieniach twardych (np. tworzeniu harmonogramów, planowaniu, analizach ryzyka, posługiwaniu się narzędziami wspomagającymi zarządzanie projektami, zrozumieniu materii merytorycznej projektu), oraz ekonomicznych (np. budżetowaniu) oraz liczne umiejętności miękkie (np. motywowanie, przewodzenie grupom pracowników, rozwiązywanie konfliktów, komunikacja).

Tak z drugiej strony nie może unikać projektowej biurokracji, której w projektach unijnych jest bardzo dużo (raportowanie, komunikacja z zaangażowanymi w projekt osobami, nadzorowanie obiegu dokumentów). Nadmierna biurokracja jest jednym z czynników hamujących swobodne działanie i skupienie się na priorytetach sprawnego managmentu. Jest  prawdziwym ‘zjadaczem czasu’. Ogranicza ona niekiedy przedsiębiorczość i elastyczność, tworzy bariery  i nakłada nieuzasadnione obowiązki administracyjne. Cała procedura dokumentacji projektowej  jest uciążliwa i skomplikowana. Jest jednym z najpoważniejszym minusów dotacji unijnych. Realizujący projekt muszą pamiętać o całej masie dokumentów, załączników, kwitków, sprawozdań, protokołów, raportów i niestety organy sprawdzające wymagają przedstawienia wszelkich rozliczeń środków, które otrzymaliśmy oraz mają prawo do licznych kontroli.

Koordynując innowacyjne projekty, z jednej strony mamy poczucie, że uczestniczymy w tworzeniu czegoś niezwykle wyjątkowego, fascynującego, a z drugiej strony cierpimy na chorobę zwaną papierologią, która objawia się w nieustającym żądaniem przygotowywania różnych dokumentów i składania ich urzędnikom.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z dotacji unijnych to nie tylko prawa ale i szereg obowiązków a zarządzający projektem unijnym muszą umieć poprowadzić projekt do sukcesu tak, by innowacyjny projektowy rezultat dał ukojenie i zapomnienie nadmiernej biurokracji, z którą trzeba było się zmierzyć w trakcie realizacji projektu.
 
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej