Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Powrót z EDEN-u

, 19 Czerwiec 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rosnące znaczenie mobilnych technologii w edukacji jest coraz bardziej widoczne. Miałem po raz kolejny okazję utwierdzić się w tym przekonaniu podczas międzynarodowej konferencji „17th EDEN Annual Conference, 2009 – INNOVATION IN LEARNING COMMUNITIES. What did you invent for tommorow?

Organizatorami byli European Distance and E-learning Network (EDEN) we współpracy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Katedrą Informatyki Ekonomicznej UG. Konferencja odbywała się w dniach 10 – 13.06.2009r.
Szczególnie zainteresowały mnie zagadnienia związane z technicznymi możliwościami telefonii komórkowej, pod kątem ich wykorzystania w edukacji. Liczne przykłady wdrożeń, które opisywali przedstawiciele zagranicznych uczelni, świadczą najlepiej o tym, że metodologia nauczania za pomocą telefonu komórkowego jest w trakcie dostosowywania do potrzeb młodzieży szkolnej i akademickiej. Mobile Learning jest technologią, po którą sięga się coraz częściej w celu realizacji procesu edukacyjnego na każdym jego etapie. Standardy komunikacji są ciągle udoskonalane, natomiast ilość usług dostarczanych przez „komórki” jest coraz większa.
Po prezentacji licznych, udanych wdrożeń systemów m-learning oraz zapoznaniu się z opiniami osób biorących udział w tych projektach, czuję lekkie zakłopotanie z powodu tego, że używam mojego telefonu „tylko” do rozmów, Internetu, wysyłania SMS i MMS, a sporadycznie do konferencji głosowych. Mam jednak wrażenie, że jestem w gronie większości użytkowników „komórek” – więc w niedługim czasie czekają nas zmiany. Osobiście przed ich wdrożeniem blokują mnie tylko i wyłącznie ceny operatorów za usługi internetowe. Zupełnie inaczej jest to rozwiązane w innych europejskich państwach, gdzie dostęp do Internetu jest zdecydowanie tańszy – tym samym łatwiej przekonać do korzystania z niego. Szczególnie uwidacznia się to w nawiązywaniu połączeń międzynarodowych. I jak tu mówić o równych szansach? Nie wspominam już o upustach dla edukacji czy tworzeniu dedykowanych rozwiązań dla konkretnych uczelni.
Zagadnieniem ciągle najbardziej aktualnym jest tworzenie lub dostosowywanie treści edukacyjnych do wymagań technicznych stosowanych w mobile learningu. Moja prezentacja dotycząca portalu „Nauczyciel.pl” zapoczątkowała wiele dyskusji i rozmów na tematy związane właśnie z możliwością wykorzystania multimedialnych zasobów edukacyjnych w mobilnej edukacji. Jest to ciągle obszar poszukiwań i dostosowywania przekazu do różnorodnych możliwości urządzeń oraz „walka” o transfer danych. Tym bardziej cieszy fakt, że polska firma Young Digital Planet S.A. jest liderem w tworzeniu ww. rozwiązań, a jej dokonania w tej dziedzinie budzą podziw u konkurencji.
Konferencja była również świetną okazją do zapoznania się ze światowymi trendami dotyczącymi e-learningu. Zaprezentowane zostały liczne przykłady wdrożeń systemów do zdalnego nauczania w przedsiębiorstwach, uczelniach i innych organizacjach publicznych, wykorzystujące najnowsze rozwiązania techniczne m.in. Second Life.
Pozostaje mi tylko wielki smutek spowodowany faktem zorganizowania konferencji w „Boże Ciało”. Czyżby organizatorzy mieli za nic Polskie Święta? Bo przecież innych, wolnych terminów nie brakowało!


 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej