Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Podręczniki XXI wieku - czyli wolność dla epodręczników

Szymon Konkol, 20 Wrzesień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Multimedialne, zawierające animacje, dźwięki i zestawy interaktywnych zadań epodręczniki mają być odpowiedzią na oczekiwania uczniów pokolenia cyfrowego. Wprowadzenie tych nowych narzędzi jest celem rządowego projektu e-podręczniki, który towarzyszy programowi Cyfrowa szkoła. W ramach projektu do 2015 roku ma powstać 18 cyfrowych podręczników i ponad 2 tysiące pozycji uzupełniających, które zgodnie z założeniami dotrą do minimum 40% uczniów w całym kraju.

Podręczniki XXI wieku

Projekt budzi jednak sporo kontrowersji. Zdaniem wydawców  może on doprowadzić do złamania prawa antymonopolowego. Obawy budzą również doświadczenia z innych krajów, gdzie darmowy i „jeden - jedynie słuszny” podręcznik bezpośrednio zaszkodził edukacji. Obawy wydawców można tłumaczyć wizją spadku zainteresowania drukowanymi pozycjami i znaczącym ograniczeniem dotychczasowych dochodów, jednak kwestia monopolu państwa na nowo powstałe podręczniki może się również okazać realnym zagrożeniem.
 
 
Rządowy projekt w chwili obecnej zakłada wyposażenie w podręczniki uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – ma to nastąpić do 2015 roku. Po wdrożeniu tego etapu projektu czas przyjdzie na szkolnictwo średnie i zawodowe. Może warto przygotować się na taka ewentualność i podjąć oddolne próby stworzenia zasobów i aplikacji epodreczników do nauki zawodu. Aplikacja podręcznika do nauki zawodu podobnie jak podręczniki do innych dziedzin musi być na tyle uniwersalna by mogła być łatwo obsługiwana na wszystkich urządzeniach zarówno stacjonarnych jak mobilnych czy smartfonach. Ważnym elementem projektu jest również dostosowanie podręcznika do wszystkich systemów operacyjnych (Windows, Android, Linux, Mac). Taka funkcjonalność jest konieczna by umożliwić wszystkim powszechność łatwego dostępu do zasobów i  funkcjonalne użytkowanie.
 
 


Epodręcznik dla zawodówki

Branża cukierniczo – piekarska jest pierwszą, która posiada już od kilku lat wolne, sieciowe narzędzie edukacyjne jakim jest Almanach cukierniczo piekarski dostępny za pośrednictwem platformy internetowej Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego (www.mamz.pl). Pomimo tego że zasób ten jest stale uaktualniany i wzbogacany o nowe treści i prezentacje podjęto próbę przystosowania go do wymogów podręcznika. Chociaż na obecnym etapie trudno mówić jakie standardy ma spełniać takie narzędzie, przedstawiamy projekt będący wizualizacją przykładowych możliwości takiej aplikacji. 


Ebooki

E-podręcznik
Zasób obejmuje zestaw łatwych do przeglądania prezentacji eksiążek zawierającej kolejne opracowania tematów z zakresu podstaw chemii spożywczej, mikrobiologii żywności, towaroznawstwa surowców, technologii cukierniczej i piekarskiej oraz wyposażenia technicznego.
E-podręcznik 
Dzięki intuicyjnej nawigacji użytkownik aplikacji łatwo i szybko może dotrzeć do tych zagadnień ebooka, które są dla niego w danym momencie interesujące.
E-podręcznik 


Schematy blokowe

W zasoby aplikacji wchodzą zestawy schematów produkcji wyrobów i półproduktów cukierniczych i piekarskich oraz zestawy receptur. Treści te zawarte są w ebookach jak również jako osobne, łatwe w nawigacji prezentacje.
E-podręcznik


Tutoriale instruktarzowe i prezentacje

Ilustracjami opisywanych w podręczniku procesów technologicznych SA nie tylko fotografie lecz również, krótkie specjalnie w tym celu przygotowane filmy instruktarzowe.
 E-podręcznik
Materiały te dostępne są zarówno z płaszczyzny zasobów podręcznika jak i osobny zasób biblioteki prezentacji wideo.
E-podręcznik 


Zasoby sieciowe

Aplikacja podręcznika, dzięki funkcjonalnej wyszukiwarce pozwala na wyszukiwanie filmów i innych materiałów w sieci Internet np. w zasobach YouTube.
E-podręcznik 


Wirtualne biblioteki 

Aplikacja pozwala również na przegląd zewnętrznych materiałów takich np. jak udostępnione na potrzeby almanachu wydania czasopism branżowych czy innych udostępnionych dokumentów. Pozycje te są automatycznie aktualizowane i linki do nich wyświetlane są w postaci biblioteki.
 E-podręcznik


Testy sprawdzające

Dzięki zintegrowaniu aplikacji podręcznika z internetową platformą e-learningową możliwe jest bieżące sprawdzanie postępów w nauce poprzez poddanie się użytkownika aplika cji specjalnym interaktywnym testom.
 E-podręcznik
Quizy te pozwalają również na kontrolę swych postępów generując odpowiednie statystyki oraz informacje zwrotne dotyczące poprawności udzielanych odpowiedzi.
 E-podręcznik
Prezentowane wizualizacje to tylko niektóre z możliwości, jakie może oferować taka aplikacja podręcznika dla cukierników i piekarzy. Zasoby te już dzisiaj można testować w Internecie na stronie Almanachu cukierniczo piekarskiego: www.mamz.pl/almanach


Jak uwolnić epodręczniki?

Zamierzeniem projektantów jest taka funkcjonalność by aplikacja eAlmanachu dzięki przyjaznemu programowi do jej edytowania pozwalała na tworzenie podręczników do dowolnej dyscypliny. Aplikacja taka nieodpłatnie udostępniona nauczycielom pozwoli na tworzenie autorskich epodręczników każdemu zainteresowanemu takim narzędziem.
 

***
 
 
 O autorze:
Szymon Konkol   

Szymon Konkol 

Nauczyciel dyplomowany,  magister pedagogiki, mistrz cukierniczy, wielokrotny laureat wyróżnień branżowych i edukacyjnych, inicjator oraz koordynator projektów edukacji zawodowej, w tym Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego (www.mamz.pl), autor subiektywnego bloga o edukacji EDUfabryka (www.edufabryka.blogspot.com), współzałozyciel portalu społecznościowego Republika Edukacji (www.republikaedukacji.pl) oraz członek redakcji serwisu wolnej publicystyki edukacyjnej Nowy Model Szkoły (www.nowymodelszkoly.edu.pl). Pracuje jako nauczyciel zawodu w szkołach w województwie śląskim.

.

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Paykasa Abiniz(Gość) z: http://www.paykasasatis.web.tr/paykasa-fiyatlari, 18 Maj 16 21:53

Hep böyledir en iyi paykasa sitesi bizimki.

foto

bursa diş doktoru(Gość) z: http://www.bulentbaydas.com, 17 Maj 16 15:54

bursa diş doktoru Bülent Baydaş ile artık ortodonti, diş ve ağız sağlığı konusunda tüm sorunlarınıza tek merkezden çözüm sağlıyoruz.

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej