Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Płcie są równe, ale jedna z nich jest równiejsza

Jarosław Bloch, 29 Kwiecień 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wpis ten dedykuję wszystkim koleżankom-nauczycielkom, które tracą szanse zawodowe i pieniądze z powodu tak nietypowej „choroby” jaką jest ciąża i macierzyństwo. Pozdrawiam Was serdecznie.
 

Kilkanaście lat temu jakiś bęcwał (a prawdopodobnie silna grupa bęcwałów) napisał rozporządzenie o awansie zawodowym nauczycieli. Może chciał zniechęcić nauczycielki do rodzenia dzieci? Nie wiem. Wiem natomiast, że kobieta-nauczycielka, która zdecyduje się na dwójkę dzieci, ma praktycznie, na parę lat, zawieszony awans zawodowy. I na tym traci. Oczywiście oprócz prestiżu i satysfakcji, zupełnie przyziemnie mówiąc, traci finansowo. Tyle mówi się o równouprawnieniu a to rozporządzenie jest jawnym przejawem dyskryminacji płci. Nie dość, że kobieta chce mieć dzieci, poświęca swój czas i karierę zawodową, to jeszcze dostaje po tyłku, bo zarabia mniej niż jej kolega (np. ja), który w ciąży nie miał przyjemności być.

Ktoś (urzędas) powie: no ale przecież tyle nie ma jej w pracy. A czy czas spędzony na awansie jest równoznaczny z jego jakością? A może ta pani w krótszym czasie wyróżni się swoją pracą, "porwie" młode umysły, zachęci je do nauki. Czy naprawdę czas jest tak ważny? Znam nauczycieli, którzy mogą pracować 20 lat i i tak nie będą tak dobrzy jak inni, u których lekcja jest wydarzeniem i przygodą dla dzieci, mimo, że pracują krócej. Czy tak trudno to zrozumieć? Czy czas spędzony z własnym dzieckiem nie jest doświadczeniem pedagogicznym, czy nie pozwala potem lepiej rozumieć uczniów i ich rodziców? Czy naprawdę nie można kontynuować awansu podczas urlopu wychowawczego? Nie można? W dzisiejszych czasach, w erze cyfryzacji? A może ta kobieta mogłaby pisać edukacyjnego bloga, mogłaby publikować na portalach edukacyjnych, udzielać się na forach, prowadzić korespondencję z uczniami i rodzicami, udzielać porad, bawić się w e-learning, prowadzić stronę internetową. Mogłaby? Oczywiście! Czy tak ciężko to dostrzec? Czy kolejne panie ministry nie miały nigdy dzieci? Czy naprawdę nie można zmienić bezsensownych zapisów w rozporządzeniu? Czy w przypadku kobiet nie można by tych staży, w pewnych sytuacjach, trochę skrócić? Zmodyfikować? Wszystko można, tylko trzeba to dostrzec i chcieć.

Jestem facetem. Nauczycielem dyplomowanym. Koleżanki, które kiedyś rozpoczynały ze mną staż, są przeważnie daleko w tyle. Zawiniły. Urodziły dzieci. I nic to, że dobrze pracują. Ponoszą konsekwencje swego macierzyństwa, mimo, iż w kraju tyle mówi się o niżu demograficznym. Czy nikt do cholery tego nie widzi???


* * *
 
 
 O autorze:
Wojciech Książek  

Jarosław Bloch
(ur. 1975 w Katowicach)

Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. "Co z tą edukacją?". 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "Co z tą edukacją?"

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej