Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Pani Minister, dajmy już spokój z tą reformą

Karolina Krzysik, 13 Kwiecień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wciąż nie cichną głosy protestu przeciwko reformie, w wyniku której sześciolatki mają obowiązkowo rozpoczynać naukę w szkole podstawowej. Wbrew zapewnieniom resortu edukacji, że szkoły i nauczyciele są przygotowani na takie zmiany, rodzice wciąż obawiają się, że zmiany te spowodują więcej szkody niż pożytku.


Rodzice nie składają broni. Czy uda się odwołać reformę?

Od kilku tygodni w mediach rośnie popularność akcji „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też!”, za którą odpowiadają Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców. Ich przedstawiciele 8 stycznia 2013 roku rozpoczęli zbiórkę podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne. To przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim przekonanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz rządu do anulowania zaplanowanej reformy obniżenia wieku szkolnego. Każda osoba, która chciałaby wziąć aktywny udział w tej akcji, może pobrać i wydrukować formularz i ulotkę informacyjną, zamieszczoną na stronie internetowej www.rzecznikrodzicow.pl, następnie złożyć na niej podpis oraz zachęcać do podpisania się na formularzu jak największą ilość osób.

Nakręcony w ramach tej akcji spot, w którym znani rodzice wypowiadają się krytycznie o zaplanowanej reformie, obejrzało już w serwisie Youtube blisko 144000 osób.  Aby podtrzymać i upowszechnić wiedzę o akcji, jej twórcy zdecydowali się na stworzenie kolejnego filmu, w którym m.in. Joanna Brodzik, Marcin Dorociński, Katarzyna Cichopek, Aneta Zając, Paulina Holtz czy Marcin Jakus apelują do minister Szumilas o to, aby zrezygnowała z reformy i dała rodzicom możliwość dokonania wyboru, kiedy ich dzieci rozpoczną naukę w szkole.
 
 
 


„Nie pozwólcie, aby wasze dziecko zostało trybikiem”, czyli  jakie zarzuty wobec reformy wysuwają znani rodzice?

Pierwszym i podstawowym argumentem, po jaki sięgają przeciwnicy reformy jest fakt nieprzygotowania polskich szkół do tego, aby sześcioletnie dzieci mogły się w niej efektywnie uczyć i rozwijać, o czym świadczą słowa Joanny Brodzik: „Polska szkoła nie jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków”. 

Po drugie, rodzice mają wątpliwości co do tego, czy sześciolatki są dostatecznie dojrzałe do tego, aby podołać obowiązkom i wymaganiom, jakie przed uczniami stawia system nauczania początkowego. „Sześciolatek to przecież jeszcze małe dziecko” – stwierdza Katarzyna Cichopek, a Aneta Zając jej wtóruje, dodając, że sześcioletnie dziecko  „powinno się uczyć przez zabawę”. 

Po trzecie, wielu rodziców obawia się, że rząd, forsujący reformę przyspieszającą realizację obowiązku szkolnego, ma na uwadze nie dobro dzieci, ale zyski finansowe, jakie z tej zmiany będą wynikały. Dlatego Marcin Dorociński,  którego wypowiedź rozpoczyna drugi spot, mówi:  „Nam  - rodzicom – zależy na dzieciach. Ale nie wiem, na czym zależy politykom”. Jego obawy uszczegółowia w swojej wypowiedzi Paulina Holtz, która wprost zarzuca, iż politykom „chodzi tylko o to, aby dziecko szybciej skończyło szkołę, szybciej poszło do pracy, zaczęło płacić podatki i ZUS”.  

Co istotne, spot wyraża nie tylko obawy rodziców odnośnie reformy, ale wyraźnie ukazuje również irytację i zniecierpliwienie rodziców (nie tylko tych sławnych) tym, iż rządzący podejmujący decyzje nie biorą przy tym pod uwagę zdania osób, które są planowanymi zmianami najbardziej zainteresowane. 
 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Koszty wychowania dzieci w Polsce 2019

Redakcja portalu 31 Maj 2019

Kolorowanki do kosza, czyli rozważania ostrożnego pedagoga

Jarosław Pytlak 30 Maj 2019

Polska edukacja w ocenie przedsiębiorców

Redakcja portalu 24 Maj 2019

Raport o finansowaniu oświaty w Polsce w latach 2004-2018

Redakcja portalu 23 Maj 2019

UNICEF: W Polsce zaledwie 39% dzieci rodziców o niskim statusie zawodowym deklaruje chęć dalszego kształcenia na poziomie wyższym

Redakcja portalu 22 Maj 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej