Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


O projekcie reform edukacyjnych

Tomasz Tokarz, 08 Sierpień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

"Po co robić reformę, skoro nie ma się na nią żadnego pomysłu?" - to własnie takim zdaniem mógłbym podsumować zajawkę zmian MEN zaprezentowaną ponad miesiąc temu w Toruniu. Po co tracić czas, energię i pieniądze podatników na działania bez wizji?
 

To niezwykle chaotyczny zlepek pomysłów (pozbawiony szerszego fundamentu), którego sztandarowa idea oparta jest na rozwiązaniach z 1948 roku (no może na ich wersji z 1961). Nie ma w nim sensownej nadbudowy. Nie widać rozpoznania aktualnych czy dalekosiężnych potrzeb społecznych. Nie wiadomo po co ministerstwo chce modyfikować struktury oświaty. I to kopiując model z PRL! Nie dostrzegam tu jasnej odpowiedzi na najważniejsze pytania (choćby: Jakiej szkoły potrzebujemy? Do jakich działań ma przygotowywać? W jaki sposób? Jaka ma być rola uczniów w szkole?).

Z całego projektu przebija się wyraźnie zapowiedź likwidacji gimnazjów - traktowane jako panaceum na bolączki polskiego szkolnictwa. To spora modyfikacja. Ale sam pomysł jest banalny, propagandowy, pozbawiony merytorycznego umocowania (poza życzeniową tezą: kiedyś osiem klas się sprawdzało, to sprawdzi się i teraz). Ma charakter polityczny - pozwala odróżnić się od poprzednich ekip i wykorzystać dla własnych interesów dość stereotypowe wyobrażenia na temat tego rodzaju placówek.

Ciekawie co prawda brzmią fragmenty o tutoringu - ale widać, ze to jedynie taka modna przyprawa, którą dodano dla efektu ("damy szczyptę tutoringu, przysypiemy wspominką o tablicach multimedialnych i będzie ładnie wyglądać"). 

W takim ujęciu dostrzegam użyteczność, jakie dla władzy miały tzw. debaty ogólnopolskie. Pozwoliły mniej więcej rozpoznać, jakie hasła się na nich pojawiają i wybiórczo je przejąć, przekształcając w ładnie brzmiące hasła. Chcecie tutoringu - będzie tutoring. Chcecie mniej testów - damy mniej testów. Chcecie bardziej praktycznej edukacji - będzie bardziej praktyczna. Problem w tym, że to wszystko odbywa się na poziomie komunałów rzucanych innowatorom. Nie idą za tym żadne konkretne rozwiązania, żadne przemyślanie wizje działań.

Nie wystarczy robić coś innego niż poprzednie ekipy, by być partią rzeczywiście dobrej zmiany - adekwatnej do cywilizacyjnych wyzwań. Odnoszę wrażenie, że PiS po prostu nie ma całościowej koncepcji zmian edukacyjnych. Jak dla mnie (libertarianina) - nie musi mieć. Mógłby spokojnie zostawić szkoły obywatelom, nauczycielom, działaczom, rodzicom. Pozwolić, by "zakwitło sto kwiatów, przemówiło sto szkół" (parafrazując wiadomo kogo). Szybko pojawiłaby się fala oddolnych inicjatyw.

Problem w tym, że cała ta reforma potrzebna jest władzy w całkiem odwrotnym celu - by oświatę podporządkować, przejąć organizacyjnie i ideologicznie. A reszta to sztukateria...




* * *
 

 

 O autorze:
dr Tomasz Tokarz  

dr Tomasz Tokarz

doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, coach. Pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Dolnośląskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych. Członek zarządu Fundacji "Edukacja w Wolności". Współzałożyciel Wrocławskiej Wolnej Szkoły "Mozaika".

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu autora: http://zycie-rozwoj-zmiana.blogspot.com/

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej