Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Niemieccy rodzice skarżą nauczycieli. Czy nasi też będą?

Tomasz Małkowski, 24 Sierpień 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W Bawarii skarżą na potęgę. Z tego powodu Bawarski Związek Nauczycielek i Nauczycieli (BLLV) zwiększył liczbę prawników z trzech – tylu ich było 20 lat temu – do siedemnastu (!). Czy i nam grozi zalew pozwów przeciwko nauczycielom?
 

Zacznijmy od Niemiec. Szkoła podstawowa trwa tam ledwo cztery lata; potem najzdolniejsi uczniowie trafiają do gimnazjum, które – inaczej niż u nas – kończy się maturą. Słabsi idą do szkół o niższym poziomie. Jeśli się wykażą, będą się mogli przenieść do gimnazjum. A jeśli się nie wykażą?

W większości landów to rodzice decydują, czy ich dziecko pójdzie do gimnazjum. Tylko w Bawarii decyzję podejmuje nauczyciel z podstawówki – na podstawie ocen ucznia.

Bawarscy rodzice myślą tak: jaka przyszłość czeka moje dziecko w kraju, gdzie bez studiów nie można zostać nawet niańką?
 

Właśnie dlatego skarżą nauczycieli w sądach. O co? O niesprawiedliwe oceny stawiane dzieciom. A ponieważ niełatwo udowodnić, że za odpowiedź ustną dzieciakowi należała się czwórka zamiast trójki z plusem, starają się belfra ogólnie zdyskredytować. W rodzaju: Helmucik zawalił matematykę, bo jego pani podczas lekcji wysyłała dziesiątki SMS-ów. Poza tym za późno zapowiadała sprawdziany, więc nie miał kiedy się przygotować.


Hans-Peter Etter, kierownik wydziału prawnego BLLV, podkreśla, że mimo tych skarg współpraca wychowawcy z rodzicami układa się na ogół bardzo dobrze. Jednak wystarczy jedna matka czy jeden ojciec, by zamienić życie nauczyciela w piekło.[1] Znamy? Pewnie, że znamy.

Prawne korowody nie są tanie, ale rodzice często mają ubezpieczenie od kosztów ochrony prawnej. I hulaj dusza, piekła nie ma! Pokażemy belfrowi, kto tu rządzi.

Nauczyciele rzadko są przygotowani do starć w sądzie. Skarżą się też, że dyrekcja szkoły zostawia ich na lodzie. Wiadomo: im mniej hałasu, tym lepiej dla szkoły. Zamiećmy sprawę pod dywan.

Czasem wina leży po stronie nauczyciela. Jedna z niemieckich matek (raczej matek, sądząc po tonie komentarza) skarży się, że na końcowym świadectwie jej dziecka znalazła się zaskakująco zła ocena. Gdy spytała wychowawczynię, w odpowiedzi usłyszała, że faktycznie pomyliła nazwisko z bardzo podobnym innej uczennicy. Ale nie będzie nic zmieniać na świadectwie, bo to „uciążliwa pisanina”. Matka musiała postraszyć kuratorem i prokuratorem, żeby dziecko dostało „swoje” świadectwo.

Czasy się zmieniły. Nauczycieli, mówi Hans-Peter Etter, trzeba uzbroić w podstawową wiedzę prawną oraz lepiej przygotować do współpracy z rodzicami. Żeby rozumieli ich obawy. By umieli uspokoić, załagodzić.

Inna rzecz, że nie zawsze się da. Kolejny przykład z Niemiec: nauczyciel jednej z klas trzecich nie oddaje uczniom poprawionych sprawdzianów, póki ich nie skseruje. Wcześniej zdarzało się bowiem, że w domu rodzice gumkowali błędne odpowiedzi swych pociech, kazali im wpisywać poprawne, po czym biegli do szkoły z awanturą. Brzmi znajomo?
 

Czas więc wrócić do pytania z tytułu wpisu: czy polscy rodzice ruszą hurmem do sądów, by skarżyć nauczycieli? Odpowiem: może być różnie. Jeżeli losy dzieci będą zależały od wyników sprawdzianów (które mogą pójść lepiej lub gorzej), jeśli nie będzie współpracy szkoły z domem, jeśli rodzice będą przekonani, że jak nie liceum, to ich dzieciak przegrał życie – jak amen w pacierzu pójdą do sądu, kuratorium, telewizji i gdzie tylko dotrą.


Jednak… Wcale tak być nie musi. Zgadzają się Państwo?----------

[1] Eltern verklagen Lehrer: „Es kommt zu unglaublichen Exzessen”

 * * *
 

 

 O autorze:
Tomasz Małkowski
fot. Jakub Swerpel
 

Tomasz Małkowski

Absolwent pedagogiki specjalnej na UG, od 1996 roku związany z Gdańskim Wydawnictem Oświatowym. Autor bądź współautor podręczników do historii dla szkół podstawowych i gimnazjów. Ma na koncie kilka powieści dla dzieci i dorosłych (te pisał już sam). Ojciec dwójki młodych ludzi. Chciałby – i to bardzo! – żeby polscy uczniowie lubili szkołę, odkrywali w niej świat, rozwijali talenty, stawiali pytania i znajdowali odpowiedzi. Ma wrażenie, że nie zawsze tak jest; zachodzi w głowę, co można by zmienić. Ze swej strony stara się pisać ciekawe podręczniki, takie "do polubienia" przez uczniów i nauczycieli.

W wolnym czasie włóczy się po lesie, często z psem. Biega, bo lubi. Zimą morsuje z Sopockim Klubem Morsów (zbiórka w każdą niedzielę o 12.00 w budynku Zatoki Sztuki, wejście od strony plaży). Sporo czyta. Również pisze, w końcu to jego zawód. Jest wtedy sam jak palec (nawet radio mu przeszkadza). Dlatego w przerwach od pracy chętnie ucina sobie pogawędki z ludźmi. Ostatnio postanowił pisać bloga. Zobaczymy, jak mu to wyjdzie.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego: 
https://blog.gwo.pl/niemieccy-rodzice-skarza-nauczycieli/

Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe

 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej